PAIH: współpraca dot. transformacji energetycznej jednym z tematów polsko-koreańskiego forum

zk

21.09.2022 14:55 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PAIH: współpraca dot. transformacji energetycznej jednym z tematów polsko-koreańskiego forum

Partnerzy portalu

PAIH: współpraca dot. transformacji energetycznej jednym z tematów polsko-koreańskiego forum - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Współpraca inwestycyjna m.in. w zakresie transformacji energetycznej będzie tematem Polsko-Koreańskiego Forum Biznesowego - poinformowała w środę Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Korea jest drugim, po USA, największym pozaeuropejskim inwestorem zagranicznym w Polsce.

PAIH organizuje 23 września w Seulu Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe z udziałem 150 przedsiębiorców z obu krajów - poinformowano w środowej informacji Agencji. Dodano, że Korea Południowa jest drugim, po Stanach Zjednoczonych, największym pozaeuropejskim inwestorem zagranicznym w Polsce.

"Na koniec 2020 r. wartość wszystkich południowokoreańskich inwestycji w Polsce wyniosła 3,06 mld euro" - wskazano. Wedle danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), które cytuje PAIH, na koniec pierwszego kwartału tego roku w naszym kraju działało 548 firm z kapitałem koreańskim (wzrost o 140 proc, względem 2019 r.); prawie połowa z nich na terenie woj. dolnośląskiego, 1/5 - woj. mazowieckiego, a 14 proc. - woj. śląskiego.

"Zainteresowanie Polską wśród koreańskich przedsiębiorców wynika w dużej mierze z wysokich kompetencji naszych specjalistów, dostępu do poddostawców, czy działania wielu centrów innowacji" - stwierdził prezes PAIH Krzysztof Drynda, cytowany w środowej informacji. Zwrócił uwagę, że koreańska gospodarka należy do piątki najbardziej innowacyjnych na świecie, co przekłada się na specyfikę inwestycji zagranicznych prowadzonych przez firmy z tego kraju. "Polski system zachęt zapewnia innowatorom jedne z najwyższych ulg podatkowych w OECD, oferuje również wyższy zwrot z inwestycji niż średnia w UE" - zauważył.

Tematami forum w Seulu, jak poinformowała PAIH, będzie współpraca inwestycyjna w zakresie m.in. transformacji energetycznej, projektów transportowych oraz partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Celem spotkania, jak dodano, jest przedstawienie potencjału inwestycyjnego Polski w zakresie: transformacji i infrastruktury energetycznej, elektromobilności, transportu. "W centrum zainteresowania forum znajdzie się również dwustronna współpraca w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP)" - podano.

Poinformowano, że od stycznia 2002 r. do sierpnia 2022 r. Polska Agencja Inwestycji i Handlu wsparła realizację 64 inwestycji bezpośrednich z Korei. Wartość projektów sięgnęła 6,4 mld euro, a inwestorzy zadeklarowali utworzenie blisko 28,8 tys. miejsc pracy. Zwrócono uwagę, że koreańskie przedsiębiorstwa, z którymi współpracuje PAIH inwestują głównie w branżę elektroniki użytkowej i motoryzacyjną. "W ostatnich 20 latach te dwa sektory odpowiadały za blisko 3/4 liczby i ponad 90 proc. wartości wszystkich zakończonych projektów" - podano.

Zwrócono uwagę, że sześć koreańskich inwestycji - m.in. fabryka LG Chem w Kobierzycach (3 mld euro) oraz zakład SK Hi-Tech Battery Poland w Dąbrowie Górniczej (1,5 mld euro) - należy do najdroższych bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) obsłużonych przez PAIH. Z kolei w pierwszej dziesiątce inwestycji o największej liczbie zadeklarowanych miejsc pracy znalazły się: LG Electronics w Kobierzycach (3 149 etatów), Heesung pod Wrocławiem (2 742) oraz LG Electronics w Mławie (2 150).

Krzysztof Drynda podkreślił, że że koreańscy przedsiębiorcy najczęściej wybierają nasz kraj na lokalizację zaawansowanych procesów z obszaru elektromobilności. "Interesują się też innowacyjnymi projektami w branży energetycznej i transportowej" - dodał.

W 2021 r. Koreańczycy byli największym inwestorami pod względem wartości projektów obsłużonych przez PAIH. "Deklarowany CAPEX opiewał na 1,9 mld euro. Obecnie Agencja wspiera realizację 12 koreańskich inwestycji na łączną kwotę 2,8 mld euro, które mogą stworzyć ponad 3,5 tys. etatów" - poinformowano.

Zapowiedziano, że wśród prelegentów Polsko-Koreańskiego Forum Biznesowego będą m.in. wiceminister Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MPiT) Grzegorz Piechowiak, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Krzysztof Drynda oraz przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), Centralnego Portu Komunikacyjnego i koreańskiego odpowiednika PAIH, Korea Trade-Investment Promotion Agency (KOTRA).

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.