Zdaniem radnych z Kalisza sprawą nielegalnego wysypiska śmieci powinna zająć się prokuratura

Strona główna Odpady, Recykling Zdaniem radnych z Kalisza sprawą nielegalnego wysypiska śmieci powinna zająć się prokuratura

Partnerzy portalu

Zdaniem radnych z Kalisza sprawą nielegalnego wysypiska śmieci powinna zająć się prokuratura - ZielonaGospodarka.pl

Domagamy się wyjaśnienia sprawy nielegalnego wysypiska śmieci i zutylizowania go za publiczne pieniądze; sprawą powinna zająć się prokuratura – poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej radni z klubu Polska 2050.

Radni przekazali dziennikarzom, że ponowili interpelację w tej sprawie do prezydenta miasta, ponieważ nadal nie uzyskali odpowiedzi na wszystkie pytania zadane wcześniej w tej sprawie.

„Chcemy dowiedzieć się, czyją własnością były działki, zanim zostały wywłaszczone na potrzeby tej inwestycji? Czy budowa drogi na terenie, gdzie było usytuowane wysypisko śmieci, jest kwestią bezpieczną? Czy nie będzie ryzyka, że ta droga będzie się zapadać? Czy trwają jakieś prace, żeby zmienić ewentualnie ten projekt?” – pytali na poniedziałkowej konferencji radni klubu Polska 2050 Magdalena Walczak i Eskan Darwich oraz poseł Barbara Oliwiecka.

Sprawa dotyczy budowy nowej drogi od skrzyżowania ulic Polnej i Budowlanych do ks. Jolanty, co będzie stanowić połączenie z rondem na Trakcie Wieluńskim. Zadanie jest realizowane w ramach programu Polski Ład. Miasto dostało na ten cel promesę inwestycyjną w wysokości 19 mln zł; natomiast koszt całego zadania wynosi blisko 21 mln zł. Koniec inwestycji zaplanowano na wrzesień 2024 roku.

Podczas inwestycji natrafiono na nielegalne wysypisko odpadów. Okazało się, że w okolicy ul. ks. Jolanty w dole po wyrobisku glinianym zasypanych było i porośniętych chwastami blisko 2 tys. ton śmieci – głównie folie i ubrania.

Władze poinformowały, że odpady komunalne zostały złożone przed 1980 rokiem, ale nikt nie wiedział o wysypisku na etapie projektowania inwestycji. Z terenu wywieziono łącznie 1981 ton śmieci, za co koszt w wysokości 1,7 mln zł pokryło miasto. Decyzja o zutylizowaniu śmieci na koszt podatników oburzyła niektórych kaliszan. W ich imieniu radni klubu 2050 zażądali od prezydenta wyjaśnień w tej sprawie.

Radny Eskan Darwich wyraził zdziwienie, że prezydent nie poinformował opinii publicznej i radnych o wydatkowaniu tak dużej kwoty na likwidację wysypiska. W interpelacji złożonej w grudniu ub. zapytał też, czy złożono do Prokuratury Rejonowej w Kaliszu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z ujawnieniem nielegalnego wysypiska.

„Nie otrzymałem na to zapytanie żadnej odpowiedzi. Poinformowano mnie jedynie, że w momencie inwestycji działka była własnością miasta” – powiedział. Zdaniem kaliskich rajców sprawą powinna zająć się prokuratura, która – jak poinformowano – może to zrobić z urzędu.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ apiech/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.