Elektroodpady – czasem firma sama nie wie, że powinna się z nich rozliczać

Strona główna Odpady, Recykling Elektroodpady – czasem firma sama nie wie, że powinna się z nich rozliczać

Partnerzy portalu

Elektroodpady – czasem firma sama nie wie, że powinna się z nich rozliczać - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Materiały prasowe

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to poważne wyzwanie środowiskowe. Będzie to też jeden z tematów XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku, która odbędzie się w Warszawie w dniach 16-17 września.

Odpowiedni recykling urządzeń jest wymagany w całej Unii Europejskiej. I chociaż przepisy obowiązują już od dawna, to firmom zdarza się popełniać błędy w zarządzaniu zużytym sprzętem, co może skutkować karami. O tym, jakie obowiązki trzeba mieć na uwadze i jak najłatwiej sobie z nimi poradzić, będzie na konferencji mówił dr inż.  Robert Wawrzonek, Prezes Zarządu organizacji odzysku ELECTRO-SYSTEM

O co w uproszczeniu chodzi w rozliczaniu się ze zużytego sprzętu?

Podmioty wprowadzające na rynek urządzenia elektryczne i elektroniczne muszą zebrać z rynku co najmniej 65% zużytego sprzętu w stosunku do tego, co wprowadziły. Podstawą do obliczenia minimalnej ilości odpadów, które musza zostać zebrane jest średnia masa z ostatnich 3 lat. Potem w zależności od tego, o jakiej grupie produktów mówimy, muszą wykazać recykling od 55 do 85% masy zebranych zużytych urządzeń. Co w praktyce oznacza, że muszą wykazać przekazanie … do odpowiedniego przedsiębiorstwa zajmującego się recyklingiem.

A jeśli nie uda im się osiągnąć tego poziomu?

Za brak wypełnienia wymogu osiągnięcia minimalnego poziomu zbierania, recyklingu lub odzysku przewidziana jest opłata produktowa.

Czy w tym systemie firmy mogą się pogubić? Zasady nie wyglądają na skomplikowane.

Właściwie nie są. Ale trzeba pamiętać, że w myśl przepisów, wprowadzającym na rynek nie są tylko duże przedsiębiorstwa jak na przykład sieci sprzedaży urządzeń RTV i AGD. Może się nim stać każda firma, która np. zakupi urządzenia zagranicą, nawet na własny użytek. W takiej sytuacji też ma obowiązek rejestracji w Bazie Danych o Odpadach i raportowania, jaką łączną masę sprzętu wprowadziła. Nie każda firma zdaje sobie sprawę z tego, że ma taki obowiązek i ten fakt wychodzi na jaw przypadkiem w czasie kontroli lub jakiegoś szkolenia.

A jeśli firma nie dochowała tego obowiązku i zorientuje się np. po dwóch latach, to pewnie może się obawiać kary i z tego powodu będzie unikać zgłoszenia swojego zaniedbania?
Nie warto tego robić. Odpowiedzialność sięga 5 lat wstecz, więc kara może jeszcze potencjalnie narastać. Im szybciej taki podmiot złoży wsteczne sprawozdania, tym mniejszą karę i opłatę produktową zapłaci. My oczywiście pomagamy takim firmom.

Dlaczego warto skorzystać z takiej fachowej pomocy?

Przede wszystkim dzięki temu firma nie potrzebuje budować swojego know-how. Organizacje odzysku mają duże doświadczenie. Potrafią odnaleźć się w różnych sytuacjach, również nietypowych. Poza tym warto przypomnieć, że wprowadzający musi nie tylko rozliczać się z wprowadzonej i zebranej masy, ale też ma dodatkowe obowiązki, np. wniesienie zabezpieczania finansowego lub obowiązek edukacji ekologicznej. I zazwyczaj nie ma do tego zaplecza. Nasza firma, podobnie jak inne organizacje tego typu przejmuje ten obowiązek od wielu firm i dzięki temu możemy prowadzić atrakcyjne i rzeczywiście skuteczne działania edukacyjne, kierowane do licznej grupy odbiorców. Wśród naszych działań są m.in. akcja edukacyjno-zbiórkowa „EKO-Profit” dla organizacji pozarządowych, projekt DECYDUJESZ.pl (odbiór dużego AGD prosto z domu) czy kierowane do najmłodszych EKO STUDIO ELECTRO-SYSTEM, w którym wykorzystujemy współpracę z influencerami.

Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A. przy wsparciu merytorycznym Akademii Wiedzy Środowiskowej już po raz czternasty organizuje konferencję dotyczącą logistyki odzysku.

Tegoroczna XIV Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku odbywać się będzie pod hasłem „W kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”. W jej trakcie zostanie podjęty między innymi temat rozwiązań w gospodarce odpadami na terenie UE, również te dotyczące gospodarki cyrkularnej. Prelegenci wytłumaczą, dlaczego wprowadzenie zmian w zakresie GOZ nie tylko służy środowisku naturalnemu, ale przede wszystkim wyróżni firmę, zmniejszy koszty prowadzenia działalności oraz wpłynie na jakość świadczonych usług.

Na jednym z paneli przedstawione zostaną regulacje wspierające firmy w zrównoważonych działaniach. Temat szczególnie istotny w obecnym czasie, kiedy regulacje zmieniają się dynamicznie, a firmy muszą na bieżąco śledzić je i dostosowywać się do zmian.

Szczególnie istotnym zagadnieniem, z punktu widzenia firm z sektora MŚP, będzie zagadnienie dotyczące raportowania ESG. Prelegenci z Akademii Wiedzy Środowiskowej wyjaśnią dlaczego małe i średnie przedsiębiorstwa już dziś powinny przygotować się do raportowania, które będzie obowiązywać od roku 2027.

W ramach tego zagadnienia uczestniczy konferencji dowiedzą się:

•    jakie informacje niefinansowe firmy będą musiały raportować;
•    jakie dane dotyczące obszaru środowiska, społeczeństwa i zarządzania będzie musiał przedsiębiorca wykazać w raporcie;
•    jak się do tego przygotować, aby sprostać Europejskim Standardom Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju, w oparciu o które małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały raportować.

Prelegentami tegorocznej konferencji będą:

– prof. dr hab. inż. Wielgosińki, Kierownik Zakładu Technik Inżynierii Środowiska, Politechnika Łódzka,

– dr inż. Robert Wawrzonek, Prezes Zarządu ELECTRO-SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.,

– adwokat Tomasz Lasecki, Kancelaria Maruszkin,

– Piotr Grodkiewicz, Dyrektor Działu Recyklingu Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.,

– Błażej Fidziński, Zastępca Dyrektora Działu Zrównoważonego Rozwoju Project Zero Waste Sp. z o.o.,

– Kornel Orda, Specjalista ds. Ochrony Środowiska Project Zero Waste Sp. z o.o.

Gościem specjalnym konferencji będzie Pani Claudia Mensi, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Gospodarki Odpadami (FEAD), która przybliży uczestnikom konferencji zagadnienia związane z gospodarką odpadami na terenie UE.

Podczas uroczystej, wieczornej Gali zostaną rozdane dyplomy dla EkoMecenasów, jak również odbędzie się koncert zespołu Dżem, z nowym liderem - Sebastianem Riedlem - w składzie

Konferencja realizowana jest w ramach publicznych kampanii edukacyjnych Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Więcej informacji na stronie Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A.

Konferencja realizowana jest w ramach publicznych kampanii edukacyjnych Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Więcej informacji na stronie Logistyka Odzysku Eko Cykl.

ZielonaGospodarka
Fot. Materiały prasowe

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.