Śląska spółka wyprodukuje panele do modułu stacji kosmicznej Lunar Gateway

zk

03.10.2022 10:37 Źródło: PAP
Strona główna Transport, Elektromobilność Śląska spółka wyprodukuje panele do modułu stacji kosmicznej Lunar Gateway

Partnerzy portalu

Śląska spółka wyprodukuje panele do modułu stacji kosmicznej Lunar Gateway - ZielonaGospodarka.pl
Fot. scntpl.pl

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL) podpisało kontrakt na wytwarzanie paneli strukturalnych służących do budowy jednego z modułów międzynarodowej stacji kosmicznej Lunar Gateway, która zostanie umieszczona na orbicie okołoksiężycowej.

Śląskie Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL) to ośrodek zajmujący się wytwarzaniem i badaniem kompozytowych elementów konstrukcyjnych. Jego głównym udziałowcem jest Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej należący do samorządu Gliwic oraz innych okolicznych samorządów.

Jak poinformował gliwicki magistrat w swoim środowym biuletynie, ŚCNTPL podpisało kontrakt na wytwarzanie paneli strukturalnych do budowy jednego z modułów międzynarodowej stacji kosmicznej Lunar Gateway, która zostanie umieszczona na orbicie okołoksiężycowej.

Miasto wskazało, że ŚCNTPL od kilku lat wraz z koncernem Thales Alenia Space wdraża program transferu technologii kosmicznych. Dzięki temu spółka jest jedynym polskim podmiotem posiadającym potencjał i kompetencje do wytwarzania struktur kompozytowych służących do budowy statków kosmicznych.

„Stacja kosmiczna Lunar Gateway umożliwi eksplorację Księżyca i przestrzeni wokół niego. Ułatwi też badania z wykorzystaniem technologii i procesów niezbędnych do przeprowadzenia w przyszłości misji na Marsa” – powiedział cytowany w informacji prezes ŚCNTPL Bartłomiej Płonka.

Kontrakt na panele dla stacji kosmicznej Lunar Gateway jest kolejnym wspólnym przedsięwzięciem Thales Alenia Space oraz ŚCNTPL. Przedsięwzięcie finansuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Wcześniej spółka wytwarzała już panele strukturalne do budowy dużych geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych, które zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną lub ich wyniesienie jest planowane w najbliższym czasie.

Uruchomione w 2012 r. w Czechowicach-Dziedzicach Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego jest nowoczesnym ośrodkiem wytwarzania struktur kompozytowych w technologii autoklawowej wraz z laboratorium badawczym. ŚCNTPL świadczy usługi głównie dla przemysłu lotniczego.

„Chcemy, aby technologie stosowane w lotnictwie wdrażane były także w innych dziedzinach, jak przemysł jachtowy czy motoryzacyjny, w kolejnictwie oraz energetyce wiatrowej, czyli tam, gdzie konieczne jest zastosowanie lekkich i wytrzymałych materiałów zapewniających bezpieczeństwo użytkownikowi” – zaznaczył Bartłomiej Płonka.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.