Włochy. Prezentacja zrównoważonej polskiej mody w Rzymie: torebki i buty z materiałów z kukurydzy, jabłek i ananasa

Włochy. Prezentacja zrównoważonej polskiej mody w Rzymie: torebki i buty z materiałów z kukurydzy, jabłek i ananasa - ZielonaGospodarka.pl
07.07.2023 12:53
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Włochy. Prezentacja zrównoważonej polskiej mody w Rzymie: torebki i buty z materiałów z kukurydzy, jabłek i ananasa

Partnerzy portalu

Włochy. Prezentacja zrównoważonej polskiej mody w Rzymie: torebki i buty z materiałów z kukurydzy, jabłek i ananasa - ZielonaGospodarka.pl

Wyprodukowane przez polskie firmy torby z materiałów roślinnych - zamienników skóry, z 50-letnich płócien wojskowych, buty z ekologicznych, biodegradowalnych materiałów, na przykład z kukurydzy i kaktusa, kolorowe płaszcze z innowacyjnych tkanin zaprezentowano w piątek w Instytucie Polskim w Rzymie.

Prezentację zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

"To wydarzenie to promocja Polski innowacyjnej i kreatywnej, polskiego designu, awangardowych tkanin, wyprodukowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i rozwiązań przyjaznych dla środowiska" - powiedziała dyrektor Instytutu Adrianna Siennicka.

Podczas prezentacji zrównoważonej mody podkreślano, że polskie firmy w ostatnich latach dokonały ogromnych postępów proponując innowacyjne rozwiązania. Zwrócono uwagę na troskę innowacyjnych firm działających w sektorze mody o transparentność łańcucha dostaw i stosowanie ekokryteriów, a także na kluczową kwestię wykorzystania odpadów tekstylnych do produkcji materiałów.

W ten sposób powstają na przykład podeszwy ze zmielonego obuwia.

Uczestnicy spotkania mówili o wielkim potencjale, jaki stanowią materiały alternatywne. Ale z drugiej strony, jak zauważono, pojawiają się także wątpliwości i kwestie wymagające rozwiązania. W tym kontekście odnotowano, że niektóre materiały biodegradowalne nie podlegają temu procesowi w całości.

Zaproszony na spotkanie w Rzymie Robert Gajewski z Łódzkiego Instytutu Technologicznego powiedział PAP, że powstał tam materiał tekstylny, który odstrasza kleszcze.

W Instytucie nad Tybrem pokazano kolorowe torebki z materiałów uzyskanych z kukurydzy i winogron, buty z odpadów z ananasa, skórek jabłek, kaktusa oraz resztek pochodzących z produkcji wina.

Polską prezentację i pokaz mody obserwowała delegacja grupy przedsiębiorczyń z włoskiej Konfederacji Handlu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ ap/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.