Wynik wyszukiwania - "włochy" - Wiadomości

Do Włoch nadciąga antycyklon afrykański, któremu nadano imię Minos - z Piekła Dantego

Temperatury do 42-43 stopni Celsjusza ma przynieść nadciągający nad Włochy antycyklon afrykański, który nazwano Minos. Upał ma być według zapowiedzi meteorologów piekielny i dlatego zjawisku, które je przyniesie nadano imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom.
17.06.2024

Włochy zbudują pierwszą elektrownię wykorzystującą zjawisko fuzji jądrowej

Włoski koncern energetyczny ENI na początku lat 30. planuje zbudować pierwszą elektrownię wykorzystującą zjawisko fuzji jądrowej - ogłosiła we wtorek przedstawicielka firmy Francesca Ferrazza w Senacie w Rzymie.
09.04.2024

Pierwsza na świecie infrastruktura tankowania wodoru dla łodzi

We Włoszech powstaje pierwsza na świecie infrastruktura do tankowania łodzi rekreacyjnych zielonym wodorem. Projekt rozwijany jest przez NatPower H, firmę z grupy NatPower, która już zyskała poparcie dwudziestu pięciu włoskich marin i portów, w których zostaną umieszczone stacje zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects.
29.01.2024

Do 500 euro kary w Benewencie we Włoszech za balony i plastikowe konfetti

Do 500 euro kary grozi w mieście Benewent na południu Włoch tym, którzy podczas przyjęć w miejscach publicznych i różnych imprez, także zabaw karnawałowych. używać będą balonów i plastikowych konfetti. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał burmistrz Clemente Mastella.
23.01.2024

Włosi próbują walczyć ze świątecznym przepełnieniem kontenerów na śmieci

Trzymajcie w domu opakowania po prezentach - zaapelowały do rzymian władze Wiecznego Miasta. Chcą w ten sposób uniknąć przepełnienia kontenerów na śmieci podczas Świąt i po ich zakończeniu. Ci, którzy odniosą pudła i kartony do specjalnych punktów otrzymają kupon na loterię; można w niej wygrać bony zakupowe.
26.12.2023

Włoski minister energii: państwo nigdy nie zbuduje nowych elektrowni jądrowych

We Włoszech państwo nigdy nie zbuduje nowych elektrowni jądrowych - oświadczył minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Gilberto Pichetto Fratin. W wywiadzie dla dziennika „La Repubblica”, opublikowanym w poniedziałek, zaznaczył zarazem, że możliwa jest budowa małych reaktorów przez firmy.
11.12.2023

Włochy. W pięciu miastach aktywiści klimatyczni wlali do rzek i kanałów zieloną substancję

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.
10.12.2023

Aktywistki klimatyczne zakłóciły mszę w katedrze w Turynie lekturą encykliki papieża Franciszka

W katedrze w Turynie na północy Włoch aktywistki klimatyczne zakłóciły niedzielną mszę; tuż przed kazaniem zaczęły czytać fragmenty ekologicznej encykliki papieża Franciszka "Laudato si'". Ich zachowanie potępił metropolita stolicy Piemontu arcybiskup Roberto Repole.
03.12.2023

Z powodu globalnego ocieplenia komary będą nękać Włochów co najmniej do końca grudnia

Komary będą nękać Włochów co najmniej do końca grudnia- ostrzegają eksperci. Jak wyjaśnili, w obecnym rekordowo ciepłym roku temperatury w październiku były o ponad 3 stopnie wyższe niż wynosi średnia tego miesiąca; a to umożliwia niektórym gatunkom owadów, także tym najbardziej dokuczliwym, rozmnażać się znacznie dłużej niż zwykle.
14.11.2023

Jeszcze więcej autobusów elektrycznych na Sycylii

42 autobusy elektryczne marki Solaris zamówił sycylijski przewoźnik AMTS Catania. 32 pojazdy Urbino 12 electric i 10 sztuk Urbino 18 electric będzie obsługiwać ruch w porcie Katania już w 2024 roku. To kolejne zamówienie przewoźnika na autobusy elektryczne Solaris złożone w ramach centrali zakupowej Consip S.p.A. Do tej pory 7 pojazdów Urbino 12 electric obsługuje ruch w mieście od początku tego roku, kolejne 11 zostanie dostarczone do końca bieżącego roku.
23.10.2023

Wenecja stawia na wodorowe Solarisy!

W ostatnich tygodniach firma Solaris pozyskała kilka bardzo znaczących zamówień na rynku włoskim. Jednym z nich jest duży kontrakt na dostawy autobusów wodorowych do Wenecji. Przewoźnik Azienda Veneziana della Mobilita zamówił aż 90 autobusów wodorowych marki Solaris. 75 z nich będzie w wersji 12 metrowej i 15 w wersji przegubowej. Kontrakt zakłada także tzw. opcję zwiększenia zamówienia.
12.09.2023

W Mediolanie 23 sierpnia był najgorętszym dniem, odkąd regularnie mierzy się temperaturę

W Mediolanie nie było tak gorąco, jak 23 sierpnia, odkąd stacja meteorologiczna Milano Brera rejestruje temperaturę, czyli od 1763 r. - ogłosiła w piątek Regionalna Agencja Ochrony Środowiska Lombardii (ARPA Lombardia).
25.08.2023

Włochy. W 16 miastach najwyższy stopień alarmu z powodu upałów

W 16 z 27 włoskich miast obowiązuje w środę najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, które - jak ostrzega ministerstwo zdrowia - stanowią zagrożenie dla całej populacji, nie tylko dla osób starszych, chorych i dzieci. Temperatury sięgają 40 stopni, a miejscami nawet są wyższe.
23.08.2023

Lasy płoną też na włoskiej Elbie

700 osób ewakuowano z powodu pożaru lasów na włoskiej wyspie Elba, który wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowały władze regionu Toskania. Jak zaznaczyły, pożar jest na etapie dogaszania.
22.08.2023

Włochy. Nowy rekord zera termicznego, pogodowe anomalie w Alpach

We Włoszech padł nowy rekord tzw. zera termicznego, czyli wysokości, na jakiej woda zamienia się w lód. Zjawisko to miało miejsce w nocy w poniedziałek na wysokości 5328 metrów nad poziomem morza- ustalono na podstawie pomiaru dokonanego przez radiosondę. Prawie cały kraj znajduje się pod wpływem kolejnego antycyklonu afrykańskiego, który tym razem radykalnie zmienił też warunki pogodowe w Alpach.
22.08.2023

Włochy. Na wszystkich lodowcach w Alpach temperatura powyżej zera

Temperatura na wszystkich lodowcach w Alpach, położonych na różnej wysokości, wynosi powyżej zera; sytuacja jest dość krytyczna - alarmuje meteorolog z włoskiego Komitetu Badań Naukowych Claudio Tei. Ekspert tak podsumował w niedzielę kolejną falę upałów, jakie przyniósł nad Włochy, także nad góry na północy kraju, następny antycyklon afrykański.
20.08.2023

Włochy. Rekordowa temperatura na szczycie najwyższego masywu w Dolomitach

Rekordową temperaturę 13,3 stopnia zanotowano w sobotę na szczycie masywu Marmolada we Włoszech, najwyższego w Dolomitach, położonego na wysokości 3343 metrów nad poziomem morza. Kiedy przed ponad rokiem runął tam gigantyczny fragment lodowca, w wyniku czego zginęło 11 osób, temperatura wynosiła 12,7 st. - przypominają eksperci.
20.08.2023

Alarm z powodu upałów również we Włoszech; rekordowy skwar w górach

W ośmiu włoskich miastach, w tym w Rzymie, obowiązuje w sobotę i niedzielę najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia. Falę gorąca przyniósł kolejny antycyklon z Afryki. Rekordowo ciepło jest też w górach.
19.08.2023

Nad Europę nadciąga Neron - nowy afrykański antycyklon

Nad Włochy nadciągnie w weekend kolejny antycyklon afrykański, któremu nadano imię Neron. Według meteorologów przyniesie on falę upałów, które potrwają co najmniej dziesięć dni.
11.08.2023

Włochy. Prezentacja zrównoważonej polskiej mody w Rzymie: torebki i buty z materiałów z kukurydzy, jabłek i ananasa

Wyprodukowane przez polskie firmy torby z materiałów roślinnych - zamienników skóry, z 50-letnich płócien wojskowych, buty z ekologicznych, biodegradowalnych materiałów, na przykład z kukurydzy i kaktusa, kolorowe płaszcze z innowacyjnych tkanin zaprezentowano w piątek w Instytucie Polskim w Rzymie.
07.07.2023

Włoscy rolnicy protestują przeciwko planowanemu rozporządzeniu UE w sprawie opakowań

Związek rolników włoskich Coldiretti protestuje przeciwko planom UE, które mają wyeliminować z rynku sałatę w plastikowych torebkach, truskawki pakowane w plastikowe koszyczki, pomidory i pomarańcze w siatkowych opakowaniach, a także duże, kilkulitrowe butelki "magnum" na wino. Protest odbywa się przy okazji targów rolno-spożywczych Tuttofood w Mediolanie (8-11.05).
09.05.2023

Włoski rząd przekaże 4,9 mld euro wsparcia dla rodzin i firm w związku z cenami energii

4,9 miliarda euro pomocy dla rodzin i firm w związku z wysokimi cenami energii przewiduje dekret przyjęty we wtorek przez rząd Włoch. Na tym samym posiedzeniu Rada Ministrów zaaprobowała projekt ustawy o zakazie produkcji i sprzedaży syntetycznej żywności.
29.03.2023

Włoskie uprawy ryżu zagrożone z powodu suszy

Uprawy ryżu na północy Włoch są zagrożone z powodu dotkliwej suszy - alarmują rolnicy. W tym roku obszar upraw będzie najmniejszy od 30 lat.
17.02.2023

Włochy pomogą Ukrainie w odbudowie sieci elektroenergetycznych

Włochy udzielą Ukrainie pomocy w odbudowie sieci energetycznych uszkodzonych przez rosyjskie ostrzały, powiedział we wtorek w Bukareszcie minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani.
30.11.2022

Włochy: panele fotowoltaiczne na balkon w prezencie dla ubogich rodzin

Panele fotowoltaiczne w prezencie dla ubogich rodzin - z taką inicjatywą we Włoszech, w okresie stale rosnących cen energii wystąpił producent tych urządzeń wraz z ligą ochrony środowiska (Legambiente). Firma podarowała 250 paneli; każdy w cenie 650 euro. Trwa też ogólnokrajowa zbiórka pieniędzy na następne.
28.10.2022

Włosi wiedzą już, ile kosztuje włączenie każdego urządzenia w domu i liczą eurocenty

Mniej niż pół eurocenta kosztuje naładowanie telefonu komórkowego, a zrobienie grzanki w tosterze to 0,05 euro - takie informacje publikuje włoska prasa na początku października, gdy cena energii wzrosła o 59 procent. Włosi są coraz bardziej zdyscyplinowani w kwestii oszczędności energii i szukają ich wszędzie, gdzie się da.
06.10.2022

Włochy: Ceny energii w październiku wzrosną o 59 proc.

W październiku ceny energii we Włoszech wzrosną o 59 proc. - ogłosił w czwartek Urząd Regulacji Energetyki. Nadchodzą "ceny, jakich jeszcze nigdy nie widziano" - powiedział przedstawiciel urzędu Massimo Ricci podczas forum na temat energii, zorganizowanego przez ekonomiczny dziennik "Il Sole-24 Ore".
30.09.2022

EDPR inauguruje nową farmę wiatrową we Włoszech

W ceremonii inauguracji wzięli udział dyrektor generalny EDPR Miguel Stilwell d’Andrade wraz z dyrektorem operacyjnym EDPR na Europę i kraje Latam Duarte Bello oraz dyrektorem generalnym EDPR Włochy - Roberto Pasqua.
17.09.2022

Włoska miejscowość będzie "wspólnotą energetyczną" w reakcji na ceny prądu

Niewielka miejscowość Torre Beretti e Castellaro w Lombardii na północy Włoch będzie "wspólnotą energetyczną". Tak w miasteczku, liczącym zaledwie około 500 mieszkańców, postanowiono odpowiedzieć na wysokie ceny energii. Nadwyżkę tej pochodzącej z fotowoltaiki dystrybuuje się za darmo.
03.09.2022

Zarządcy kolejek górskich i wyciągów: sezon zimowy zagrożony z powodu cen energii

Z powodu wysokich cen energii zagrożony może być sezon zimowy w górach we Włoszech - alarmują zarządcy kolejek górskich i wyciągów narciarskich. Ich zdaniem nieuchronne wydają się podwyżki cen usług turystycznych, w tym skipassów.
01.09.2022

Włoski przemysł: potrzebne plany możliwego racjonowania energii

Prezes włoskiej Konfederacji Przemysłowców Carlo Bonomi wyraził opinię, że należy być przygotowanym na możliwe racjonowanie energii i dlatego trzeba opracować plany na taką ewentualność. Zaapelował też o zawieszenie certyfikatów ETS w ramach unijnego handlu uprawnieniami do emisji CO2.
23.08.2022

Włochy. Komisarz UE: z planu odbudowy także środki na pomoc w dostępie do gazu LNG

Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział w sobotę, że państwa UE będą mogły wykorzystać środki z krajowych planów odbudowy, by wzmocnić swoje możliwości użytkowania skroplonego gazu LNG. To jeden ze sposobów uniezależnienia się krajów Unii od rosyjskiego surowca.
04.06.2022

Włosi uruchomili pierwszą morską farmę wiatrową

W kwietniu 2022 roku spółka Renexia zainaugurowała pierwszą morską farmę wiatrową we Włoszech. Projekt o nazwie Beleolico obejmuje turbiny wiatrowe o łącznej mocy 30 MW.
14.05.2022

Ciąg dalszy zamówień z Mediolanu – 75 elektrycznych Solarisów pojedzie do Włoch

Włoski przewoźnik ATM Milano ponownie zamówił autobusy elektryczne od firmy Solaris, realizując kolejną transzę umowy ramowej na 250 pojazdów. Pierwsze dwie partie, łącznie 140 elektrycznych Urbino, zostały już dostarczone do klienta. Teraz przewoźnik domówił 75 sztuk Urbino 12 electric, które zgodnie z kontraktem trafią na mediolańskie ulice w drugiej połowie 2022 roku.
29.04.2022

Włoski rząd ma plan oszczędzania energii - ogrzewania i klimatyzacji

Rząd Włoch przygotował plan redukcji zużycia energii elektrycznej, a zatem i gazu, z którego jest produkowana. 1 maja wejdą w życie przepisy dotyczące włączania klimatyzacji latem i ogrzewania zimą. To kolejny krok w ramach poszukiwania oszczędności i zmniejszenia zależności od gazu z Rosji.
20.04.2022

Coraz więcej upraw bananów i mango we Włoszech przez zmiany klimatyczne

We Włoszech uprawia się coraz więcej bananów, mango, awokado. To efekt zmian klimatycznych - podkreśla krajowy związek rolników. Jak odnotowuje, w wyniku stale rosnących temperatur w ciągu niespełna trzech lat uprawy owoców tropikalnych zwiększyły się dwukrotnie.
02.01.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.