Wynik wyszukiwania - " Niemcy" - Wiadomości

Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim; Francja nadal przeciwna

Jednym z tematów spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w środę ma być dokończenie budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy - podają europejskie media. Przeciwko MidCat występuje prezydent Francji Emmanuel Macron.
06.10.2022

Siemens: serwisowana w Kanadzie turbina jest gotowa do dostarczenia do Rosji

Siemens Energy poinformował w poniedziałek, że serwisowana niedawno w Kanadzie turbina, której brak, według Moskwy, ogranicza przepustowość gazociągu Nord Stream 1, jest gotowa do dostarczenia do Rosji, ale rosyjski Gazprom musi dostarczyć dokumenty celne, aby jej transport mógł zakończyć się powodzeniem.
26.07.2022

Niemiecki minister spraw wewnętrznych ostrzega przed radykalnymi protestami z powodu eksplodujących cen energii

W atmosferze niepewności związanej z konserwacją gazociągu Nord Stream 1 i związanym z tym pytaniem, czy po 21 lipca, czyli oficjalnym terminie zakończenia prac, rosyjski gaz znów popłynie do Niemiec, minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ostrzegła w rozmowie z dziennikiem Handelsblatt przed radykalnymi protestami, które mogłyby być skutkiem gwałtownego wzrostu cen energii.
18.07.2022

Wojna w Ukrainie uderza w branżę motoryzacyjną

Producenci samochodów szczególnie dotkliwie odczuwają skutki kryzysu. Wojna w Ukrainie załamie łańcuchy dostaw - ocenia w środę Reuters. Główną przyczyną są zatory na trasie Azja-Europa. Wojna w Ukrainie wpływa na transport morski, kolejowy i lotniczy.
10.03.2022

Biometan, klastry, PPA, peer-to-peer w projekcie noweli ustawy o OZE

Regulacje dotyczące biometanu, klastrów energii, umów typu PPA czy tzw. handlu partnerskiego (peer-to-peer) zawiera projekt zmiany ustawy o OZE, które ministerstwo klimatu skierowało do konsultacji publicznych.
28.02.2022

MKiŚ: Polsko-niemieckie rozmowy dot. bezpieczeństwa energetycznego i współpracy środowiskowej

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wyzwania transformacji klimatycznej oraz współpraca środowiskowa to główne tematy pierwszego spotkania minister Anny Moskwy ze Steffi Lemke, Federalną Minister Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów Niemiec. Rozmowy odbyły się 22 lutego 2022 r. w Warszawie.
22.02.2022

Biden: jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2

Jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2 - powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Białym Domu. Scholz nie potwierdził tego bezpośrednio, jednak zapewnił, że podejmie takie same kroki, co USA.
08.02.2022

NATO za budową gazociągu łączącego Hiszpanię z Niemcami

Wobec kryzysu ukraińskiego NATO rozważa budowę gazociągu między Hiszpanią a Niemcami w celu zmniejszenia zależności Europy Środkowej od gazu z Rosji - poinformowała „La Vanguardia” w niedzielę.
07.02.2022

Niemiecki minister gospodarki: musimy szukać alternatywy dla rosyjskiego gazu

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck uważa, że jego kraj musi szukać alternatywy dla rosyjskiego gazu. Skrytykował przy tym możliwość uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.
06.02.2022

Media: Uruchomienie Nord Stream 2 wpłynie na wzrost cen gazu z Rosji

Uruchomienie Nord Stream 2 spowoduje, że Gazprom będzie kontrolował cały przepływ gazu w Europie, a tym samym jego ceny, które wzrosną jeszcze bardziej – ostrzega Sergiy Makogon, szef Operatora Gazociągów Przesyłowych Ukrainy (GTSOU) w rozmowie z „Die Welt”.
25.01.2022

Holenderski parlament domaga się od rządu pozyskiwania gazu z innych źródeł niż ze złóż w Groningen

Izba niższa parlamentu Holandii (Tweede kamer) chce, aby nowy gabinet wypracował alternatywy zapobiegające wydobyciu dodatkowego gazu ze złoża Groningen na północy kraju. Wniosek poparły zarówno partie koalicji, jak i opozycji. Rząd ma na to sześć tygodni.
21.01.2022

Ceny gazu znów wzrosły; surowiec w gazociągu jamalskim wciąż płynie z zachodu na wschód

Hurtowe ceny gazu w Europie wzrosły w poniedziałek o 5 proc. w związku z ograniczeniem podaży surowca z Rosji i prognozami obniżenia temperatury - informuje Reuters. Przypomina, że od końca grudnia gaz w rurociągu Jamał-Europa przesyłany jest w odwrotnym kierunku, z Niemiec na wschód.
11.01.2022

"FAZ": decyzja KE ws. gazu i energii atomowej ciosem dla polityki klimatycznej Niemiec

Podczas gdy Francja i W. Brytania wciąż polegają na energii jądrowej, Niemcy wyłączają kolejne elektrownie atomowe i chcą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię dzięki źródłom odnawialnym. Tymczasem Komisja Europejska chce zakwalifikować inwestycje w energetykę jądrową jako zrównoważone. Byłby to dotkliwy cios w wiarygodność wycofywania się Niemiec z atomu oraz niemieckiej polityki klimatycznej – pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
04.01.2022

Putin zwiększa presję na Niemcy ws. uruchomienia NS2, obiecując spadek cen gazu na Zachodzie

Przekonując, że uruchomienie przez Niemcy Nord Stream 2 „da Zachodowi w perspektywie spadek cen gazu”, prezydent Rosji Władimir Putin zwiększa presję na Niemcy – komentuje niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”. W środę szef Gazpromu zadeklarował, że gazociąg jest gotowy do uruchomienia.
31.12.2021

Putin: Nord Stream 2 ustabilizuje ceny gazu w Europie

Gazociąg Nord Stream 2 przyczyni się do ustabilizowania cen gazu w Europie – oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin na transmitowanym w telewizji posiedzeniu rządu.
29.12.2021

Niemieckie media: nowe sankcje wobec Nord Stream 2 to próba uzyskania przez USA większego wpływu na Rosję

W poniedziałek rząd USA ogłosił nowe sankcje przeciwko Nord Stream 2, które dotknęły cypryjską firmę żeglugową i jej statek. "Waszyngton obiera w tej sprawie niezwykły kurs" - pisze we wtorek dziennik "Welt". Nowe sankcje to "próba uzyskania przez Amerykanów ponownie większego wpływu na Rosję".
24.11.2021

Prezes PGNiG o zawieszeniu certyfikacji Nord Stream 2: to potwierdzenie naszych argumentów

Niemiecki regulator - zawieszając certyfikację operatora Nord Stream 2 - przychylił się do naszego stanowiska, że Nord Stream 2 AG jako spółka prawa szwajcarskiego nie może być operatorem systemu przesyłowego - powiedział PAP prezes PGNiG Paweł Majewski.
17.11.2021

Analiza: złożone zobowiązania tylko nieznacznie ograniczą wzrost temperatury

Podjęte na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 zobowiązania do redukcji emisji metanu, rezygnacji z węgla i ochrony lasów zmniejszą globalne ocieplenie zaledwie o kilka dziesiątych stopnia - wynika z opublikowanej we wtorek analizy Climate Action Tracker.
10.11.2021

Nord Stream 2 największym problemem niemieckiej polityki

Gazociąg Nord Stream 2 i wiążąca się z nim zależność energetyczna od Rosji to największy problem niemieckiej polityki zagranicznej - pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, podkreślając, że Niemcy muszą uwolnić się od "od zgubnej zależności" od rosyjskiego gazu.
10.11.2021

Przesył gazu do Niemiec gazociągiem Jamał-Europa znów wstrzymany

Przesył gazu do Niemiec rurociągiem jamalskim znów został wstrzymany i rozpoczęło się tłoczenie tzw. rewersem - podała w sobotę agencja TASS powołując się na dane niemieckiego operatora Gascade. Do podobnej przerwy doszło 30 października.
06.11.2021

Merkel na COP26: potrzebujemy radykalnych zmiany w sposobie życia

Ustępująca wkrótce kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w poniedziałek podczas ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow do radykalnych zmian w sposobie życia ludzi, co ma pomóc w walce z klimatem.
02.11.2021

Szczyt G20: Biden spotkał się z Merkel i Scholzem; rozmawiali o gazie z Rosji, w tym o Nord Stream 2

Prezydent Joe Biden i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali w sobotę w kuluarach szczytu G20 w Rzymie o działaniach, mających powstrzymać Rosję przed manipulowaniem przepływami gazu ziemnego w celach politycznych - podał Biały Dom.
31.10.2021

Mimo oporu Berlina powrót do energii atomowej wydaje się nieunikniony

Pomimo dużego sprzeciwu Niemiec w Europie widoczny jest trend rozwoju energetyki jądrowej. Coraz więcej krajów UE deklaruje nowe inwestycje w tym obszarze – pisze dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”.
28.10.2021

PGNiG: certyfikacja Nord Stream 2 to zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu

Certyfikacja właściciela gazociągu Nord Stream 2 w charakterze jego operatora to wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw gazu – takie jest stanowisko PGNiG dla niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii (BMWi) w ramach postępowania certyfikacyjnego.
22.10.2021

Ukraina: Państwowy operator wnioskuje o udział w certyfikacji operatora NS2

Państwowa spółka Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy poinformowała, że zwróciła się do niemieckiego regulatora z wnioskiem o udział w procesie certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2.
21.10.2021

Eksperci: Rosyjski szantaż energetyczny to test dla administracji Bidena ws. NS2

Eksperci nie mają wątpliwości, że rosyjski szantaż energetyczny wobec Europy w sprawie Nord Stream 2 jest testem dla polityki USA i amerykańsko-niemieckiej umowy. Źródło PAP zbliżone do administracji Joe Bidena przyznaje zaś, że otoczenie prezydenta powinno być wcześniej przygotowane na ruchy Putina i testowanie wiarygodności USA.
21.10.2021

Szef Zielonych: jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu

Obowiązkiem obecnego rządu Niemiec jest negocjowanie z Moskwą w sprawie dostaw gazu - ocenił współprzewodniczący partii Zielonych Robert Habeck. Jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu - dodał.
19.10.2021

Operator: pierwsza nitka NS2 wypełniona gazem technicznym

Pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym i ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca - poinformował w poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG.
18.10.2021

Rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2

Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła, że w poniedziałek rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Wstępne napełnienie jest konieczne przed rozpoczęciem właściwego transportu gazu - informuje agencja dpa.
05.10.2021

KE: nie mamy uprawnień do zatrzymania Nord Stream 2

Nord Stream 2 otrzymał już wszystkie wymagane pozwolenia na budowę od odpowiednich krajów. Komisja Europejska nie ma uprawnień do zatrzymania tego projektu - informuje KE w odpowiedzi na interpelację europosłanki Anny Fotygi (PiS). Wskazuje jednocześnie, że gazociąg będzie podlegał unijnemu prawu.
21.09.2021

Niemcy polegają na węglu brunatnym; europosłanka Zalewska: UE nie nakazuje im zamykania kopalń

Choć od 40 lat dyskutuje się o szkodliwości dla środowiska produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego, to nadal ok. 19 proc. tej energii w RFN pochodzi z elektrowni na to paliwo. Duży odsetek jest też w Czechach. Europosłanka Anna Zalewska (PiS) powiedziała, że obok kompleksu Turów jest pięciokrotnie większy kompleks kopalniany na terenie Czech i 10-krotnie większy w Niemczech.
21.09.2021

Kreml: Nord Stream 2 ma przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego Europy

Nord Stream 2 jest projektem czysto komercyjnym, którego celem jest przyczynienie się do bezpieczeństwa energetycznego całej Europy - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując odrzucenie starań Gazpromu o wyłączenie gazociągu spod przepisów UE.
25.08.2021

Minister energetyki Niemiec: chcemy wspierać zieloną transformację energetyczną Ukrainy

Niemcy chcą wspierać zieloną transformację energetyczną Ukrainy - oświadczył w poniedziałek w Kijowie minister gospodarki i energetyki Niemiec Peter Altmaier.
23.08.2021

Niemiecki RWE i Naftohaz podpisały memorandum o współpracy przy projektach z wodorem

Niemiecki koncern RWE Supply & Trading i ukraiński Naftohaz zawarły memorandum o współpracy w sprawie rozwoju projektów związanych z wodorem - poinformował Naftohaz.
23.08.2021

Kwestie bezpieczeństwa energetycznego Europy - jednym z tematów rozmowy Morawieckiego z Laschetem

Zagadnienia międzynarodowe, w tym kwestie bezpieczeństwa energetycznego Europy, a także prawa Polaków mieszkających w Niemczech - były tematem niedzielnej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, przewodniczącym CDU Arminem Laschetem.
02.08.2021

Kreml: nie rozumiemy podejścia Polski do projektu Nord Stream 2

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że władze Rosji nie rozumieją negatywnego stosunku Polski do projektu Nord Stream 2. Przekonywał, że jest to projekt ważny dla bezpieczeństwa energetycznego krajów europejskich.
27.07.2021

Jabłoński: rolą Polski przeciwdziałanie używaniu przez Rosję NS2 jak broni

Rolą Polski jest przeciwdziałanie temu, by Nord Stream 2 był używany przez Rosję jako skuteczna broń - oświadczył w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Ocenił, że działania Polski mogą być skuteczne i w tym kontekście przypomniał korzystny dla Polski wyrok TSUE ws. gazociągu Opal.
26.07.2021

Gazprom gotów jest kontynuować tranzyt gazu przez Ukrainę po 2024 roku

Gazprom jest gotów utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę po 2024 roku w oparciu o zasadność ekonomiczną i stan techniczny ukraińskiego systemu gazociągów - poinformował w czwartek szef rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller.
23.07.2021

TSUE oddalił odwołanie Niemiec od wyroku Sądu UE w sprawie odnogi Nord Streamu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił w czwartek odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL, odnogi Nord Streamu.
15.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.