Siemens Energy traci 8 mld dolarów po awariach turbin wiatrowych

Strona główna Energetyka, OZE Lądowa energetyka wiatrowa Siemens Energy traci 8 mld dolarów po awariach turbin wiatrowych

Partnerzy portalu

Siemens Energy traci 8 mld dolarów po awariach turbin wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Siemens Energy

Wyprzedaż akcji Siemens Energy pogłębia się, powodując utratę wartości rynkowej do 8 miliardów dolarów – alarmuje Reuters. Ceny akcji Siemens Energy spadły rekordowo po rosnących problemach w Siemens Gamesa Renewable Energy. Ceny akcji spadły aż o 36% po tym, jak firma zgłosiła „znaczący wzrost wskaźników awaryjności elementów turbin wiatrowych” – ustalił Ryan Duff z „Energy Voice”.

Siemens Energy zapowiedział, że rezygnuje z prognoz rocznego zysku i ostrzegł akcjonariuszy, że dodatkowe koszty mogą przekroczyć 1 miliard euro. Firma przeżywała trudności wtedy, gdy po agresji Rosji na Ukrainę rosły ceny stali i innych kluczowych surowców niezbędnych do produkcji turbin. Jednak wtedy sytuacja nie była tak alarmująca, gdy w br. upowszechniła się wiadomość o awariach turbin wiatrowych.

- Chociaż powinno to być jasne dla wszystkich, chciałbym jeszcze raz podkreślić, jak gorzkie jest to dla nas wszystkich – poinformował dziennikarzy Christian Bruch, dyrektor naczelny Siemens Energy. W następstwie tych zgłoszonych problemów „zarząd rozpoczął rozszerzony przegląd techniczny zainstalowanych turbin Siemens Gamesa” – informowały firmy. 

Akcje Siemens Energy (ENR1n.DE) spadły drugą sesję z rzędu do 14,35 EUR za akcję 26 czerwca br. Spowodowane zostało to falą obniżek ceny docelowej i obniżek ratingów w następstwie głębszych niż oczekiwano problemów w dziale produkcji turbin wiatrowych, które pojawiły się w połowie czerwca 2023 r.  

Wichry we wskaźnikach


Siemens Energy ogłosił niespełna 2 tygodnie temu, że po przeglądzie „wskaźników awaryjności komponentów turbin wiatrowych” zanotował znacznie większe problemy, niż przewidywał. Dyrektor generalny Siemens Gamesa, Jochen Eickholt, powiedział dziennikarzom podaje Michelle Lewis z "Electrek": „Wynik obecnego przeglądu będzie znacznie gorszy, niż nawet ja bym przypuszczał, że to możliwe.  Problemy z jakością wykraczają daleko poza to, co było znane do tej pory, w szczególności na lądzie. Rozwiązujemy  ten temat, ale jest to czasochłonne i wiąże się z kosztami. Chociaż powinno to być jasne dla wszystkich, chciałbym jeszcze raz podkreślić, jak gorzkie jest to dla nas wszystkich”.

Hiszpański oddział firmy stwierdził, że jego lądowe turbiny wiatrowe miały gorsze niż oczekiwano wady jakościowe. Firma będzie musiała naprawić wady łopat wirnika i łożysk, począwszy od awarii komponentów, a skończywszy na małych pęknięciach. Eickholt wspomniał również o problemach z „przestarzałymi turbinami”, bez wchodzenia w szczegóły.

Reuters dotarł natomiast do informacji, że Siemens Gamesa ma „problemy dotykające do 15-30% z ponad 132 gigawatów turbin na całym świecie. Jego całkowita moc wiatrowa odpowiada około 132 elektrowniom jądrowym”.

Prognozuje się, że dodatkowe koszty rozwiązania problemów mogą być większe niż 1,1 miliarda dolarów. W rezultacie akcje Siemens Energy spadły na giełdzie we Frankfurcie o ponad 36%.

Dyrektor generalny Siemens Energy, Christian Bruch, powiedział w wezwaniu analityków, że „wykorzysta fakt, że wkrótce będziemy posiadać 100% Siemens Gamesa, aby napędzać tę zmianę, tak aby stała się wiarygodnym uczestnikiem wyników Siemens Energy”.

Kosztowny kurs na czystą energię


- Jestem bardziej zainteresowany wdrożeniem i wytwarzaniem czystej energii niż wynikami finansowymi firmy – ale oczywiście wiem, że potrzebne są pieniądze na wdrożenie, więc mam nadzieję, że Bruch ma rację – stwierdził Michelle Lewis z "Electrek”. Jego zdaniem świat potrzebuje tego wiatrowego giganta, aby jak najszybciej stanął na nogi, ponieważ popyt na jego produkty jest ogromny, a nie możemy sobie pozwolić na utratę nawet 15% dostaw turbin wiatrowych. 

Przypomnijmy, że w 2021 r.  lądowe i morskie farmy wiatrowe w krajach UE  zbudowano za 41 mld EUR, a w ubr. na tego typu instalacje wydano około 17 mld EUR wynika z obliczeń  WindEurope. W najbliższych latach inwestycje mają ponowni powrócić do poziomu sprzed dwóch lat wynika z prezentacji na Floating Wind Days 2023 w Haugesund. 

Należy w tym miejscu podkreślić, że popyt na turbiny Siemens Gamesa został wykreowany przez miliardowe projekty finansowane ze źródeł  rządowych i prywatnych. Dzisiaj wstrzymanie lub spowolnienie tych projektów budowy farm wiatrowych jest już niemożliwe, bo będzie generowało kolejne koszty pochodne wydane na rozwój producentów instalacji, logistyki i sprzętu pływającego, badań i szkoleń. Firmy, które podpisały kontrakty na dostawy turbin Siemens Gamesa będą oczekiwały szybkich działań naprawczych oraz bieżących informacji.  

Koszty „zamiatania pod dywan”


Przypomnijmy, że w drugiej sesji spadkowej cena akcji spadła już tylko o 3,3% w stosunku do poprzedniej sesji, ale aż o ponad 10 EUR w stosunku do sesji z 6 czerwca br., kiedy akcjonariusze uzyskiwali 24,37 EUR za akcję. W efekcie akcje Siemens Energy znalazły się na najniższym poziomie  niemieckiego indeksu blue chipów DAX (.GDAXI), powodując utratę wyceny rynkowej grupy do 7,4 miliarda EUR (8,1 miliarda dolarów). To efekt tego, że firma wycofała się z prognozy zysków.

Informacja o awariach turbin wywołała nie tylko reakcje na giełdzie ale również w środowisku producentów farm wiatrowych. 

- Czekamy teraz na pełne wyniki analizy, zanim wyciągniemy dalsze wnioski – informował rzecznik firmy w odpowiedzi na pytanie Reutera o dalsze działania. 

Na razie zareagowały firmy ratingowe. Citi obniżył rekomendację firmy do „neutralnej” z „kupuj”, podczas gdy Jefferies obniżył rekomendację do „trzymaj” z „kupuj”, po wycofaniu przez grupę swoich prognoz zysku na 2023 r. 

- Po ostrzeżeniu [o wstrzymaniu prognoz – MG], podczas gdy akcje są teraz tańsze o ponad jedną trzecią, zaufanie inwestorów do zmiany sytuacji zostało poważnie nadszarpnięte, nie tylko z powodu trudnego do oszacowania ryzyka związanego z ustaleniem wcześniejszych dostaw, ale także z powodu braku przewidywalności  działań  (Siemens Gamesa)” – uzasadniali swoją decyzję analitycy Citi.

Zapowiedzieli, że w zależności od tego, czy uda się opanować problemy z niezawodnością [turbin elektrowni wiatrowych – MG], możliwa jest cena za akcję w dowolnym czasie między 11 a 34 euro, dodając, że kluczowe jest to, co Siemens Energy powie podczas prezentacji wyników ekonomicznych trzeciego kwartału 7 sierpnia. 

2 lipca wartość akcji Siemens Energy wzrosła do 16,18 EUR, więc niewiele. Sytuacja jest poważna w świetle wypowiedzi prezesa Siemens Energy, które cytuje „Economist”, zauważając, że „Biznes turbin wiatrowych Siemensa zbacza z kursu”. Christian Bruch [president, CEO, Chief Sustainability Officer, Siemens Energy – MG] zawsze powtarzał, że zmiana sytuacji w Siemens Energy nie będzie łatwa, ale „to niepowodzenie jest poważniejsze, niż myślałem, że to możliwe”. 

W rozmowie telefonicznej z analitykami 23 czerwca br., po tym, jak firma zarzuciła swoje prognozy zysków na ten rok, szef Siemens Energy (wydzielonej w 2020 r. działalności gazowej i energetycznej Siemensa), powiedział, że „zbyt dużo zostało zamiecione pod dywan” – cytuje „Economist”. Przyznał, że Siemens Gamesa, producent turbin wiatrowych, poniesie w tym roku duże straty i osiągnięcie rentowności zajmie mu więcej czasu niż oczekiwano.

Marek Grzybowski


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.