Słodko! Gumisie z turbin wiatrowych - nowy poziom recyklingu

zk

26.08.2022 06:56
Strona główna Energetyka, OZE Słodko! Gumisie z turbin wiatrowych - nowy poziom recyklingu

Partnerzy portalu

Słodko! Gumisie z turbin wiatrowych - nowy poziom recyklingu - ZielonaGospodarka.pl

Czy nauka może uczynić farmy wiatrowe hot spotami z gumisiami?

Amerykańscy naukowcy znaleźli sposób na wykorzystanie materiałów kompozytowych używanych do produkcji łopat turbin wiatrowych do produkcji tych popularnych owocowych cukierków.

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych zespół naukowców z  Michigan State University sugerują, że określony materiał używany do produkcji turbin wiatrowych, może zostać poddany recyklingowi w celu stworzenia nowych łopat lub szeregu innych produktów, w tym świateł samochodów, pieluch, zlewów, a nawet gumisiów. Naukowcy przedstawili wyniki swoich badań - nową żywicę kompozytową nadającą się do produkcji łopat i tych słodyczy - na spotkaniu American Chemical Society (ACS).

Zespół stworzył materiał nowej generacji do produkcji turbin, łącząc włókna szklane z polimerem pochodzenia roślinnego i syntetycznego. Materiał był na tyle mocny i trwały, że mógł być stosowany w turbinach lub samochodach. Badacze rozpuścili panele w świeżym monomerze i fizycznie usunęli włókna szklane. Dzięki temu mogli ponownie odlać materiał w nowe produkty tego samego typu.

Dr John Dorgan, który kierował badaniem, wyjaśnia, że atom węgla pochodzący z rośliny, takiej jak kukurydza lub trawa, nie różni się od atomu węgla, który pochodzi z paliwa kopalnego.

Jak twierdzi zespół badawczy, używając roztworu alkalicznego, nowy kompozyt mógł być ostatecznie również przekształcony w słodkie gumisie.

Łopaty turbin wiatrowych wykonane są z włókna szklanego i mogą mieć długość połowy boiska piłkarskiego. Kilka firm znalazło sposoby na recykling włókna szklanego do materiałów o niższej wartości, ale większość łopat po zakończeniu cyklu kończy na wysypiskach śmieci.

- Większe łopaty turbin wiatrowych są bardziej wydajne, więc firmy wciąż produkują większe i większe. Często farmy wiatrowe faktycznie wymieniają łopaty turbin przed końcem okresu użytkowania, ponieważ wtedy mogą efektywniej generować więcej energii elektrycznej - powiedział Dorgan.

Według danych z raportu University of Cambridge przewiduje się, że łopaty turbin będą stanowić prawie 43 miliony ton odpadów w 2050 roku.

- To wszystko jest częścią globalnego cyklu węglowego i pokazaliśmy, że możemy przejść od biomasy na polu do trwałych materiałów i z powrotem do produktów spożywczych. Piękno naszego systemu polega na tym, że pod koniec cyklu użytkowania możemy ją rozpuścić, a to uwalnia ją od jakiejkolwiek matrycy, w której się znajduje, dzięki czemu może być używana w kółko, w nieskończonej pętli - powiedział dr John Dorgan komentując wyniki swoich badań.

Ta innowacja może mieć daleko idące konsekwencje. Z biegiem lat, energia wiatrowa stała się coraz bardziej popularną formą energii odnawialnej. Jednak, gdy nadchodzi czas na wymianę ogromnych łopat turbin, które przekształcają wiatr w energię elektryczną, utylizacja stanowi ogromny problem.Źródło: nterestingengineering.com, cnet.com, foodingredientsfirst.com

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26047,00 $ tona 1,75% 28 mar
 Cynk 2936,00 $ tona 0,79% 28 mar
 Aluminium 2314,00 $ tona 0,74% 28 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.