Luneos utworzył spółkę obrotu zieloną energią

zk

29.08.2022 14:55 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Luneos utworzył spółkę obrotu zieloną energią

Partnerzy portalu

Luneos utworzył spółkę obrotu zieloną energią  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Luneos

Luneos, czołowy dostawca rozwiązań z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, powołał spółkę obrotu energią – Luneos Energia. Według założeń, do 2026 roku Luneos Energia, który już posiada koncesję na obrót energią elektryczną, osiągnie wolumen sprzedaży 1,5 TWh energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Strategia Luneos zakłada, że w ciągu 3-4 lat będzie on posiadał portfel aktywów OZE o mocy ponad 1 GW.

Obecnie odnawialne źródła energii są jednym z głównych motorów napędowych zmian w polskim sektorze energetycznym. To jak ważna dla niezależności energetycznej poszczególnych przedsiębiorstw jest energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł najlepiej pokazuje aktualna sytuacja, gdy rosnąca cena energii elektrycznej wytwarzanej z węgla niepokoi przedsiębiorców i coraz mocniej zagraża rentowności prowadzonych biznesów w Polsce. Firmy, które już przeprowadziły u siebie transformację energetyczną, wykorzystując m.in. fotowoltaikę i kogenerację, dziś śpią spokojniej, ponieważ płacą znacznie mniej za energię niezbędną do ich funkcjonowania – mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes Luneos.

Luneos, który od 2018 r. wspiera polskich przedsiębiorców w ich transformacji energetycznej, rozpoczął także działalność w charakterze sprzedawcy energii odnawialnej oraz planuje inwestycje o wartości ok. 3 mld zł w nabycie, rozwój, budowę i eksploatację portfela aktywów OZE.

Mamy ambitne plany i naturalnym krokiem w rozwoju naszej działalności jest teraz powołanie spółki obrotu energią pochodzącej z OZE. Co ważne, mamy już koncesję na obrót energią elektryczną. Posiadanie własnej spółki obrotu zwiększy elastyczność Luneos w kreowaniu własnych, lepiej dostosowanych do potrzeb klientów produktów i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał naszej grupy – tłumaczy Zbigniew Prokopowicz.

Najbliższe lata będą należały do OZE

Za zarządzanie w Luneos Energia odpowiedzialny będzie Krzysztof Hrywniak, który związany jest z hurtowym rynkiem energii od 2002 roku. Ekspert m.in. budował i zarządzał zespołami operującymi na krajowym i zagranicznych rynkach energii, gazu, certyfikatów i uprawnień do emisji CO2.

Luneos zacznie wprowadzać energię pochodzącą z OZE do sieci już w drugiej połowie 2023 r. Z kolei w latach 2024-2026 planowany jest intensywny wzrost mocy z własnych źródeł, głównie fotowoltaicznych i wiatrowych. Spółka planuje także zawieranie wieloletnich kontraktów PPA ze źródeł innych uczestników rynku, a więc powstanie w ten sposób pokaźny portfel energii do zarządzania. Obserwujemy także ogromne zainteresowanie odbiorców posiadaniem własnych, odnawialnych źródeł energii w modelu as a service. W takim wypadku część energii odbiorcy pochodzi z jego źródła, a część nadal jest dostarczania z sieci. Z kolei energia z własnego źródła odbiorcy czasami przewyższa jego aktualną konsumpcję i musi trafić do sieci. Tutaj spółka obrotu wnosi konkretną wartość dodaną bilansując wszystkie te przepływy w imieniu i na rzecz odbiorcy – mówi Krzysztof Hrywniak, dyrektor zarządzający w Luneos Energia.

W horyzoncie tego roku planujemy zdobyć pełna zdolność operacyjną. W nadchodzących latach planujemy pozyskiwanie kolejnych odbiorców zielonej energii, a także powiększanie podaży z OZE w naszym portfelu. Nasz plan zakłada, że do 2026 roku osiągniemy wolumen 1,5TWh sprzedawanej zielonej energii – podkreśla Krzysztof Hrywniak.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22775,00 $ tona 1,74% 20 mar
 Cynk 2924,00 $ tona -0,27% 20 mar
 Aluminium 2237,00 $ tona 0,27% 20 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.