OX2 otworzyła w Wysokiej Park Biocenotyczny

14.09.2024 12:13 Źródło: OX2
Strona główna Klimat, Edukacja OX2 otworzyła w Wysokiej Park Biocenotyczny

Partnerzy portalu

OX2 otworzyła w Wysokiej Park Biocenotyczny  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. OX2

OX2, wiodący deweloper projektów energetyki odnawialnej, otworzyła w Wysokiej (woj. wielkopolskie) Park Biocenotyczny. Przedsięwzięcie jest efektem podejmowanych przez firmę działań mających na celu zwiększenie różnorodności biologicznej na terenie gminy Wysoka, w której OX2 zrealizowała budowę Farmy Wiatrowej Wysoka. Nowo otwarta przestrzeń będzie służyć całej lokalnej społeczności.  

Nowy Park Biocenotyczny w Wysokiej jest jedną z największych realizacji OX2 w Polsce w zakresie działań na rzecz bioróżnorodności. Projekt parku zakładał uporządkowanie istniejącej zieleni, maksymalne jej zintegrowanie oraz starannie zaplanowane zagospodarowanie. OX2 utrzymała istniejące funkcje terenu jako miejsca spotkań oraz rekreacji uczniów szkoły i użytkowników terenu. Zrewitalizowana przestrzeń ma sprzyjać zabawie i edukacji, promując region w zakresie walorów przyrodniczych i kulturowych.  

– Nasze działania zawsze mają na celu zachowanie pozytywnego wpływu na środowisko, nie tylko poprzez realizację projektów z zakresu OZE, lecz także poprzez działania na rzecz wspierania bioróżnorodności. Stworzenie Parku Biocenotycznego, to nas ważna inwestycja w gminie Wysoka.  Cieszymy się, że przekazujemy lokalnej społeczności miejsce, które oprócz walorów edukacyjnych będzie miejscem spotkań dla okolicznych mieszkańców. Taka inicjatywa to także doskonała sposobność na promowanie rozwiązań na rzecz bioróżnorodności wśród naszych pracowników oraz partnerów – mówi Joanna Jakubicka, Environmental and Biodiversity Senior Manager w OX2 Polska.

Nowa przestrzeń dla mieszkańców


Wraz z otwarciem farmy wiatrowej OX2 uroczyście otworzyła w Wysokiej park biocenotyczny. Park podzielono na uzupełniające się strefy. W części miejskiego sadu i polany rekreacyjnej nasadzono drzewa owocowe lokalnych odmian staropolskich, a także dzikie kwitnące krzewy. W drugiej strefie o nazwie „Dziupla”, wyróżnikiem jest landart, który stanowią sztobry wierzbowe posadzone w formie tunelu na planie koła, przecinające istniejącą wierzbę krzewiastą i towarzyszący mu meander prowadzący do wierzby głowiastej. W strefie parkingu planuje się dosiew gatunków łąkowych i wyznaczenie ścieżek, których układ będzie się zmieniał dzięki mozaikowemu koszeniu. 

Przy projektowaniu przestrzeni, poza uwzględnieniem parametrów środowiskowych, wzięto pod uwagę również czynniki estetyczne, aby nadać kompozycji określony motyw kolorystyczny. Dobrane odcienie kwiatów oscylują w spektrum różowo-fioletowej palety barw. Inspiracją do doboru kolorystycznego była istniejąca roślinność, nadająca charakter i odbiór kolorystyczny terenu, tj. lilaki pospolite, bluszczyki kurdybanki, barwinki pospolite, żmijowce itp. Zrewitalizowana przestrzeń ma sprzyjać zabawie i edukacji, promując region w zakresie walorów przyrodniczych i kulturowych.

Współpraca z lokalną społecznością


Podobnie jak we wszystkich regionach, w których OX2 rozwija swoje projekty, również w gminie Wysoka firma ściśle współpracuje z lokalną społecznością. W trakcie realizacji projektu jednym z priorytetów było wykorzystanie drewna pozyskanego podczas remontu dróg. W tym celu zorganizowano konsultacje z ekspertami leśnymi, aby przeanalizować wpływ działań na sekwestrację dwutlenku węgla. Drewno posłużyło do zbudowania budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy, oraz hoteli dla owadów i domków dla jeży. Do budowy domków zaangażowano uczniów lokalnej szkoły. Podczas warsztatów dzieci zasiały także łąkę kwietną, która będzie siedliskiem dla zapylaczy. Budki dla ptaków zostały przekazane mieszkańcom gminy Wysoka podczas warsztatów ekologicznych zorganizowanych przez OX2 w ramach obchodów Światowego Dnia Wiatru w Wysokiej. 

Nowy park już do dyspozycji mieszkańców


Oficjalne otwarcie Parku Biocenotycznego w Wysokiej odbyło się 10 września 2024 r. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele OX2, prezes OX2 w Polsce – Katarzyna Suchcicka, Joanna Jakubicka - Environmental and Biodiversity Senior Manager w OX2 Polska, Roman Dębski – kierownik projektu FW Wysoka w OX2 Polska oraz przedstawiciele lokalnych władz: Artur Kłysz – Burmistrz gminy Wysoka, Grażyna Wrzeszczak – Radna Miasta i Gminy Wysoka. 

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości, goście zostali zaproszeni do udziału w spacerze edukacyjnym podczas którego mogli dowiedzieć się więcej na temat otaczającej ich przyrody i historii powstania Parku Biocenotycznego. Kolejnego dnia firma OX2 zorganizowała także spacer dla najmłodszych mieszkańców, którzy uczęszczają do pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej. 

– OX2 realizuje projekty OZE, a jednocześnie aktywnie angażuje się w edukację ekologiczną i działania na rzecz zwiększania bioróżnorodności. Pracujemy również nad minimalizacją emisji gazów cieplarnianych, minimalizacją negatywnego wpływu na przyrodę i osiągnięciem wyższego poziomu wykorzystania zasobów w obiegu zamkniętym. Zgodnie ze swoją strategią bioróżnorodności, dążymy do zapewnienia, aby wszystkie projekty OX2 były pozytywne dla przyrody oraz aby nasze działania przyczyniały się do zwiększania bioróżnorodności i ochrony środowiska. Przyspieszając dostęp do energii odnawialnej, OX2 w istotny sposób przyczynia się do ograniczenia zmian klimatycznych. Aby stworzyć odporny świat, pracujemy nad zapobieganiem zmianom klimatycznych i jednoczesnym wzbogacaniem różnorodności biologicznej. Dążymy również do tego, aby bilans naszej działalności był więcej niż neutralny – dodaje Katarzyna Suchcicka, Prezes OX2 Polska. 

OX2 w gminie Wysoka otworzyła również Farmę Wiatrową Wysoka, której produkcja pozwoli na zasilenie w energię elektryczną nawet 90 tys. gospodarstw domowych w ciągu roku. Inwestycja składa się z 11 turbin wiatrowych Nordex N149 o mocy 5,5–5,7 MW każda. Całkowita wysokość każdego z wiatraków sięga niemal 200 metrów, na co składają się 125-metrowe wieże oraz łopaty o długości 72,4 metra. Farma wiatrowa będzie produkować rocznie około 180 GWh, co pozwoli uniknąć emisji około 63 tys. ton CO2 każdego roku. OX2 realizował projekt dla Ingka Investments, ramienia inwestycyjnego Grupy Ingka, największej na świecie firmy franczyzowej IKEA.  

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.