Morawiecki o liberalizacji ustawy odległościowej: na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi

gm

25.06.2022 20:11 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Lądowa energetyka wiatrowa Morawiecki o liberalizacji ustawy odległościowej: na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi

Partnerzy portalu

Morawiecki o liberalizacji ustawy odległościowej: na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi - ZielonaGospodarka.pl

Jeśliby nastąpiła jakaś liberalizacja ustawy odległościowej to na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi – powiedział w sobotę w Kole (woj. wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki.

Wprowadzona ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z 2016 r. tzw. zasada 10H przewiduje obecnie zakaz wznoszenia turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody - parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 oraz leśnych kompleksów promocyjnych. Zakaz działa w dwie strony, ponieważ zakazane jest również wznoszenie budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych. 10H jest zdefiniowane jako 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty.

Szef rządu, pytany w czasie sobotniego spotkania z mieszkańcami wielkopolskiego Koła o tzw. ustawę odległościową, przyznał, że projekt zmieniający obecne przepisy „jest w procesie legislacyjnym”. „Jak on się ostatecznie +wykluje+ to nie powiem państwu jeszcze dzisiaj, ponieważ głosy są mocno podzielone” - zaznaczył.

„Jeśli nawet by nastąpiła, jakby Sejm zadecydował, jakaś liberalizacja, to na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi, żeby nie było jednak takich przypadków, że się stawia te wiatraki komuś praktycznie pod domem. Czyli musi tutaj być jakby utrzymana zasada nieszkodzenia” - powiedział.

„Owszem, jakby wolność gospodarcza, energia z wiatraków – wszystko bardzo ważne – ale swoboda normalnego życia, normalnego funkcjonowania człowieka, gospodarstwa domowego, wioski, miasta, jest też nadrzędną wartością i trzeba te dwie wartości ze sobą niejako pojednać, trzeba znaleźć kompromis pomiędzy nimi” - podkreślił Morawiecki.

W połowie czerwca do projektu łagodzącego zapisy reguły 10H w tzw. ustawie odległościowej dodane zostały regulacje ograniczające możliwość budowy turbin wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć. Projekt został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów i przesłany do Komisji Prawniczej.

Projekt przewiduje utrzymanie zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i zachowuje ogólną regułę 10H, jednak w szczególnych przypadkach to gminy miałyby decydować o wyznaczaniu lokalizacji elektrowni wiatrowych w ramach lokalnej procedury planistycznej. Minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań określono na 500 m.

Fot. Depositphotos
Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.