Wynik wyszukiwania - " cena energii elektrycznej" - Wiadomości

Minister klimatu: jest duża przestrzeń do spadku taryf na energię elektryczną

Jest duża przestrzeń do obniżek taryf na energię elektryczną i powinniśmy z tego skorzystać - podkreśliła w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że jest wola po różnych stronach do korekty taryf.
14.03.2024

Hennig-Kloska: jest przestrzeń do dalszej obniżki cen tzw. taryf energii

Jest przestrzeń do dalszej obniżki cen tzw. taryf energii - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak dodała, w resorcie klimatu zakończyły się prace ws. mrożenia cen energii i w ciągu najbliższych tygodni mają zostać przedstawione decyzje rządu w tej sprawie.
28.02.2024

Minister klimatu: za kwartał rozwiązania ws. ochrony odbiorców prądu w II poł. 2024 r.

W ciągu kwartału mają zostać zaprezentowane pierwsze rozwiązania ws. ochrony gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r. w związku z cenami prądu - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wynikało z jej wypowiedzi, pomoc miałaby objąć głównie biedniejsze rodziny.
30.01.2024

Koszt braku dekarbonizacji to przede wszystkim wyższe ceny energii

Gdyby Polska pozostała przy węglu, cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w latach 2030-2060 byłaby wyższa średnio o nawet 120 proc. w porównaniu do scenariusza przyspieszonego rozwoju OZE - przekonują w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny oraz Polski Fundusz Rozwoju.
21.12.2023

EC Nowy Będzin na razie rezygnuje z ubiegania się o środki z NFOŚiGW na nową elektrociepłownię

Spółka EC Nowy Będzin, przygotowująca wartą kilkaset milionów złotych budowę nowej elektrociepłowni zasilanej paliwem z odpadów, zmienia model finansowy projektu i na razie rezygnuje ze starań o jego dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - wynika z informacji spółki.
15.12.2023

PSEW: Mrożenie cen energii nie jest już konieczne, a oznacza zapaść dla producentów OZE

Dalsza ingerencja w mechanizmy kształtujące poziom cen sprzedawanej energii spowoduje poważne zaburzenia, które są barierą dla rozwoju źródeł OZE. Jeśli ceny maksymalne zostaną utrzymane na kolejny rok, to możemy być pewni, że część inwestorów tego nie wytrzyma. Nie ma już podstaw dla tych środków zaradczych bo dziś ceny są znacznie niższe, a trzymanie maksymalnych cen energii dla wytwórców to dalsza dewastacja rozwoju OZE w Polsce - apelują eksperci z PSEW, reprezentujący branżę energetyki wiatrowej.
24.11.2023

Wykorzystanie węgla w energetyce do 2040 r. kosztować będzie ponad 1,3 bln zł

Węgiel jest najdroższym rozwiązaniem dla polskiej energetyki, ponieważ całkowity koszt scenariusza węglowego do 2040 r. wynosi ponad 1,3 bln zł - wskazali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w raporcie "Scenariusze polskiego miksu energetycznego 2040".
14.11.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Dynamiczne taryfy w Europie: wyzwania i rozwiązania. Polskie realia w obliczu ujemnych cen energii z perspektywy SolarEdge Technologies Poland

Historia energetyki w Polsce napisała kolejny rozdział, gdy po raz pierwszy w historii naszego kraju pojawiły się ujemne ceny energii. To zjawisko nie tylko zaskakuje, ale również wskazuje na zmiany w sposobie funkcjonowania sektora energetycznego. Taka sytuacja nie jest jednorazowym wyjątkiem, lecz raczej może być zapowiedzią nowej rzeczywistości. Otwiera jednak drzwi do zastanowienia się, jak planować energetyczną przyszłość Polski, szczególnie w kontekście planowanych od przyszłego roku dynamicznych taryf energetycznych. Ener
16.07.2023

Polacy zapłacą w tym roku tylko ok. 40 proc. rynkowej ceny energii. Resztę sfinansują spółki energetyczne [WIDEO]

Wprowadzenie Tarczy Solidarnościowej spowodowało, że 8 mln polskich gospodarstw domowych zapłaci w tym roku tylko 40 proc. rynkowej ceny za energię elektryczną. Resztę sfinansują spółki energetyczne, czyli m.in. PGE, Tauron, Enea i Energa, które gromadzą środki na ten cel w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. – To oznacza, że gospodarstwa domowe nie muszą się przejmować, bo w ich przypadku stabilność i przewidywalność jest bardzo duża – mają zamrożone ceny energii. Co istotne to zamrożenie cen obowiązuje do końca tego roku. Tak więc m
09.06.2023

Moskwa: domykamy rozmowy z Amerykanami ws. finansowania atomu

Domykamy rozmowy z Amerykanami ws. finansowania pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - przekazała w sobotę wieczorem w Radiu Maryja minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że jesteśmy też w "końcówce decyzji środowiskowej" i kończymy międzynarodowe konsultacje ws. budowy elektrowni.
15.05.2023

Magazyn energii w spółdzielni energetycznej zapewni oszczędności

W wyniku niezbilansowania i pozostawienia energii u sprzedawcy spółdzielnia musi później zakupić energię po cenach rynkowych. Jeśli zbilansowanie byłoby całkowite to wtedy spółdzielnia energetyczna korzystałaby tylko z własnej energii i nie ponosiła kosztów usług dystrybucyjnych. Jak to osiągnąć? Jedną z możliwości jest odpowiednio dobrany magazyn energii. Pozwoli on także na zarządzanie przepływami energii z sieci, co jeszcze bardziej zmniejszy koszty energii elektrycznej i usług dystrybucyjnych.
20.04.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

URE o rynku energii: w 4Q 2022 najwyższa cena i najniższy wolumen energii elektrycznej na rynku pozagiełdowym od 2010 roku

Średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej przez wytwórców w kontraktach dwustronnych[1](tzw. kontrakty OTC - over the counter - zawierane na rynku pozagiełdowym) w czwartym kwartale 2022 r. wyniosła 532,43 zł/MWh[2] i była wyższa o 65 proc. od ceny za analogiczny kwartał 2021 roku.
16.01.2023

Rzecznik rządu: cena energii elektrycznej jest wyższa; przekłada się to na ceny biletów kolejowych

Mamy kryzys geopolityczny, wojnę za wschodnią granicą - cena energii elektrycznej jest wyższa, a w Polsce większość składów kolejowych porusza się na prąd elektryczny, a to przekłada się na ceny również biletów kolejowych - mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
11.01.2023

Belgia. Rekordowa produkcja energii wiatrowej obniża ceny energii elektrycznej do najniższego poziomu w tym roku

Produkcja energii wiatrowej w Belgii osiągnęła w środę najwyższy poziom w historii - poinformował operator sieci wysokiego napięcia Elia. W rezultacie belgijska cena energii elektrycznej osiągnęła najniższy poziom od 31 grudnia 2021 roku. Również europejskie ceny gazu nadal spadały w środę ósmy dzień z rzędu.
29.12.2022

Analiza: Węgry, Rumunia i Polska z najniższym wzrostem cen energii i gazu w UE

Węgry, Rumunia i Polska zanotowały najniższy w UE wzrost cen energii i gazu od stycznia do października br. wobec tego samego okresu 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Na walkę z kryzysem energetycznym kraje Europy wydały prawie 675 mld euro - dodał.
24.11.2022

Od przyszłego roku mechanizmy na rynku energii będą mieć ograniczony wpływ na rachunki odbiorców prądu. Będą jednak decydować o tempie transformacji energetycznej

Przyjęta przez rząd tarcza solidarnościowa spowoduje, że od 2023 roku mechanizmy kształtujące ceny energii na rynku hurtowym będą mieć mniejsze niż do tej pory przełożenie na wysokość rachunków gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych. – Pozostają jednak kluczowe dla takich uczestników rynku jak producenci i sprzedawcy energii elektrycznej – mówi Angelina Bartosik z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Pośrednio będą więc mieć wpływ na tempo prowadzonych przez te podmioty inwestycji w transformację energetyczną.
18.11.2022

Rynek terminowy energii elektrycznej, czyli jak ustala się cenę prądu na kolejny rok

Dzięki nowym rozwiązaniom ustawowym mechanizmy rządzące rynkiem energii będą miały stosunkowo niewielki wpływ na ceny energii dla odbiorców końcowych. Pozostają jednak kluczowe dla takich uczestników rynku, jak producenci i sprzedawcy energii elektrycznej. To od cen energii na rynku będą zależały w dużej mierze przyszłe przychody, zyski i – co istotne dla przyszłości transformacji energetycznej - możliwości inwestycyjne spółek sektora energii.
17.11.2022

Wody Polskie na razie zatwierdziły ok. 30 wniosków o zmianę taryfy za wodę; ponad 200 odrzucono

Do Wód Polskich wypłynęło ponad 500 wniosków taryfowych ws. nowych taryf za wodę i ścieki; na razie zatwierdzono ok. 30, a ponad 200 odrzucono - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki. Jak dodał, zatwierdzone taryfy przewidują "relatywnie niewysokie" podwyżki cen.
14.11.2022

Sejmowa komisja ds. energii za odrzuceniem poprawek Senatu do ustawy w sprawie tzw. obliga giełdowego

Sejmowa komisja ds. energii i aktywów opowiedziała się za odrzuceniem dwóch poprawek Senatu do noweli ustawy Prawo energetyczne, znoszącej tzw. obligo giełdowe. Posłowie negatywnie zaopiniowali m.in. obowiązek sprzedaży 50 proc. wytworzonej energii na giełdach towarowych do 31 grudnia 2023 r.
03.11.2022

Eurostat: w I połowie br. prąd najdroższy w Danii i w Belgii; najtańszy w Holandii i na Węgrzech

W pierwszej połowie 2022 r. najdrożej za energię elektryczną trzeba było zapłacić w Danii, Belgii, Niemczech i we Włoszech; najtaniej było w Holandii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Malcie - wynika z danych Eurostatu.
31.10.2022

Przedsiębiorcy pozytywnie o zamrożeniu cen prądu dla MŚP

- Decyzję Rządu w kwestii zamrożenia cen energii oceniamy pozytywnie. Jest to wiadomość bardzo odczekiwana przede wszystkim przez sektor MŚP. Projekt wygląda dobrze, choć jak mocno pomoże on przedsiębiorcom, okaże się, dopiero gdy zimowe rachunki dotrą do ich firm. Mimo zamrożenia cen należy wciąż spodziewać się, że koszty prowadzenia działalności pod kątem energetycznym będą wyższe niż poprzedniej zimy. Niektóre firmy są na to gotowe, inne nie do końca. Nadal obawiamy się o piekarzy, gastronomię, hotelarstwo, małe sklepy, zawod
14.10.2022

Minister klimatu: żadne państwo UE nie wspiera podmiotów wrażliwych tak, jak polski rząd

Żadne z państw UE nie wspiera podmiotów wrażliwych wobec wysokich cen energii, tak jak polski rząd - oświadczyła we wtorek w TVP1 minister klimatu Anna Moskwa. Jak dodała, Polska wprowadziła już rozwiązania, a inne państwa unijne dopiero o tym rozmawiają.
12.10.2022

Samorządowcy: chcemy, aby cena gwarantowana za jedną MWh wynosiła ok. 500-600 zł

Samorządowcy proponują, aby cena gwarantowana energii elektrycznej dla samorządów wynosiła ok. 500–600 zł za jedną MWh. We wtorek przedstawiciele Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich spotkali się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim.
11.10.2022

Girzyński: trzeba pilnie doprowadzić do urealnienia cen energii elektrycznej

Trzeba pilnie doprowadzić do urealnienia cen energii elektrycznej, które nie wynikają z kosztów produkcji, tylko ze sposobu wyliczania stawek - powiedział PAP w środę poseł koła Polskie Sprawy Zbigniew Girzyński. Skrytykował zarazem propozycję 50-proc. podatku dla dużych firm od nadmiarowego zysku.
06.10.2022

Jarosław Kaczyński: ogromna większość ceny energii elektrycznej jest stworzona sztucznie

Ogromna większość ceny energii elektrycznej jest stworzona sztucznie — powiedział w sobotę w Koszalinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że polski rząd robi wszystko, aby to zmienić, żeby cena energii elektrycznej nie doprowadziła do kolejnego skoku inflacji.
02.10.2022

PIE: 500 mld euro na walkę ze skutkami rosnących cen energii w Europie

Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro od września 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii.
30.09.2022

Luneos utworzył spółkę obrotu zieloną energią

Luneos, czołowy dostawca rozwiązań z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, powołał spółkę obrotu energią – Luneos Energia. Według założeń, do 2026 roku Luneos Energia, który już posiada koncesję na obrót energią elektryczną, osiągnie wolumen sprzedaży 1,5 TWh energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Strategia Luneos zakłada, że w ciągu 3-4 lat będzie on posiadał portfel aktywów OZE o mocy ponad 1 GW.
29.08.2022

Estonia przygotowuje plan przyłącza morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej

4 sierpnia estoński rząd podjął decyzję o wszczęciu specjalnej krajowej procedury planistycznej w celu zaplanowania przyłącza kablowego w Zatoce Ryskiej, aby umożliwić podłączenie jednej z morskich farm wiatrowych do systemu lądowego.
12.08.2022

Estonia przygotowuje plan przyłącza morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej

4 sierpnia estoński rząd podjął decyzję o wszczęciu specjalnej krajowej procedury planistycznej w celu zaplanowania przyłącza kablowego w Zatoce Ryskiej, aby umożliwić podłączenie jednej z morskich farm wiatrowych do systemu lądowego.
08.08.2022

Prezes Taurona: to nie spółki energetyczne ani rząd odpowiadają za wzrost cen energii

To nie spółki energetyczne ani polski rząd odpowiadają za wzrost cen energii – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Taurona Paweł Szczeszek. Wskazał na wojnę w Ukrainie wraz z wojną gospodarczą, w której kluczowe są rosyjskie surowce energetyczne.
27.07.2022

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się już w 3,5 roku!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się wg danych z czerwca i lipca 2022 już po 3,5 roku. Jak to możliwe?
26.07.2022

Index PVPI w lipcu jest wyjątkowo korzystny! Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się już w 3,5 roku!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się wg danych z czerwca i lipca 2022 już po 3,5 roku. Jak to możliwe?
20.07.2022

Grupa PGE: nie ma nadzwyczajnych zysków w energetyce

Obserwując otoczenie rynkowe oraz rynek surowców, PGE wskazuje, że ceny węgla w 2022 r. mogą wzrosnąć średniorocznie o ok. 190 proc. w porównaniu do 2021 r., cena gazu w 2022 r. o ok. 210 proc., a uprawnień do emisji CO2 o ok. 140 proc. Podczas gdy w tym samym okresie cena energii elektrycznej powinna wzrosnąć o ok. 110 proc. Oznacza to, że koszty produkcji energii mogą wzrosnąć istotnie więcej od wzrostu przychodów z jej sprzedaży.
18.07.2022

Będzie waloryzacja wielkości publicznego wsparcia finansowego dla morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim z pierwszej fazy

Wiosną 2021 roku ustalono cenę maksymalną wsparcia na poziomie 319,6 zł/MWh, ale od tego czasu znacznie zmieniły się czynniki ekonomiczne i geopolityczne, które wpłynęły na koszty inwestycji, m.in. inflacja, rosnące ceny stali, kursy walut, wojna w Ukrainie.
16.05.2022

Szykuje się załamanie na rynku zielonych certyfikatów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2023 r.
29.03.2022

Ceny energii elektrycznej w Europie osiągają gigantyczne wzrosty - 400 euro za MWh

Ceny energii elektrycznej osiągnęły krytyczny poziom w całej Europie w związku z gwałtownym wzrostem kosztów gazu ziemnego i awarią we Francji.
24.12.2021

Sasin: ceny certyfikatów stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce

Ceny certyfikatów stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce, to jest główna przyczyna wzrostu cen energii w naszym kraju - napisał w czwartek na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
03.12.2021

TGE: rok 2021 rekordowy w historii wielkości obrotu gazem

Po październiku tegoroczne obroty na rynku gazu Towarowej Giełdy Energii przekroczyły 152 TWh. To najwyższy wynik w historii obrotu gazem na giełdzie - poinformowała w czwartek TGE.
05.11.2021

Ceny energii rosną w całej Europie. Powodem m.in. wysokie koszty praw do emisji CO2 i kryzys gazowy

Rosnące ceny surowców energetycznych i bezprecedensowo wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie ETS – to główne czynniki, które przekładają się na rekordowe wzrosty cen energii na europejskich rynkach. W I połowie roku według Eurostatu podwyżki objęły 16 z 27 rynków. Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne wzrosty cen prądu. Niektóre z krajów podejmują działania na rzecz ich obniżania i ochrony odbiorców, np. obniżają podatki za energię elektryczną. Możliwe, że interweniować będzie również Komisja Europejska,
02.11.2021

Sasin: I połowa przyszłego roku rozstrzygająca w ekspansji Orlenu

Pierwsza połowa przyszłego roku będzie okresem, w którym będziemy mogli powiedzieć, że nowy koncern współtworzony przez Orlen staje się faktem - powiedział wicepremier i szef MAP Jacek Sasin, opisując w sobotę w PR1 kluczową rolę tej firmy dla polskiej gospodarki.
31.10.2021

Hiszpański rząd przeznaczy 100 mln euro na dopłaty do rachunków za energię

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział w poniedziałek uruchomienie planu pomocy dla obywateli w związku z drastycznym wzrostem cen energii. Ogłosił, że z programu, który obejmie głównie najbiedniejsze rodziny, wypłaconych zostanie 100 mln euro dopłat.
26.10.2021

Belgia: „Rachunek za energię może wzrosnąć o ponad 700 euro”

Gospodarstwa domowe korzystające ze zmiennej taryfy za gaz i energię elektryczną mogą liczyć na wzrost rocznych rachunków o 700 euro w wyniku wzrostu cen błękitnego paliwa – informuje belgijska telewizja VRT, powołując się na dane regulatora rynku CREG.
08.10.2021

Wzrost cen energii elektrycznej obniży konkurencyjność polskich firm

Średnioważona cena energii elektrycznej we wrześniu była wyższa o ponad 20 proc. niż w sierpniu 2021 r. i o 91 proc. niż we wrześniu 2020 r. Wzrost cen energii uderzy w konkurencyjność polskich firm – wynika z opublikowanej w czwartek analizy PIE.
08.10.2021

W Holandii od początku 2021 r. cena gazu wzrosła o 200 proc.

Holenderski Urząd Konsumentów (ACM) zapowiada przyspieszoną kontrolę bezpieczeństwa dostaw gazu i energii elektrycznej. Od początku 2021 roku cena za metr sześcienny gazu wzrosła już o 200 proc., a cena energii elektrycznej o 152 proc.
29.09.2021

Eksperci: cena i zielone pochodzenie energii kluczowe dla konkurencyjności hutnictwa

Poziom cen energii oraz jej pochodzenie z odnawialnych źródeł to obecnie kluczowe parametry dla międzynarodowej konkurencyjności polskiego hutnictwa – mówili uczestnicy poświęconej tej branży środowej debaty podczas 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
23.09.2021

Brytyjczycy przeznaczą ponad 200 mln funtów na kontrakty różnicowe dla offshore wind

Program Contracts for Difference (CfD) jest podstawowym instrumentem stymulującym inwestycje w niskoemisyjną energię elektryczną w Wielkiej Brytanii. Ogłoszono budżet w wysokości 265 mln funtów na czwartą rundę alokacji kontraktów różnicowych. Większość środków finansowych zgarnie branża morskiej energetyki wiatrowej.
17.09.2021

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska ws. poziomu obowiązku umarzania świadectw pochodzenia na 2022 r. opublikowane

Minister Klimatu i Środowiska podpisał "Rozporządzenie w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2022 r.". Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 13 sierpnia 2021 r. i wejdzie w życie po upływie 14 dni.
16.08.2021

Rekordy cen emisji CO2 uderzają w polski przemysł i energetykę

Ceny uprawnień do emisji CO2 pobiły w ubiegłym tygodniu rekord, osiągając prawie 59 euro za tonę. Jeszcze na początku 2018 roku były na poziomie kilku euro. Stały, wyraźny wzrost bezpośrednio przekłada się na podwyżki cen energii i dotkliwie odczuwają go przedsiębiorstwa, zwłaszcza duzi, przemysłowi odbiorcy energii.
16.07.2021

Raport: Polska powinna utrzymywać niskie stawki akcyzy na paliwa i prąd

Polska powinna utrzymywać możliwie najniższe stawki akcyzy na paliwa i energię elektryczną, gdyż ich niska cena jest bodźcem stymulującym rozwój całej gospodarki – wynika z zaprezentowanego w piątek raportu opracowanego dla grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
18.06.2021

W czasie pandemii w Polsce przybyło 200 proc. mocy w fotowoltaice. Polacy inwestują, żeby obniżyć rachunki za prąd

Rok 2020 okazał się najlepszym w historii dla polskiej fotowoltaiki. Moc zainstalowana w PV wzrosła aż o 200 proc. W czasie pandemii przyłączono w Polsce aż 2 GW nowych mocy ze źródeł fotowoltaicznych, co może wynikać z faktu, że w dobie niepewności własne źródło energii elektrycznej dla wielu Polaków okazało się rozwiązaniem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa.
11.06.2021

MRPiT: Planowane złagodzenie przepisów o budowie wiatraków na lądzie pozwoli na obniżenie cen energii. Będą mogły one powstawać bliżej zabudowań

Polska ma najniższy w UE udział OZE w swoim miksie energetycznym i najwyższe w całej Unii ceny hurtowe energii. – Utrzymanie obecnego miksu w długookresowej perspektywie wiązałoby się z dalszym, znacznym wzrostem cen energii – wskazuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w uzasadnieniu do nowelizacji tzw. ustawy odległościowej, której konsultacje właśnie się zakończyły.
04.06.2021

Polacy inwestują. W czasie pandemii COVID-19 przybyło 200 proc. mocy w fotowoltaice

Rok 2020 okazał się najlepszym w historii dla polskiej fotowoltaiki. Moc zainstalowana w PV wzrosła aż o 200 proc. W czasie pandemii przyłączono w Polsce aż 2 GW nowych mocy ze źródeł fotowoltaicznych, co może wynikać z faktu, że w dobie niepewności własne źródło energii elektrycznej dla wielu Polaków okazało się rozwiązaniem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa.
02.06.2021

Polscy konsumenci w czołówce UE pod względem wydatków na nośniki energii

Wydatki na energię elektryczną, paliwa płynne, stałe, gaz i ciepło to łącznie ponad 8 proc. budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce, co daje nam 5. miejsce w UE - wskazali analitycy PIE. Dodali, że najwięcej pochłaniają wydatki na energię elektryczną i ciepło.
01.05.2021

Raport z Brukseli: Polska liderem produkcji baterii

Polska jest liderem w produkcji baterii litowo-jonowych wykorzystywanych do produkcji samochodów elektrycznych - wynika z raportu brukselskiej organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E). Do niedawna większość zapotrzebowania na ten kluczowy komponent "elektryków" był importowany z krajów Azji Wschodniej.
01.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.