Przedsiębiorcy pozytywnie o zamrożeniu cen prądu dla MŚP

zk

14.10.2022 08:22 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse Przedsiębiorcy pozytywnie o zamrożeniu cen prądu dla MŚP

Partnerzy portalu

Przedsiębiorcy pozytywnie o zamrożeniu cen prądu dla MŚP - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Scott Graham/Unsplash

 - Decyzję Rządu w kwestii zamrożenia cen energii oceniamy pozytywnie. Jest to wiadomość bardzo odczekiwana przede wszystkim przez sektor MŚP. Projekt wygląda dobrze, choć jak mocno pomoże on przedsiębiorcom, okaże się, dopiero gdy zimowe rachunki dotrą do ich firm. Mimo zamrożenia cen należy wciąż spodziewać się, że koszty prowadzenia działalności pod kątem energetycznym będą wyższe niż poprzedniej zimy. Niektóre firmy są na to gotowe, inne nie do końca. Nadal obawiamy się o piekarzy, gastronomię, hotelarstwo, małe sklepy, zawody rzemieślnicze czy sektory energochłonne – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Projekt ogłoszony przez Premiera Mateusza Morawieckiego kilka dni temu zakłada, że od 1 grudnia 2022 roku  maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm zostanie utrzymana na poziomie 785 zł/MWh. Z kolei maksymalna cena energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu limitów zużycia będzie na poziomie 699 zł/MWh. Należy spodziewać się, że sektor MŚP odczuje więc podwyżki, ale będą one zdecydowanie niższe niż gdyby limit nie został wprowadzony.

– Wiele firm drżało przed sezonem zimowym. Niektóre już zaplanowały restrukturyzacje i ograniczanie działalności. Decyzja Rządu jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i przyjmujemy ją z satysfakcją. Oczywiście efektywność limitu będzie zweryfikowana, gdy do firm trafią zimowe rachunki. Dla sektora MŚP na pewno każde wsparcie jest teraz na wagę złota – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej.

– Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych maksymalna cena dla podmiotów wrażliwych i firm ma obowiązywać  do poziomu 90% zużycia energii tych odbiorców  w okresie od 1 grudnia 2020 do 31 grudnia 2021 r. W tym przypadku  należy się zastanowić czy  nie zmienić  tych ram czasowych, bo w tym okresie był lockdown  i dużo firm w tym np. hotele czy siłownie były zamknięte. Istnieje więc realna obawa, że to nie przełoży się na realną pomoc w stosunku do tych firm.  Koszty prądu to jedna ze składowych „energetycznego koszyka grozy”, którego obawiają się przedsiębiorcy. Wiele firm nadal zastanawia się co z gazem, co z paliwami, co z kosztami ogrzewania. Do radości w przedsiębiorstwach wciąż daleko – mówi Hanna Mojsiuk.

– Propozycje rządu oceniamy pozytywnie – dodaje dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.  

– Północna Izba Gospodarcza apelowała o zamrożenie cen energii, surowców i paliw. Zatem zaprezentowane rozwiązania muszą iść dalej. Rząd musi znaleźć rozwiązanie, by ograniczyć monopole spółek państwowych  w innych sektorach gospodarki  np. surowce, paliwa i nawozy. Wielkie koncerny publiczne wykorzystując swój rynkowy monopol oraz sytuację na rynku i w gospodarce windują swoje marże i ceny do niebotycznych wartości. Świadczą o tym chociażby rekordowe zyski w ostatnich kwartałach 20 największych spółek skarbu państwa. To musi zostać powstrzymane. Na tym cierpi gospodarka. Na tym cierpią firmy. Na tym cierpią konsumenci. Wysoka inflacja jest tylko w części wynikiem czynników zewnętrznych – dodaje dyrektor Piotr Wolny.


Tagi:
pfr, energetyka , mśp

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.