Kto jest kim w polskim offshore? Siemens Gamesa: Tworzymy Baltic Sea Offshore Execution Center

Strona główna Energetyka, OZE Kto jest kim w polskim offshore? Siemens Gamesa: Tworzymy Baltic Sea Offshore Execution Center

Partnerzy portalu

Kto jest kim w polskim offshore? Siemens Gamesa: Tworzymy Baltic Sea Offshore Execution Center - ZielonaGospodarka.pl
Fot. SGRE

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) to hiszpańsko-niemiecki producent turbin wiatrowych, który jest doskonale znany branży wiatrowej w Polsce. Globalny lider produkcji komponentów wiatrowych jest zaangażowany w rozwój polskiego sektora offshore wind od wielu lat. Ma już na koncie pierwsze umowy na preferowanego dostawcę turbin dla polskich projektów. Obecnie pracuje nad budową Baltic Sea Offshore Execution Center z siedzibą w Gdańsku. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Pawła Przybylskiego, dyrektora zarządzającego i dyrektora sprzedaży offshore w Siemens Gamesa Renewable Energy, o plany względem polskiego rynku offshore wind.

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) to lider wiatrowy zatrudniający 27 tys. pracowników zaangażowanych w projekty transformacji energetycznej. Firma dostarczyła technologię o łącznej mocy 124 GW. Siemens Gamesa jest obecnie światowym liderem na rynku offshore wind z około 70 proc. udziałem w Europie. Ponadto firma posiada najbardziej rozbudowaną bazę zainstalowaną i największy portfel zamówień w branży. Przedstawiciele spółki podkreślają, że celem firmy jest utrzymanie pozycji globalnego lidera rynku offshore dzięki rozwiązaniom technologicznym. Siemens Gamesa nie ukrywa też chęci pełnego zaangażowania na polskim rynku offshore wind.

– Siemens Gamesa jest aktywny na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej od 10 lat. Od samego początku byliśmy obecni w różnych dyskusjach i inicjatywach, które powstawały w celu rozwoju tego rynku w Polsce. Naszym celem jest pozyskiwanie tutaj projektów, budowanie profesjonalnych zespołów od sprzedaży, poprzez realizację projektów, aż po serwis offshore. Oczywiście bardzo ważne jest dla nas dalsze wspieranie lokalnych podmiotów w rozwoju tego rynku w naszym kraju – mówi Paweł Przybylski, prezes Siemens Gamesa Renewable Energy w Polsce.

SGRE wzmacnia kadry i buduje Baltic Sea Offshore Execution Center

Firmie udało się zbudować solidny zespół sprzedażowy w sektorze offshore, który liczy około 20 osób. Jak zauważa Przybylski, nie było to łatwe zadanie.

– Większość rekrutacji odbywała się w czasie pandemii, więc prawie wszystkie rozmowy kwalifikacyjne odbywały się tylko online, a my nie mogliśmy spotkać się osobiście z kandydatami. Niemniej jednak, udało nam się i teraz idziemy o krok dalej – właśnie oficjalnie rozpoczęliśmy tworzenie Baltic Sea Offshore Execution Center, które będzie składało się z dwóch części: około 100 nowych pracowników, którzy będą zlokalizowani w naszym nowym biurze w Gdańsku oraz około 50 techników, którzy zostaną zatrudnieni do pracy w projektach morskich farm wiatrowych jako technicy rozruchowi – informuje.

Projekt jest złożony i zatrudnienie odpowiedniej liczby pracowników może zająć kilka miesięcy. Specjaliści będą zajmować się takimi obszarami, jak działania przedmontażowe, zarządzanie projektem, zarządzanie budową, uruchamianie morskich farm wiatrowych w Polsce i wielu innych krajach. Gdańsk będzie główną lokalizacją biura.

– Last but not least, odnosimy również sukcesy na polu sprzedażowym. Do tej pory udało nam się podpisać trzy umowy jako preferowany dostawca turbin wiatrowych offshore w Polsce – dwie z konsorcjum Polenergia/Equinor na projekty Bałtyk II i Bałtyk III oraz jedną z RWE na projekt Baltic II. Łączna moc tych projektów wynosi prawie 1,8 GW i cieszymy się, że wyposażymy je w nasze najnowsze morskie turbiny wiatrowe – podkreśla.

Siemens Gamesa angażuje polskie firmy od wielu lat

Polska ma szczególne nadzieje na zaangażowanie polskich firm w realizację projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Utrzymanie wskaźnika tzw. local content w produkcji rozwiązań technologicznych i usług jest już standardem dla SGRE.

– Temat local content nie jest dla nas nowy. Od wielu lat współpracujemy z różnymi firmami w Polsce i średnio kupujemy towary i usługi o wartości ponad 250 mln euro rocznie. Dlatego byliśmy zaangażowani w wiele dyskusji na temat inicjatywy rządowej dotyczącej zasad local content dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. We wrześniu 2021 roku podpisaliśmy dokument „Polish Offshore Wind Sector Deal” (red. umowa sektorowa). W związku z tym permanentnie poszukujemy nowych lokalnych partnerów i wierzymy, że uda nam się pozyskać kilku nowych, którzy dołączą do naszego globalnego łańcucha dostaw – mówi Przybylski.

W czerwcu 2022 roku SGRE nawiązał współpracę z RWE i Akademią Morską w Szczecinie. Porozumienie o współpracy ma na celu wskazanie wspólnych działań wspierających edukację studentów. Obejmuje ono również badanie możliwości współpracy przy niektórych projektach badawczych.

Wcześniej RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby przyspieszyć rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. RWE wybrała Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę dla projektu F.E.W. Baltic II. Morska farma wiatrowa o mocy 350 MW ma wykorzystywać 25 flagowych morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD produkcji Siemens Gamesa. Współpraca obejmuje także umowę serwisową. Do obsługi i konserwacji projektu F.E.W. Baltic II, RWE wybrało port w Ustce.

Realizacja działań SGRE nie byłaby możliwa bez dobrze przygotowanych portów – instalacyjnych i serwisowych. Rozmowy w tym zakresie SGRE prowadzi od kilku lat, ale też przygląda się przygotowaniom portów w Gdańsku i Świnoujściu.

– Rozpoczęliśmy rozmowy na temat terminali przedmontażowych z kilkoma portami w Polsce w 2019 roku. Przedstawiliśmy nasze wymagania i podzieliliśmy się z władzami doświadczeniami z innych portów. Monitorujemy stan przygotowań polskich portów w Gdańsku i ostatnio w Świnoujściu. Śledzimy też naszych klientów w sprawie portów usługowo-eksploatacyjnych takich jak Łeba czy Ustka i cieszymy się, że zostały podpisane pierwsze umowy na dzierżawę tamtejszych terenów. Dzięki temu inwestorzy będą mieli wystarczająco dużo czasu na przygotowanie odpowiedniej infrastruktury dla ekip serwisowych – mówi Przybylski.

Projekty offshore wind stoją w obliczu wielu wyzwań, zapoczątkowanych w 2020 roku.

– Problem z rosnącymi cenami materiałów, komponentów i usług, takich jak transport, rozpoczął się 2 lata temu, gdy rozpoczęła się pandemia COVID-19, a następnie inwazja Rosji na Ukrainę w lutym tego roku jeszcze bardziej zwiększyła zawirowania na rynkach towarowych. My, jak wszyscy inni uczestnicy rynku, musimy teraz codziennie radzić sobie z tymi wyzwaniami. Podjęto kilka inicjatyw wewnętrznych i zewnętrznych, aby zaadoptować się do nowej sytuacji i zminimalizować ryzyko opóźnień i dalszego wzrostu kosztów, ale oczywiście nie wszystko da się zabezpieczyć – mówi Przybylski. – Siemens Gamesa reaguje na nową rzeczywistość i znajduje to odzwierciedlenie w naszych dyskusjach i negocjacjach umów z klientami – dodaje.

Morze Bałtyckie oknem rozwoju dla technologii SGRE

Siemens Gamesa postrzega Morze Bałtyckie jako doskonałe miejsce dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Na zachodnich wodach w Niemczech i Danii działają już farmy wiatrowe wyposażone w turbiny SGRE.

– Podpisaliśmy umowy na pierwsze trzy projekty w Polsce i będziemy pracować nad kolejnymi umowami z inwestorami w tym kraju – mówi.

Siemens Gamesa śledzi również rozwój sytuacji na nowych rynkach we wschodniej części Morza Bałtyckiego, czyli na Litwie, Łotwie i w Estonii. Przybylski podkreśla, że firmie zależy na zdobyciu udziału w tych rynkach w miarę ich rozwoju w przyszłości.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.