Wynik wyszukiwania - "wysypisko" - Wiadomości

NEPI Rockcastle – aktywnie na rzecz recyklingu

18 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Recyklingu. Warto z tej okazji zwrócić uwagę, że recykling jest szczególnie ważnym elementem Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), która jest podstawą zrównoważonego rozwoju zarówno na poziomie państw, jak i przedsiębiorstw czy gospodarstw domowych. Obecnie, według organizacji Circle Economy, jedynie 7,2 proc. globalnej gospodarki opiera się na zasadach cyrkularnych, a marnotrawionych jest ponad 92 proc. odpadów, które mogą być wartościowymi surowcami. Oznacza to, że pilnie należy podj
18.03.2024

Za usunięcie nielegalnego składowiska śmieci, które odkryto podczas budowy drogi, zapłaci projektant

Koszty usunięcia przez miasto 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi, ostatecznie pokryje projektant arterii – powiedział w niedzielę PAP prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
28.01.2024

Prokuratura w Kaliszu wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi

Prokuratura wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
10.01.2024

Zdaniem radnych z Kalisza sprawą nielegalnego wysypiska śmieci powinna zająć się prokuratura

Domagamy się wyjaśnienia sprawy nielegalnego wysypiska śmieci i zutylizowania go za publiczne pieniądze; sprawą powinna zająć się prokuratura – poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej radni z klubu Polska 2050.
08.01.2024

Na Suwałkach ogłoszono przetarg na budowę spalarni odpadów komunalnych

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach (Podlaskie) ogłosiło przetarg na budowę spalarni odpadów komunalnych. Nowa instalacja ma w procesie spalania produkować ciepło oraz energię elektryczną. Obiekt ma powstać do końca 2026 roku.
15.12.2023

Na Podkarpaciu cztery nielegalne wysypiska odpadów niebezpiecznych

Na Podkarpaciu są cztery nielegalne wysypiska odpadów niebezpiecznych – wynika z informacji, którą przekazała PAP Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Rzeszowie Krystyna Sołek.
16.08.2023

Tetra Pak i Biedronka wprowadzają bardziej ekologiczne nakrętki do soków

Litrowe opakowania soków Riviva w sieci Biedronka będą wyposażone w nowe, przytwierdzone na stałe do opakowań zakrętki opracowane przez firmę Tetra Pak. Mają one ułatwić proces ponownego wykorzystywania tworzyw.
01.08.2023

Sejm. Gorąca dyskusja dotycząca pożaru na składowisku odpadów chemicznych w Zielonej Górze

Posłowie wysłuchali informacji ministra klimatu i środowiska oraz MSWiA na temat pożaru na składowisku odpadów chemicznych w Zielonej Górze. Doszło do gorącej dyskusji na temat odpowiedzialności za likwidację wysypiska i skutków pożaru dla zdrowia mieszkańców.
28.07.2023

Na opakowaniach nie trzeba będzie umieszczać wysokości kaucji zwrotnej

Komisje sejmowe głosowały w czwartek za poprawką do projektu ws. wdrożenia systemu kaucyjnego, która znosi obowiązek podawania na opakowaniach wysokości kaucji zwrotnej.
14.07.2023

Eko technologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów - to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
24.05.2023

Doradca mera Mariupola: kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych

W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowywane są kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych podczas rozbiórki zrujnowanych bloków mieszkalnych - oznajmił w poniedziałek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta.
13.03.2023

Naukowcy rzucają wyzwanie śmieciom z jednorazowych wyrobów medycznych i opakowań

Jedno łóżko szpitalne każdego dnia generuje około 3 kg plastikowych śmieci. Aby uczynić szpitale bardziej „zielonymi”, międzynarodowe konsorcjum, koordynowane przez polską uczelnię, opracowuje technologię wytwarzania „roślinnych” polimerów. Posłużą one do produkcji biodegradowalnych opakowań medycznych wyrobów jednorazowego użytku.
20.02.2023

Poznań. W styczniu znaleziono 82 nielegalne wysypiska; więcej niż przed rokiem

Od początku roku do końca stycznia na terenie Poznania znaleziono 82 nielegalne wysypiska, o 32 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - przekazał poznański magistrat. Podał, że wzrosła też liczba zaleceń porządkowych wydawanych przez strażników miejskich.
19.02.2023

Enzymy głodne plastiku! [WIDEO]

Co by było, gdyby plastik pozostawiony na wysypisku mógł zostać "zjedzony" przez enzymy i poddany recyklingowi?
15.11.2022

Konfiskata samochodu za nielegalne wyrzucenie śmieci w gminie na Sycylii

Konfiskata samochodu za nielegalne wyrzucenie śmieci - taką karę wprowadziły władze miejscowości Santa Croce Camerina na Sycylii. Burmistrz przystąpił tam do zdecydowanej walki z nielegalnymi wysypiskami śmieci, a jego stanowczość wskazywana jest we Włoszech jako wzór.
02.11.2022

"Telegraph": Brytyjczycy co roku wyrzucają 72 sztuki ubrań, najwięcej w Europie

Brytyjczycy kupują co roku więcej nowych sztuk odzieży niż mieszkańcy jakikolwiek innego kraju w Europie. Przeciętny Brytyjczyk posiada 76 sztuk odzieży, ale w ciągu każdego roku wyrzuca 72 z nich - informuje dziennik "Telegraph".
24.10.2022

Chile. Atakamę co roku zaśmieca 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat

Pustynia Atakama w północnym Chile jest jednym z największych na świecie składowisk odpadów tekstylnych. Według szacunków organizacji zajmujących się ochroną środowiska trafia na nią rocznie nawet 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat.
10.02.2022

Od 1 stycznia będzie obowiązywać ustawa mająca ograniczyć ilość odpadów na składowiskach

Od 1 stycznia będą obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach; wdraża ona do polskiego prawa regulacje unijne mające na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach.
01.01.2022

Od 1 stycznia będzie obowiązywać ustawa mająca ograniczyć ilość odpadów na składowiskach

Od 1 stycznia będą obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach; wdraża ona do polskiego prawa regulacje unijne mające na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach.
30.12.2021

Porozumienie BOŚ i PFR dot. finansowania inwestycji w zielone ciepło

Bank Ochrony Środowiska oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisały w poniedziałek porozumienie ws. finansowania inwestycji w zielone ciepłownictwo, w tym spalarnie odpadów - przekazał BOŚ.
14.12.2021

Leśnicy: stosy śmieci w lasach na południu Polski; mandaty to wciąż 500 zł

W ostatnich tygodniach w lasach woj. śląskiego czy opolskiego pojawiły się stosy porzuconych śmieci – alarmują leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach (RDLP). Przypominają, że mandat za śmiecenie to nadal 500 zł; w ub. roku na sprzątanie lasów w całym kraju wydano 20 mln zł.
02.11.2021

Kolejny samorząd zapłaci za uprzątnięcie nielegalnych odpadów

Prawie 6 milionów złotych będzie kosztowało samorząd Nowin (woj. świętokrzyskie) uprzątnięcie nielegalnych odpadów ze składowiska przy ulicy Składowej. "To dla nas duży wysiłek finansowy, koszt uprzątnięcia odpadów stanowi około 14 proc. budżetu gminy" – powiedział PAP wójt Nowin.
07.10.2021

GIOŚ: ruszyła ogólnopolska akcja, której celem jest ograniczenie nielegalnych odpadów

Ogólnopolska akcja Nielegalne Odpady 2021 to kolejny krok w walce o czyste środowisko - przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dodano, że celem rozpoczętej w środę akcji jest m.in. skontrolowanie jak największej liczby transportów przewożących odpady.
09.09.2021

Serbia zamyka największe wysypisko śmieci w Europie

Serbia zamyka ogromne wysypisko śmieci w Vincy nad brzegiem Dunaju, około 15 km na wschód od Belgradu - poinformowała Irena Vujović, minister ochrony środowiska Serbii.
27.08.2021

Jedną z najbardziej obiecujących technologii jest recykling chemiczny

Według Plastic Europe europejscy producenci tworzyw sztucznych inwestują już miliardy euro w recykling chemiczny, wskazywany jako jedna z kluczowych technologii w przechodzeniu na unijną gospodarkę obiegu zamkniętego. Pozwala ona przetworzyć na nowy surowiec odpady, które inaczej trafiłyby do spalenia lub na wysypisko. Dlatego – jak podaje Plastic Europe – europejscy producenci będą zwiększać nakłady na recykling chemiczny, które do 2030 roku mają sięgnąć już ok. 7,2 mld euro.
28.07.2021

Wykryto nielegalny, transgraniczny transport odpadów do Polski z Niemiec

“W wyniku działań Inspektorów Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim ustalono na terenie województw lubuskiego i zachodniopomorskiego ponad 30 lokalizacji, gdzie trafiały w sposób nielegalny odpady z Niemiec” - powiadomił, 26 lipca 2021 r., wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
26.07.2021

Konieczne są krajowe inwestycje w recykling paneli fotowoltaicznych

Boom na fotowoltaikę trwa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, co pociąga za sobą także zapotrzebowanie na recykling paneli PV. Szacuje się, że w naszym kraju tylko w najbliższych latach do utylizacji lub recyklingu trafi ponad 100 tys. ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Ich producenci i dostawcy są coraz bardziej świadomi narastającego problemu. W Europie zainteresowanie recyklingiem paneli PV jest w tej chwili ogromne. Za sześć lat wartość tego rynku na Starym Kontynencie wzrośnie trzykrotnie.
14.07.2021

Wody Polskie: Rzeki to nie śmietnik. Smutny obraz działań niektórych mieszkańców

Wody Polskie od lat realizują w wielu częściach kraju rozmaite projekty i zadania, mające na celu ochronę środowiska wodnego, przywracanie rzekom i jeziorom dobrego stanu, renaturyzację i poprawę warunków środowiskowych.
30.06.2021

Zgłoś nielegalne postępowanie z odpadami

Widzisz wysypisko śmieci w pobliskim lesie? A może zauważyłeś nagły wzrost ilości transportów ciężarowych, jakie zaczęły przyjeżdżać na teren nieruchomości położonych z dala od gęstej zabudowy mieszkalnej, w okolicy lasów lub nieużytkowanych terenów przemysłowych? Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba apeluje: zgłoś to Inspekcji Ochrony Środowiska.
23.06.2021

Dzięki zdjęciu rentgenowskiemu policjanci odkryli, kto porzucił śmieci na polu

Zdjęcie rentgenowskie z nazwiskiem członka rodziny doprowadziło policjantów z Tarnowa (Małopolskie) do mężczyzny, który wywiózł stertę śmieci na pola i tam je porzucił. Grozi mu za to do 5 tysięcy złotych grzywny, a także nawiązka nałożona przez sąd.
17.06.2021

Zatrzymano transporty 36 ton nielegalnych odpadów

Dwa transporty nielegalnych odpadów o łącznej wadze 36 ton zatrzymali na autostradzie A4 funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.
29.03.2021

Inwestycja Fortum w Zawierciu odpowiedzią na lokalne wyzwania odpadowe

Polska gospodarka w dalszym ciągu funkcjonuje według tzw. modelu linearnego, który opiera się na pozyskiwaniu zasobów, ich wykorzystaniu, a następnie składowaniu. To zdecydowanie przestarzały, ale przede wszystkim nieekologiczny model, który jak najszybciej powinien ustąpić miejsca gospodarce cyrkularnej (inaczej GOZ).
03.02.2021

Energia z odpadów szansą na wdrożenie w Polsce gospodarki cyrkularnej

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2019 roku w Polsce zebrano 12,8 mln ton odpadów komunalnych, z czego 10,8 mln ton (84,5 proc.) stanowiły odpady odebrane z gospodarstw domowych. To oznacza, że każdy Polak statystycznie wytworzył średnio 332 kg odpadów, czyli o 7 kg więcej niż w roku poprzednim. 43 proc. tych odpadów zostało poddanych składowaniu, a tylko 21,5 proc. przekształceniu termicznemu z odzyskiem energii.
04.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.