Prezes PGNIG: Na przełomie IX i X negocjacje ze stroną społeczną ws. fuzji z Orlenem

zk

10.09.2021 13:06 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Prezes PGNIG: Na przełomie IX i X negocjacje ze stroną społeczną ws. fuzji z Orlenem

Partnerzy portalu

Prezes PGNIG: Na przełomie IX i X negocjacje ze stroną społeczną ws. fuzji z Orlenem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Na przełomie września i października może być opracowana struktura organizacyjna koncernu multienergetycznego po fuzji z Orlenem, wtedy rozpoczną się negocjacje ze stroną społeczną - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka nie jest zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych, stawia na inwestycje w OZE.

"Fuzja to proces złożony, w którym wiodąca rola należy do PKN Orlen i który prowadzony jest pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Angażujemy się w ten proces w pełni, mamy powołane zespoły projektowe, które wykonują prace przygotowujące nas do połączenia. Jedną z kluczowych spraw jest zabezpieczenie działalności operacyjnej po dniu połączenia. To skomplikowany proces związany z posiadanymi przez PGNiG koncesjami, których jest ponad 200" - powiedział PAP Biznes prezes Paweł Majewski.

Dodał, że istotną kwestią są też rozmowy ze stroną społeczną. Zapewnia, że wszystkie działania będą prowadzone tak, żeby strona społeczna i związki zawodowe były w nie włączone.

"Tworzą się zespoły negocjacyjne, które gdy tylko pojawi się konkretna struktura organizacyjna połączonego multienergetycznego koncernu, przystąpią do negocjacji i rozmów. Spodziewamy się, że na przełomie września i października będziemy mogli zacząć już konkretną komunikację ze związkami zawodowymi" - powiedział Majewski.

Prezes wskazuje, że w oczekiwaniu na fuzję z PKN Orlen, gazowa spółka wykorzystuje wszystkie rynkowe okazje, które mieszczą się w zakresie jej podstawowego biznesu.

"Rozwijamy projekty, które wiążą się z energetyką odnawialną, planujemy budowę farm fotowoltaicznych na własnych gruntach, na dachach naszych budynków, planujemy akwizycje w obszarze energetyki wiatrowej na lądzie. W perspektywie kilku najbliższych lat chcemy mieć 900 MW mocy zainstalowanej ze źródeł odnawialnych" - powiedział.

PGNiG prowadzi liczne projekty zmierzające do uzyskania kompetencji w zakresie magazynowania i przesyłania wodoru. Chce realizować projekt biometanowy wspólnie z Orlen Południe.

Prezes PGNiG na razie nie jest zainteresowany inwestycją w małe reaktory jądrowe (SMR). Nie zdecydował także, czy chce inwestować w projekty morskich farm wiatrowych.

"SMR nie są przedmiotem naszych analiz. Jest to technologia bardzo interesująca, pewnie poczekamy aż będzie certyfikowana, choćby w Stanach Zjednoczonych, po to, żeby móc określić, czy będziemy się w nią angażować. W mojej ocenie nie jest celowe, żeby wszystkie spółki Skarbu Państwa angażowały się równolegle w te same projekty, powinniśmy w pierwszej kolejności wykorzystywać własne kompetencje w tych obszarach, w których spółka ma największe doświadczenie" - powiedział Paweł Majewski.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.