Siemens Gamesa wprowadził na rynek łopatę wiatrową w pełni nadającą się do recyklingu

10.09.2021 13:29 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Siemens Gamesa wprowadził na rynek łopatę wiatrową w pełni nadającą się do recyklingu

Partnerzy portalu

Siemens Gamesa wprowadził na rynek łopatę wiatrową w pełni nadającą się do recyklingu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Siemens Gamesa / Youtube

Potentat energetyczny Siemens Gamesa wprowadził na rynek RecyclableBlade, czyli pierwszą na świecie łopatę turbiny wiatrowej nadającą się do pełnego recyklingu. Rozwiązanie jest gotowe do komercyjnego użytku na morzu.

Sześć pierwszych 81-metrowych łopat RecyclableBlades zostało wyprodukowanych w fabryce łopat Siemens Gamesa w Aalborg, w Danii.

– Nadszedł czas, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, a my musimy to zrobić w sposób holistyczny. Jako pionierzy sektora energetyki wiatrowej o obiegu zamkniętym osiągnęliśmy kamień milowy, który stawia troskę o środowisko na pierwszym miejscu. RecyclableBlade jest kolejnym namacalnym przykładem na to, że Siemens Gamesa jest liderem rozwoju technologicznego w branży wiatrowej – komentuje Andreas Nauen, prezes Siemens Gamesa.

Wiele elementów turbiny wiatrowej, takich jak wieża i gondola, ma ustalone praktyki recyklingu. Do tej pory materiały kompozytowe stosowane w łopatach turbin wiatrowych były trudniejsze do przetworzenia.

Farma wiatrowa Kaskasi wyprodukuje pierwszą energię w 2022 roku

Siemens Gamesa wraz z niemieckim koncernem RWE zobowiązał się do zainstalowania i monitorowania pierwszych na świecie turbin wiatrowych z łopatami nadającymi się do recyklingu w Niemczech w projekcie budowy morskiej elektrowni wiatrowej Kaskasi. Zgodnie z obecnymi planami projekt ten ma produkować energię od 2022 roku.

– Cieszymy się, że nasza morska farma wiatrowa Kaskasi jest w stanie zapewnić fantastyczny obiekt do testowania innowacji. Tutaj przygotowujemy się do testowania specjalnych stalowych kołnierzy oraz do zastosowania ulepszonej metody instalacji fundamentów. Obecnie w Kaskasi instalowana jest pierwsza na świecie łopata turbiny wiatrowej nadająca się do recyklingu, wyprodukowana przez Siemens Gamesa. Jest to znaczący krok na drodze do osiągnięcia kolejnego poziomu w zakresie zrównoważonego rozwoju turbin wiatrowych – powiedział Sven Utermöhlen, dyrektor wykonawszy ds. offshore wind w RWE Renewables

Siemens Gamesa współpracuje także z EDF Renewables oraz wpd w celu wdrożenia kilku zestawów RecyclableBlade do kolejnych projektów morskich farm. Nie zdradzono, które elektrownie będą wyposażone w te innowacyjne łopaty.

Energetyka wiatrowa jest jednym z kamieni węgielnych w dążeniu do rozwiązania problemu kryzysu klimatycznego. Z ponad 200 GW nowej mocy morskiej przewidywanej przez Global Wind Energy Council, która ma być zainstalowana do 2030 roku, krytyczne jest szybkie wprowadzenie rozwiązań nadających się do recyklingu. Recykling elementów turbin wiatrowych jest jednym z wiodących tematów dyskutowanych przez branżę europejską.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.