Wielka Brytania i USA jednoczą siły na rzecz współpracy w zakresie czystej energii: Deklaracja Atlantycka

bk

11.06.2023 08:28
Strona główna Energetyka, OZE Wielka Brytania i USA jednoczą siły na rzecz współpracy w zakresie czystej energii: Deklaracja Atlantycka

Partnerzy portalu

Wielka Brytania i USA jednoczą siły na rzecz współpracy w zakresie czystej energii: Deklaracja Atlantycka - ZielonaGospodarka.pl

Prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali Deklarację Atlantycką w celu wzmocnienia współpracy w zakresie czystej energii i rozwoju zaawansowanych technologii.

Po spotkaniu w Białym Domu premier Wielkiej Brytanii i prezydent USA ujawnili nowe plany w ramach Deklaracji Atlantyckiej, która ma na celu wzmocnienie partnerstwa gospodarczego między oboma krajami.

Ogłoszone inicjatywy obejmują kilka obszarów współpracy.

Po pierwsze, będą współpracować w celu zmniejszenia podatności na zagrożenia w łańcuchach dostaw technologii krytycznych poprzez wymianę informacji i poprawę koordynacji w sytuacjach kryzysowych.

Po drugie, ustanowią cywilne partnerstwo nuklearne w celu wspierania zeroemisyjnej energii i zapobiegania zaangażowaniu Rosji na globalnym rynku energii jądrowej.

Planują również ułatwić brytyjskim firmom przekazywanie danych do certyfikowanych amerykańskich organizacji, bez zbędnej biurokracji, co może zaoszczędzić im dużo pieniędzy. Co więcej, rozpoczną negocjacje w sprawie umowy dotyczącej krytycznych minerałów.

Niezwłocznie rozpoczną się rozmowy dotyczące różnych aspektów partnerstwa, w szczególności umowy w sprawie minerałów o znaczeniu krytycznym.

Jeśli porozumienie to zostanie osiągnięte, nabywcy pojazdów, które zawierają krytyczne surowce mineralne pozyskiwane lub przetwarzane przez brytyjskie firmy, uzyskają dostęp do ulg podatkowych zgodnych z amerykańską ustawą o redukcji inflacji.

Ustawa ta oferuje obecnie ulgę w wysokości 3 750 USD na każdy pojazd, pod warunkiem, że krytyczne surowce mineralne wykorzystywane głównie w akumulatorach pochodzą z USA lub kraju, który zawarł z USA umowę w sprawie tych minerałów.

Ponieważ Wielka Brytania jest już eksporterem surowców do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV) do USA, umowa ta zapewni impuls brytyjskim firmom zajmującym się wydobyciem, recyklingiem i przetwarzaniem minerałów krytycznych.

- Wielka Brytania i USA zawsze przesuwały granice tego, co dwa kraje mogą wspólnie osiągnąć. Przez pokolenia walczyliśmy ramię w ramię, dzieliliśmy się informacjami, którymi nie dzielimy się z nikim innym i zbudowaliśmy najsilniejszą relację inwestycyjną w historii świata. Naturalne jest więc, że w obliczu największej transformacji naszych gospodarek od czasów rewolucji przemysłowej, będziemy wspólnie budować silniejszą przyszłość gospodarczą - powiedział premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.Źródło: futurenetzero.com

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.