Biodegradowalna bateria może zrewolucjonizować rynek urządzeń elektronicznych

11.01.2022 17:17 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Biodegradowalna bateria może zrewolucjonizować rynek urządzeń elektronicznych

Partnerzy portalu

Biodegradowalna bateria może zrewolucjonizować rynek urządzeń elektronicznych  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ntu.edu.sg

Uniwersytet Technologiczny Nanyang (NTU) w Singapurze opracował biodegradowalną baterię cynkową, cienką jak papier, która może zrewolucjonizować rynek baterii dla urządzeń elektronicznych. Recykling jest również łatwy, ponieważ gdy bateria się wyczerpie, wystarczy zakopać ją w ziemi i pozwolić na jej samoistny rozkład.

Proces produkcji baterii cynkowej opracowanej przez NTU jest stosunkowo prosty. Po pierwsze, farba manganowa, cynk i węgiel przewodzący są drukowane na wzmocnionym papierze za pomocą technologii sitodruku, tworząc elektrody. Następnie, po nasączeniu elektrolitem, elektrody są pokrywane warstwą złota w celu zwiększenia przewodności baterii. W efekcie końcowym powstaje papierowa bateria o grubości 0,4 mm i wymiarach 4×4 cm.

Papierowa bateria może zasilać mały wentylator elektryczny przez 45 minut. Zespół uważa, że można ją zastosować w składanych smartfonach lub elektronicznych urządzeniach monitorujących stan zdrowia.

Obecnie większość produktów elektronicznych jest wyposażona w baterie litowo-jonowe. Chociaż różnią się pojemnością, stabilnością i ceną ze względu na różne wykorzystane materiały katodowe, to rozmiar baterii jest zwykle związany z pojemnością przechowywania. Baterie litowo-jonowe nie są miękkie i nie mogą być stosowane w elastycznych urządzeniach.

Zespół NTU zwraca uwagę, że bez względu na to, jak bardzo bateria jest zgięta i naprężona, zasilanie energią nie zostanie przerwane. Jeżeli potrzebna byłaby większa bateria, trzeba ją po prostu wydrukować i przyciąć do odpowiedniego rozmiaru. Profesor Fan Hongjin wskazał na uniwersalność, trwałość i skuteczność nowej technologii. W porównaniu z popularnymi bateriami litowo-jonowymi, nowe baterie są znacznie tańsze, ponieważ kosztują jedną dziesiątą ceny standardowych akumulatorów. Dzieje się tak głównie dlatego, że w skorupie ziemskiej znajduje się więcej manganu i cynku niż litu, co naturalnie obniża koszty. Po wyczerpaniu baterii wystarczy zakopać ją bezpośrednio w ziemi, a w ciągu miesiąca ulegnie ona całkowitemu rozkładowi, więc nie trzeba się martwić o zanieczyszczenie środowiska.

Naukowcy zwracają uwagę, że technologia jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju i wymaga dalszej optymalizacji przed jej pełną komercjalizacją. Niemniej jednak zespół ma duże nadzieje, że w miarę jak społeczeństwo będzie stopniowo zmierzać w kierunku przyszłości Internetu Rzeczy (IoT), przedmioty codziennego użytku będą musiały być również wyposażone w wiele rodzajów czujników, aby komunikować się z różnymi innymi przedmiotami.  Zespół naukowców NTU ma nadzieję, że opracowana przez nich technologia baterii przyczyni się do tego.



Źródło: NTU/EnergyTrend.com

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.