Stoen Operator pozyskał dotację w wysokości ponad 60 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeznaczy ją na kontynuację programu zastąpienia starych urządzeń do pomiaru zużycia energii nowoczesnymi licznikami zdalnego odczytu. Dzięki dotacji zakupi i wymieni około 200 tysięcy urządzeń na terenie Warszawy.
Stoen Operator otrzymał dofinansowanie na realizację projektu „Zakup i montaż liczników zdalnego odczytu u klientów warszawskiej sieci dystrybucyjnej” (część B). W ramach umowy, która została podpisana 9 września br., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyznał dotację z Funduszu Modernizacyjnego stołecznemu operatorowi systemu dystrybucyjnego (OSD) w ramach projektu „Zeroemisyjny system energetyczny”, będącego częścią programu priorytetowego 4.7 „Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”.
– Całkowita wartość naszego projektu to 99 674 550 zł. Dotacja, którą przekaże nam NFOŚiGW, wyniesie 60 041 525 zł – mówi Agnieszka Okońska, Członkini zarządu Stoen Operator.
Stoen Operator, realizując obowiązek wynikający z prawa energetycznego, dokonuje systematycznej wymiany liczników tradycyjnych na liczniki zdalnego odczytu. Warszawski OSD zobowiązał się do montażu około 520 tys. nowoczesnych liczników do końca 2025 roku. Na koniec 2027 roku około 880 tys. odbiorców stołecznego OSD zyska nowe urządzenia, a do końca 2028 już blisko milion gospodarstw domowych będzie wyposażonych w inteligentne liczniki. Zgodnie z wytycznymi z nowelizacji ustawy do końca lipca 2031 roku każdy odbiorca energii elektrycznej będzie miał zainstalowany licznik zdalnego odczytu. Wymiana starego urządzenia na nowe opomiarowanie jest w pełni bezpłatna, a jej koszty ponosi operator systemu dystrybucyjnego.
– Obecnie zakończyliśmy montaż łącznie 233 tysięcy liczników na Pradze-Południe, Pradze-Północ i Targówku. Od lipca br. zamontowaliśmy kolejne 40 tysięcy urządzeń na Pradze-Północ oraz Bemowie i kontynuujemy prace w tych dzielnicach. Do końca roku zamierzamy zainstalować około 60 tysięcy kolejnych urządzeń – mówi Jakub Tomczak, dyrektor Pionu Zarządzania Pomiarami w Stoen Operator.
Nowe liczniki są częścią zaawansowanej infrastruktury pomiarowej (AMI). Oprócz urządzeń pomiarowych to także technologie komunikacyjne, systemy zarządzania danymi, platformy oprogramowania i sprzęty umożliwiające aktywne interakcje między elementami inteligentnych sieci.
– Dotacja przekazana firmie Stoen Operator pozwoli na rozwój technologii smart metering, czyli inteligentnego pomiaru zużycia energii. Jest ona niezwykle istotna, ponieważ pozwala wprowadzać rozwiązania niezbędne w procesie transformacji energetycznej, z korzyścią dla odbiorców energii – mówi Józef Matysiak, Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Liczniki zdalnego odczytu przyniosą użytkownikom szereg korzyści. Są bardzo precyzyjne i pozwalają na dokonanie odczytu w dowolnej chwili. Odbiorca energii nie musi już polegać na prognozach dotyczących zużycia – płaci tylko za faktyczne zużycie energii. Szczegółowe i rzeczywiste informacje o zużyciu mogą motywować do zmiany nawyków. Masowa instalacja urządzeń – przy założeniu, że odbiorcy z gospodarstw domowych zmniejszą zużycie energii – może wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej i umożliwi rozwój gospodarki niskoemisyjnej.
Obsługa większości procesów związanych z nowymi licznikami będzie się odbywać zdalnie. Pozwoli to zredukować zarówno koszty odczytu i innych elementów technicznych, jak i związane z nimi emisje.
Stoen Operator planuje zakończenie prac związanych z wymianą liczników zdalnego odczytu w drugiej fazie programu na koniec grudnia 2026 roku. Bieżący postęp prac można śledzić na stronie www.stoen.pl w zakładce Dla klientów.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 73.44 $ | baryłka | -4,14% | 25.06.2026 08:05 |
| Cyna | 51895 $ | tona | -5,63% | 25.06.2026 08:05 |
| Cynk | 3502.75 $ | tona | -3,03% | 25.06.2026 08:05 |
| Aluminium | 3263.25 $ | tona | -4,13% | 25.06.2026 08:05 |
| Pallad | 1177.5 $ | uncja | -4,87% | 25.06.2026 08:05 |
| Platyna | 1582.6 $ | uncja | -4,28% | 25.06.2026 08:05 |
| Srebro | 57.49 $ | uncja | -6,72% | 25.06.2026 08:05 |
| Złoto | 4016.45 $ | uncja | -2,73% | 25.06.2026 08:05 |