Greenpeace uznana za "niepożądaną" w Rosji; organizacja: to absurdalne

Greenpeace uznana za "niepożądaną" w Rosji; organizacja: to absurdalne - ZielonaGospodarka.pl
22.05.2023 07:06
Strona główna Klimat, Edukacja Greenpeace uznana za "niepożądaną" w Rosji; organizacja: to absurdalne

Partnerzy portalu

Greenpeace uznana za "niepożądaną" w Rosji; organizacja: to absurdalne - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Markus Spiske/Unsplash

Greenpeace uznała w piątek za absurdalną decyzją o uznaniu jej za "niepożądaną" na terytorium Rosji. Postanowienie Moskwy oznacza, że ta międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną środowiska, musi całkowicie wynieść się z tego kraju.

"Likwidacja Greenpeace w Rosji jest absurdalnym, nieodpowiedzialnym i destrukcyjnym posunięciem, które nie ma nic wspólnego z ochroną interesów kraju" – napisała Greenpeace na swojej stronie internetowej w języku rosyjskim.

Według organizacji decyzja Moskwy wynika "właśnie z tego, że staramy się uniemożliwić realizację projektów niszczących przyrodę i to w wielu przypadkach z powodzeniem". Greenpeace przytacza w tym kontekście długą listę zrealizowanych projektów, w tym niektóre dotyczące Bajkału, najgłębszego jeziora na świecie.

"Każdego roku nasi pracownicy i wolontariusze ratują lasy i torfowiska przed pożarami" – dodała Greenpeace.

Wcześniej w piątek Rosja uznała Greenpeace za "niepożądaną". To decyzja, która de facto zakazuje działalności organizacji w tym kraju i naraża Greenpeace na ewentualne działania prawne.

W uzasadnieniu rosyjska prokuratura generalna stwierdziła, że?Greenpeace International, z siedzibą w Holandii, stwarza "zagrożenie dla podstaw porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa" Rosji i dąży do "zagrożenia, jakim jest chęć obalenia władzy w niekonstytucyjny sposób".

Prokuratura zarzuca również Greenpeace zachęcanie do "ingerencji" w sprawy wewnętrzne Rosji, dążenie do "podważania jej podstaw ekonomicznych" oraz finansowanie rosyjskich organizacji, zaliczanych przez władze do grona "zagranicznych agentów".

Greenpeace jest również przez Moskwę oskarżana o prowadzenie "regularnych kampanii informacyjnych w celu uniemożliwienia realizacji rentownych projektów infrastrukturalnych i energetycznych" w Rosji. Oskarżenia dotyczą także angażowania się w "antyrosyjską propagandę" i nawoływanie do "wzmocnienia sankcji" wobec Rosji.

Agencja AFP przypomina, że rosyjski oddział Greenpeace, otwarty w 1992 roku, prowadził tam działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat zmian klimatycznych, walkę z pożarami lasów, zanieczyszczeniami i ochroną zagrożonych gatunków zwierząt. (PAP)

zm/ mal/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.