Wynik wyszukiwania - " Rosja" - Wiadomości

Kluczowy terminal FSRU w Grecji rozpoczyna pracę. 20 stycznia ma odbyć się odbiór pierwszej partii LNG

W tym miesiącu swoją działalność zgodnie z przeznaczeniem zaczął pływający terminal do regazyfikacji gazu, Alexandroupolis. W ubiegłym miesiącu przybył na wody Morza Trackiego nieopodal greckiego wybrzeża. Będzie dostarczał gaz państwom Europy Południowo-Wschodniej.
05.01.2024

Eksport rosyjskiego gazu do Europy rurociągami spadł w 2023 roku o ponad 55 proc.

Dostawy rurociągami gazu ziemnego do Europy, wykonywane przez rosyjski koncern Gazprom, spadły w zeszłym roku o 55,6 proc. do 28,3 mld metrów sześciennych – wynika z szacunków agencji Reutera.
03.01.2024

MKiŚ: nie są prowadzone w żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki

Nie są prowadzone żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki - zapewnił w poniedziałek rzecznik resortu klimatu. Podkreślono natomiast, że dzięki programom uruchomionym przez rząd: Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Energia dla Wsi, dostęp do energii ze słońca ma prawie 1,3 mln prosumentów.
15.08.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Greenpeace uznana za "niepożądaną" w Rosji; organizacja: to absurdalne

Greenpeace uznała w piątek za absurdalną decyzją o uznaniu jej za "niepożądaną" na terytorium Rosji. Postanowienie Moskwy oznacza, że ta międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną środowiska, musi całkowicie wynieść się z tego kraju.
22.05.2023

UE. Przewodnicząca KE von der Leyen: infrastruktura krytyczna Unii Europejskiej jest zagrożona

Infrastruktura krytyczna Unii Europejskiej jest zagrożona, a UE współpracuje z NATO nad programem testów warunków skrajnych, aby przygotować się na „najgorszy scenariusz” - powiedziała w poniedziałek w belgijskiej Ostendzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
25.04.2023

Bank Światowy i partnerzy przeznaczą na naprawę infrastruktury energetycznej Ukrainy 500 mln USD

Bank Światowy przeznaczy na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 mln USD, a kolejne 300 mln USD przekażą partnerzy tej instytucji. Pierwsza część tej sumy (200 mln) zostanie przeznaczona na najpilniejsze naprawy "krytycznego" sprzętu i wyposażenia - głosi wydany w środę komunikat Banku.
13.04.2023

Norwegia obawia się działalności rosyjskiego wywiadu w sektorze energetycznym

W ocenie Norweskiej Służby Policji Bezpieczeństwa (norw. Politiets sikkerhetstjeneste, PST), rosyjskie służby będą stanowiły największe zagrożenie dla Norwegii w 2023 r.
09.03.2023

We Francji wielki powrót do węgla

Elektrownia węglowa Emile-Huchet w Saint-Avold w Mozeli została ponownie otwarta i zaczęła produkować energię elektryczną od poniedziałku z powodu niedoborów prądu w kraju - poinformował we wtorek dyrektor zakładu Philippe Lenglart.
30.11.2022

Ukraina przeprowadziła próbę importu energii elektrycznej z Rumunii

Ukraina przeprowadziła próbę importu energii elektrycznej z Rumunii - podała w poniedziałek państwowa Energetyczna Spółka Ukrainy (EKU). Próbny przesył 1 MW energii odbył się rano i po południu 27 listopada i trwał łącznie dwie godziny.
29.11.2022

Szef MAEA: zabiegamy o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który we wtorek spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
12.10.2022

Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim; Francja nadal przeciwna

Jednym z tematów spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w środę ma być dokończenie budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy - podają europejskie media. Przeciwko MidCat występuje prezydent Francji Emmanuel Macron.
06.10.2022

Zmiany klimatu wśród najważniejszych tematów rozmów o przyszłości lotnictwa

Dla lotnictwa najważniejszy jest problem zmian klimatu. Polsce zależy na tym, by rozstrzygnięcia środowiskowe brały pod uwagę interesy narodowego przewoźnika – podkreślił w rozmowie z PAP szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.
03.10.2022

Prezydent Zełenski w rozmowie z prezydentem Dudą: projekt Baltic Pipe wzmocni niezależność energetyczną całego regionu

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - ocenił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przywódcy omówili też zagadnienia dotyczące rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.
30.09.2022

Greckie instytucje państwowe mają zmniejszyć zużycie energii pod rygorem utraty finansowania

Rząd Grecji poinformował w środę, że nakazał instytucjom państwowym oszczędzać energię pod rygorem utraty finansowania. Grecja, podobnie jak inne kraje europejskie, zmaga się z gwałtownie rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
08.09.2022

Morawiecki w "Financial Times": zawieszenie ETS to lepszy sposób na obniżenie kosztów energii

Tymczasowe zawieszenie unijnego systemu handlu emisjami byłoby lepszym sposobem obniżenia kosztów energii elektrycznej niż proponowany przez Komisję Europejską nadzwyczajny podatek nałożony na jej producentów - uważa premier Mateusz Morawiecki, cytowany w czwartek przez "Financial Times". Polski premier ostrzegł też przez przyznawaniem Brukseli większych kompetencji, niż te, które są już zawarte w traktatach.
08.09.2022

Szefowa KE o planie oszczędzania energii: odpowiemy na cyniczne gierki Putina

Komisja Europejska ma gotowy plan oszczędzania energii i odpowiedzi na „cyniczne gierki” prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie gazu - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w wywiadzie dla dziennika „La Stampa” i kilku innych europejskich gazet. Dodała, że wprowadzając limit na ceny gazu z Rosji, można będzie obciąć wpływy do kasy Kremla, przeznaczane na wojnę przeciwko Ukrainie.
07.09.2022

Zełenski: zaporoska elektrownia ponownie o krok od katastrofy

"Już po raz drugi z powodu rosyjskiej prowokacji Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okrok od katastrofy radiacyjnej" - oświadczył w poniedziałek wieczorem w nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wezwał do ogłoszenia Rosji państwem terrorystycznym.
06.09.2022

ONZ - Guterres: uszkodzenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może mieć katastrofalne skutki

Jakiekolwiek uszkodzenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może mieć katastrofalne skutki dla całego regionu, wzywam wojska Rosji i Ukrainy do natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań zbrojnych w jej pobliżu i demilitaryzacji obiektu - zaapelował w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
12.08.2022

Premier Morawiecki w "FT": zielona transformacja nie może osłabiać bezpieczeństwa UE

Zielona transformacja nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa europejskiego, które może wymagać nawet tymczasowego powrotu do tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel - przekonuje premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w poniedziałek w "Financial Times".
05.07.2022

Szef IEA: Europa jest w epicentrum globalnego kryzysu energetycznego

Europa znajduje się w epicentrum pierwszego globalnego kryzysu energetycznego - powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol na odbywającej się w mieście Sonderborg w Danii konferencji poświęconej efektywności energetycznej.
10.06.2022

Premier Japonii: wykorzystamy reaktory jądrowe, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji

Japonia wykorzysta reaktory nuklearne, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji – oświadczył w czwartek japoński premier Fumio Kishida, który przebywa w Wielkiej Brytanii.
05.05.2022

Minister Moskwa: Polska zaproponuje Radzie UE rodzaj "rosyjskiego ETS"

Polska będzie proponować na najbliższej Radzie UE projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2 - poinformowała we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z komisarz ds. energii Kadri Simson.
27.04.2022

Francja przechodzi na ciepło z biomasy, by zmniejszyć zależność od gazu z Rosji

Francja, aby zmniejszyć zależność od rosyjskich paliw kopalnych, zniesie rządowe dotacje do pieców gazowych, a zwiększy wsparcie dla wykorzystania m.in. pomp ciepła i pieców na biomasę - podała w środę agencja Reutera.
20.03.2022

MAEA: ukraińskie elektrownie jądrowe pracują stabilnie

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że tamtejsze elektrownie jądrowe pozostają stabilne i działają normalnie - poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. Podkreślił konieczność unikania wszelkich działań, które mogłyby zagrozić ich bezpieczeństwu.
18.03.2022

PAA: brak uszkodzeń infrastruktury jądrowej po wybuchach w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Ukraiński dozór jądrowy (SNRIU) potwierdził, iż w pobliżu Elektrowni Jądrowej Zaporoże wojska Federacji Rosyjskiej zdetonowały ładunki wybuchowe. Według SNRIU zdarzenie nie ma wpływu na stan reaktorów jądrowych - podała we wtorekPaństwowa Agencja Atomistyki (PAA).
15.03.2022

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - podaje we wtorek Reuters, powołując się na telewizję Ukraina 24. Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną siłownię została w poniedziałek uszkodzona przez wojska rosyjskie.
15.03.2022

Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę

Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę na niezmienionym poziomie - poinformował w poniedziałek Reuters.
14.03.2022

Rumuński minister środowiska: przywracamy elektrownie węglowe w związku z wojną na Ukrainie

Minister środowiska, gospodarki wodnej i leśnictwa Rumunii Tanczos Barna ogłosił w środę, że w związku z koniecznością uniezależnienia się od rosyjskich paliw Bukareszt przywróci funkcjonowanie elektrowni opalanych węglem.
10.03.2022

Wojna w Ukrainie uderza w branżę motoryzacyjną

Producenci samochodów szczególnie dotkliwie odczuwają skutki kryzysu. Wojna w Ukrainie załamie łańcuchy dostaw - ocenia w środę Reuters. Główną przyczyną są zatory na trasie Azja-Europa. Wojna w Ukrainie wpływa na transport morski, kolejowy i lotniczy.
10.03.2022

Shell przestanie kupować rosyjską ropę i gaz

Koncern Shell, skrytykowany przez rząd Ukrainy za kupno dostawy ropy z Rosji, poinformował, że przestanie nabywać rosyjską ropę i gaz. "Zdajemy sobie sprawę z tego}}}, że decyzja ta (...) była niewłaściwa i przepraszamy" - oświadczył prezes firmy Ben van Beurden.
09.03.2022

MAEA: utraciliśmy kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w Czarnobylu

Utraciliśmy kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni atomowej w Czarnobylu - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) we wtorek wieczorem.
09.03.2022

Goldman Sachs: Trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro na rok 2022

Goldman Sachs zakłada trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro w 2022 r.: w pierwszym nie występują dalsze zakłócenia dostaw, drugi zakłada, że import gazu przez Ukrainę zostaje wstrzymany do końca roku. W trzecim przyjmujemy całkowite wstrzymanie importu gazu z rosyjskich rurociągów do Europy do końca roku.
08.03.2022

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji: elektrownie jądrowe działają bezpiecznie i stabilnie

Ukraińskie elektrownie atomowe działają bezpiecznie i stabilnie - podało w czwartek na Telegramie ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD). Jest to instytucja działająca przy prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (RBNiOU).
03.03.2022

ENSREG wzywa Rosję do przywrócenia kontroli ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego

Europejska Grupa Regulatorów Jądrowych (ENSREG) wezwała Rosję do natychmiastowego zaprzestania bezprawnych działań i przywrócenia kontroli ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego nad obiektami i materiałami jądrowymi - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki (PAA).
01.03.2022

PIE: wojna w Ukrainie podnosi ceny surowców energetycznych

Wojna w Ukrainie podnosi ceny surowców energetycznych: ropy naftowej, węgla i gazu. Wpłynie to m.in. na wzrost cen żywności - ocenił w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny.
01.03.2022

Przydacz: twarda polityka sankcyjna może zatrzymać Putina, kluczowy jest sektor energetyczny

Twarda polityka sankcyjna prowadzona przez Zachód w duchu jedności może zatrzymać Władimira Putina; sektor energetyczny w dużej mierze dostarcza Kremlowi środki finansowe do prowadzenia tak agresywnej polityki zagranicznej - powiedział PAP, wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
23.02.2022

Biden: jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2

Jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2 - powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Białym Domu. Scholz nie potwierdził tego bezpośrednio, jednak zapewnił, że podejmie takie same kroki, co USA.
08.02.2022

Japoński rząd zapowiada wsparcie rynku LNG w Europie na wypadek zakłóceń związanych z Ukrainą

Japonia, jeden z największych na świecie importerów LNG, rozważy sposoby wsparcia rynku tego paliwa, jeśli kryzys wokół Ukrainy zakłóci dostawy – oświadczył w piątek minister przemysłu Koichi Haguida. Według mediów Japonia może wysłać do Europy swoje rezerwy.
04.02.2022

"Dagens Nyheter": Szwecja kupuje paliwo jądrowe od Rosji

Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall kupuje paliwo jądrowe od rosyjskiego Rosatomu. W ten sposób wspiera gospodarkę Rosji mimo napiętej sytuacji politycznej i rosyjskich działań militarnych w sąsiedztwie Szwecji - pisze we wtorek "Dagens Nyheter".
25.01.2022

Ceny gazu znów wzrosły; surowiec w gazociągu jamalskim wciąż płynie z zachodu na wschód

Hurtowe ceny gazu w Europie wzrosły w poniedziałek o 5 proc. w związku z ograniczeniem podaży surowca z Rosji i prognozami obniżenia temperatury - informuje Reuters. Przypomina, że od końca grudnia gaz w rurociągu Jamał-Europa przesyłany jest w odwrotnym kierunku, z Niemiec na wschód.
11.01.2022

"Niezawisimaja Gazieta": Putin i Biden mogli "wymienić" Ukrainę na Nord Stream 2

Rozmowy prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Joe Bidena wydają się porozumieniem w sprawie "wymiany Ukrainy na Nord Stream 2" - ocenia w czwartek rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazieta", wskazując na wycofanie w USA poprawek o sankcjach wobec Rosji.
10.12.2021

Prezes PGNiG o zawieszeniu certyfikacji Nord Stream 2: to potwierdzenie naszych argumentów

Niemiecki regulator - zawieszając certyfikację operatora Nord Stream 2 - przychylił się do naszego stanowiska, że Nord Stream 2 AG jako spółka prawa szwajcarskiego nie może być operatorem systemu przesyłowego - powiedział PAP prezes PGNiG Paweł Majewski.
17.11.2021

Mołdawia: Umowa z Gazpromem przewiduje dostawy 3 mld m3 gazu rocznie, cena w listopadzie to 450 dol.

Na mocy nowego kontraktu gazowego Rosja będzie dostarczać Mołdawii 3 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a jego cena w listopadzie wyniesie 450 dol. za tysiąc m3. Wcześniej Moskwa nie zgadzała się na przedłużenie dotychczasowej umowy gazowej i zagroziła przerwaniem dostaw.
02.11.2021

UE przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym

Unia Europejska zdecydowała, że przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym - przekazała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która tego dnia spotkała się z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą.
28.10.2021

W przyszłym roku ceny paliwa, gazu i prądu wzrosną nawet o 30–40 proc.

Na globalnych rynkach rosną ceny surowców energetycznych, a to pociąga za sobą podwyżki detalicznych cen prądu czy gazu. Od października więcej płacą klienci PGNiG, a koncern zapowiada kolejne wnioski o zatwierdzenie wyższych taryf, które będą obowiązywać od nowego roku.
25.10.2021

Ukraina: Państwowy operator wnioskuje o udział w certyfikacji operatora NS2

Państwowa spółka Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy poinformowała, że zwróciła się do niemieckiego regulatora z wnioskiem o udział w procesie certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2.
21.10.2021

26 października nadzwyczajne spotkanie ministrów państw UE w sprawie cen gazu

26 października w Luksemburgu odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów państw UE, odpowiedzialnych za sprawy energii, poświęcone rosnącym cenom gazu ziemnego - przekazało PAP źródło unijne.
14.10.2021

Jakóbik: Gazprom używa gazu jako broni

Rosjanie manipulują podażą gazu na rynku UE, wykorzystując kryzys energetyczny do swoich celów. Nord Stream 2, który zdaniem Rosjan ma rozwiązać problem, może go tylko pogłębić - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
07.10.2021

Rzecznik TSUE: Nord Stream 2 może zaskarżyć dyrektywę gazową przed sądami Unii Europejskiej

Unijna dyrektywa gazowa zmieniła sytuację prawną gazociągu Nord Stream 2; spółka ta może ją zaskarżyć przed sądami Unii Europejskiej - ocenił w wydanej w środę opinii rzecznik generalny TSUE. Stwierdził też, że Sąd UE popełnił błędy, odrzucając skargę spółki na dyrektywę gazową i powinien ją rozpatrzyć ponownie.
07.10.2021

KE: nie mamy uprawnień do zatrzymania Nord Stream 2

Nord Stream 2 otrzymał już wszystkie wymagane pozwolenia na budowę od odpowiednich krajów. Komisja Europejska nie ma uprawnień do zatrzymania tego projektu - informuje KE w odpowiedzi na interpelację europosłanki Anny Fotygi (PiS). Wskazuje jednocześnie, że gazociąg będzie podlegał unijnemu prawu.
21.09.2021

OPEC+ podjął decyzję o stopniowym zniesniu ograniczeń wydobycia ropy

Grupa OPEC+ uzgodniła w środę podczas spotkania w Wiedniu, że w październiku zacznie stopniowo znosić ograniczenia wydobycia ropy, nałożone w ubiegłym roku, by zapobiec spadkowi cen. AFP zwraca uwagę, że kartel naftowy nie zareagował na pośrednie wezwania USA do zwiększenia produkcji.
02.09.2021

Premier Holandii wprowadzał w błąd posłów w sprawie NS2

Premier Holandii Mark Rutte "nieprecyzyjnie i błędnie" informował niższą izbę parlamentu tego kraju o prowadzonych z Rosją rozmowach na temat gazociągu Nord Stream 2 - twierdzi portal Follow the Money. Opozycja zażądała w poniedziałek pilnej debaty parlamentarnej w tej sprawie.
28.07.2021

"Daily Telegraph": Putin wywołuje kryzys energetyczny, by zachwiać porządkiem prawnym UE

Zmniejszając dostawy gazu do Europy, Rosja aranżuje kryzys energetyczny, by zmusić UE do zatwierdzenia gazociągu Nord Stream 2 na jej własnych, monopolistycznych warunkach, a przy okazji chce zachwiać jej porządkiem prawnym - pisze w czwartek brytyjski "Daily Telegraph".
22.07.2021

Kolejny etap transformacji energetycznej pod znakiem zapytania

Gaz ma być paliwem przejściowym w drodze do zazielenienia polskiej energetyki. Rząd inwestuje w nowe bloki gazowe, które mają zbliżyć Polskę do osiągnięcia celów redukcji emisji CO2, a eksperci wskazują, że w 2040 roku będzie ona już w dość dużym stopniu polegać na paliwach gazowych.
29.06.2021

Rosja chce się wybić na pozycję jednego z liderów rynku LNG

– Kiedy zostaną zrealizowane ambitne plany, kreślone na najbliższych 10–15 lat, Rosja ma szansę stać się jednym z trzech czołowych producentów LNG na świecie i objąć w tym rynku udział sięgający nawet 20 proc. – mówi dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak wskazuje, dla Polski może to być z jednej strony szansa, bo oznacza więcej możliwości sprowadzania LNG z różnych kierunków.
18.06.2021

Chiny i Rosja wykorzystują surowce, by wywierać presję na naszych sojuszników - komentuje Sekretarz stanu USA:

Chiny i Rosja wykorzystują dostęp do krytycznych surowców, rynków i technologii, by wywierać presję na naszych sojuszników i wbijać między nas klin - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli.
24.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.