Wynik wyszukiwania - " linie lotnicze" - Wiadomości

Linie lotnicze KLM przegrały proces o greenwashing z organizacją Fossil Free

Sąd w Amsterdamie przyznał w środę rację organizacji Fossil Free, która oskarżyła holenderskie linie lotnicze KLM o stosowanie greenwashingu w swoich kampaniach reklamowych. Sąd uznał, że argumenty dotyczące pozytywnych aspektów dla środowiska, które pojawiały się w reklamach KLM są niejasne i "malują zbyt różowy obrazek" firmy, mogąc zmylić konsumentów.
21.03.2024

Grupa Air France KLM – największym użytkownikiem zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) na świecie

Air France - KLM potwierdza swoje zaangażowanie w dekarbonizację lotnictwa poprzez wykorzystywanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Linie były pierwszym na świecie użytkownikiem SAF. Aktualnie pracują nad kontraktowaniem dostaw, potrzebnych do osiągnięcia postawionych sobie celów – do 2030 roku, udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa ma wynosić minimum 10%.
08.01.2024

Aktywiści klimatyczni składają Lufthansie "ofertę": zapłacą za blokadę lotnisk, jeśli linie lotnicze pokryją koszty emisji CO2

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie Pokolenie" złożyli Lufthansie "ofertę" w związku z roszczeniami o odszkodowanie z powodu akcji protestacyjnych. Ogłosili, że są gotowi zapłacić 740 tys. euro żądanego odszkodowania, ale w zamian Lufthansa musiałaby pokryć wielomiliardowe roczne koszty społeczne emisji CO2.
19.12.2023

I. Zyska: celem strategii wodorowej jak najwyższy lokalny wkład

Maksymalizacja lokalnego wkładu w technologie i rozwiązania wodorowe to główny cel strategii wodorowej - przekonywał w czwartek pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Jak zaznaczył, do porozumienia sektorowego gospodarki wodorowej w ciągu dwóch lat przystąpiło ponad 100 podmiotów.
26.10.2023

Europarlament zatwierdził prawo mające zwiększyć wykorzystanie biopaliwa lub wodoru w samolotach

Parlament Europejski zatwierdził w środę nowe prawo mające na celu zwiększenie wykorzystania zrównoważonych paliw, takich jak zaawansowane biopaliwa lub wodór, w sektorze lotniczym.
14.09.2023

KE chce, aby wpływy z systemu EU ETS stały się nowym dochodem własnym Unii Europejskiej; Polska się temu sprzeciwia

Komisja Europejska chce, aby wpływy finansowe z systemu handlu uprawnieniami do emisji EU ETS stały się nowym dochodem własnym Unii Europejskiej. Polska się temu sprzeciwia – przekazało PAP źródło unijne.
26.06.2023

KLM podejmuje walkę z zanieczyszczeniem hałasem

Linia chce zainwestować w ciche samoloty, dostosować rozkład lotów i wprowadzić nowe procedury operacyjne, aby wypełnić cele rządowe i zmniejszyć emisję hałasu w Holandii o 20% w ciągu dnia i o 15% w nocy.
21.06.2023

Glasgow Airport Hydrogen Innovation Hub - zeroemisyjne lotniska coraz blizej

Konsorcjum kierowane przez lotnisko w Glasgow i firmę Ikigai, zajmującą się konsultingiem w zakresie zerowej emisji netto, ma przetestować zasadność budowy centrum produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru w szkockim porcie lotniczym.
23.05.2023

KLM i holenderska Politechnika wybuduje samolot na wodór

Królewskie Holenderskie Linie lotnicze podjęły współpracę przy kolejnym projekcie badawczym z Politechniką w Delft w Holandii. Wraz z zespołem studentów AeroDelft będą pracować przy projekcie Phoenix, którego celem jest budowa samolotu napędzanego wodorem. Opracowanie i przetestowanie modelowego samolotu na wodór dostarczy ważnych informacji na temat możliwości zastosowania wodoru w lotnictwie, zwłaszcza w zakresie projektowania zbiorników na ciekły wodór i kluczowych elementów bezpieczeństwa. Udział w tym projekcie pomoże KLM zd
27.04.2023

SP: aby pomóc polskim rolnikom trzeba zawiesić system ETS

Aby jeszcze bardziej pomóc polskim rolnikom należy podjąć decyzję o zawieszeniu systemu ETS, czyli unijnego system handlu uprawnieniami do emisji CO2 - uważają politycy Solidarnej Polski. Według nich spowoduje to, że o jedną trzecią obniżą się rachunki za prąd płacone m.in. przez rolników.
17.04.2023

Linie lotnicze oskarżone o greenwashing!

Australijski urząd nadzoru skrytykował ostatnie reklamy linii lotniczych dotyczące działań na rzecz ograniczenia wpływu na zmiany klimatyczne.
27.03.2023

Solidarna Polska złożyła projekt ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS

Solidarna Polska złożyła w środę w Sejmie poselski projekt ustawy, który ma zmierzać do zawieszenia funkcjonowania w Polsce unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). To rozwiązanie pozwoli na obniżenie cen energii i ciepła- mówił lider szef tej partii Zbigniew Ziobro.
30.11.2022

Wiceminister klimatu o systemie ETS: Elektrownia Bełchatów za jedną godzinę pracy płaci dodatkowo 1 mln 200 tys. zł

Projekt ustawy ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS jest gotowy i w tym tygodniu będzie złożony do marszałek Sejmu; przez system ETS Elektrownia Bełchatów za jedną godzinę pracy płaci dodatkowo 1 mln 200 tys. zł - powiedział w poniedziałek w Studiu PAP wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba.
14.11.2022

SP przygotowała projekt ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS

Zawieszenie obowiązku sporządzania raportów na temat wielkości emisji CO2 za okres od 1 stycznia 2022 - zakłada projekt przygotowany przez Solidarną Polskę. Ma to zmierzać - według polityków SP - do zawieszenia funkcjonowania w Polsce unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS).
09.11.2022

Zmiany klimatu wśród najważniejszych tematów rozmów o przyszłości lotnictwa

Dla lotnictwa najważniejszy jest problem zmian klimatu. Polsce zależy na tym, by rozstrzygnięcia środowiskowe brały pod uwagę interesy narodowego przewoźnika – podkreślił w rozmowie z PAP szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.
03.10.2022

PLL LOT rozpoczęły współpracę z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa

Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wykorzystają nowoczesną technologię do obliczania emisji dwutlenku węgla, tlenków azotu i tlenku węgla z samolotów LOT-u.
16.08.2022

SAF z PKN Orlen w samolotach LOT-u

Dzięki realizowanej w Płocku instalacji uwodornienia olejów roślinnych PKN ORLEN od 2025 roku będzie oferował liniom lotniczym niskoemisyjne paliwo SAF (Sustainable Aviation Fuel). Innowacyjny produkt będzie wytwarzany z posmażalniczych olejów spożywczych. Paliwo SAF pozwala na ograniczenie do 80 proc. emisji w całym cyklu życia w porównaniu z tradycyjnym paliwem lotniczym i jest odpowiednie dla obecnie stosowanych silników odrzutowych. PKN ORLEN i PLL LOT podpisały porozumienie o współpracy przy wdrażaniu prośrodowiskowych r
11.07.2022

Zużyty olej spożywczy ma pomóc "zdekarbonizować" transport lotniczy w Unii

Parlament Europejski przyjął w czwartek stanowisko negocjacyjne w sprawie nowego projektu przepisów UE mających na celu zwiększenie wykorzystania "zrównoważonych paliw" przez samoloty i porty lotnicze UE, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych przez transport lotniczy i zapewnić Europie neutralność klimatyczną do 2050 r.
08.07.2022

Strategia Air France KLM dla zrównoważonego rozwoju

Grupa Air France-KLM opublikowała swój coroczny raport z działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dokument (dostępny w formie cyfrowej) szczegółowo przedstawia strategię, zobowiązania i działania podjęte przez Grupę w 2021 roku w celu przyspieszenia transformacji sektora lotniczego względem środowiska oraz promowania różnorodności i integracji we wszystkich należących do Grupy spółkach.
04.07.2022

Shell i Amex uruchamiają program blockchain SAF dla firm

American Express Global Business Travel (Amex GBT) i Shell Aviation wzywają sektor prywatny do przyłączenia się do nowego programu, który zapewnia swoim członkom zrównoważone paliwo lotnicze (SAF). Firmy przystępujące do programu mogą wykorzystać platformę do zakupu SAF i tym samym ograniczenia emisji z podróży służbowych.
30.06.2022

Air France Act - nowa strategia redukcji emisji CO2 [WIDEO]

Aby osiągnąć cel wyznaczony podczas Porozumienia Klimatycznego ONZ podpisanego w Paryżu, które zakłada ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 2°C, w celu przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych, branża lotnicza musi przyspieszyć transformację swojej działalności względem środowiska. W związku z tym linie lotnicze Air France uruchamiają program „Air France ACT”, który określa nową strategię redukcji emisji CO2.
20.04.2022

Trzy kontynenty - trzech gigantów - jeden wspólny cel - zielony wodór

Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Uniper, start-up Hydrogenious LOHC i Jera Americas wraz z Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) pracują nad planem transportu wodoru ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) do Niemiec przy użyciu tzw. technologii ciekłego organicznego nośnika wodoru (LOHC).
28.03.2022

Raport: z powodu polityki klimatycznej UE bilety lotnicze będą droższe o kilkadziesiąt euro

Bilety lotnicze w Unii Europejskiej będą niedługo kosztować o kilkadziesiąt euro więcej niż obecnie. Jest to związane z polityką klimatyczną UE - wynika z badania zleconego przez ministerstwo infrastruktury Holandii. Najbardziej wzrosną ceny w tanich liniach lotniczych.
22.02.2022

Air France – KLM wykorzysta zrównoważone paliwo lotniczego (SAF)

Grupa Air France-KLM jest przekonana, że stosowanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) ma kluczowe znaczenie w dekarbonizacji lotnictwa. Te niekopalne paliwa produkowane są obecnie ze zużytego oleju spożywczego lub odpadów leśnych i pochodzących z rolnictwa.
12.01.2022

Innowacyjne Rozwiązanie polskiego start-upu pomaga liniom lotniczym obniżyć zużycie paliwa

Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają liniom lotniczym tworzyć strategię oszczędzania paliwa. Dzięki aplikacji stworzonej przez polski start-up StorkJet udaje się im zredukować zużycie paliwa nawet o kilkadziesiąt kilogramów podczas jednego lotu. Oznacza to nie tylko wielomilionowe oszczędności, ale i znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
04.01.2022

Turecki przewoźnik rozpocznie loty przy użyciu paliwa, które redukuje emisje o 87 proc.

Turecki przewoźnik Turkish Airlines rozpocznie loty na linii Stambuł-Sztokholm przy użyciu nowego, specjalnego paliwa SAF, które redukuje szkodliwe emisje o 87 proc. - podała w czwartek turecka agencja Anatolia.
31.12.2021

Od stycznia Qantas będzie używał SAF w swoich lotach z Londynu

Australijskie linie lotnicze Qantas od przyszłego miesiąca będą używać zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) do lotów z Londynu. Firma podpisała umowę na zakup 10 mln litrów paliwa od bp.
24.12.2021

Zrównoważone lotnictwo potrzebuje inwestycji w biopaliwa

Systemy zachęt rządowych są niezbędne, by linie lotnicze przechodziły na spalanie biopaliw lotniczych. Takie mechanizmy uruchomi między innymi rząd USA. Koncerny paliwowe szacują, że do 2030 roku popyt na zrównoważone paliwa dla lotnictwa wzrośnie ponad stukrotnie, a analitycy rynkowi przewidują ponad dwustukrotne zwiększenie przychodów tego rynku.
25.11.2021

IATA: linie lotnicze do 2050 r. planują osiągnąć zerową emisyjność CO2

Linie lotnicze do 2050 r. zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną - wynika z uchwały przyjętej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA). Do ograniczenia CO2 ma się przyczynić m.in. zrównoważone paliwo lotnicze, rozwiązania technologiczne w samolotach, infrastruktura.
05.10.2021

Lufthansa jako pierwsze linie lotnicze na świecie chce korzystać z syntetycznej ropy

Lufthansa chce być pierwszym na świecie przedsiębiorstwem lotniczym, które w swoich samolotach używać będzie syntetycznej ropy zamiast tradycyjnego paliwa. Idea ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ograniczenie zanieczyszczenia powietrza - informuje w środę na swojej stronie Skynews.
05.10.2021

Amerykańskie firmy lotnicze zobowiążą się do zerowej emisji netto do 2050 r.

Amerykańscy producenci przemysłu lotniczego i kosmicznego są gotowi wzmocnić cel klimatyczny, zobowiązując się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., takie zobowiązanie zostanie omówione przez globalne linie lotnicze w poniedziałek - informuje Reuters.
04.10.2021

Airbus: nowy A220 zużywa mniej paliwa i mniej emituje CO2

Nowy Airbus A220 zużywa o około 25 proc. mniej paliwa niż samoloty poprzedniej generacji i - co z tym związane - emituje do atmosfery o 25 proc. mniej CO2 - poinformował w poniedziałek podczas konferencji w Warszawie szef marketingu produktów w Airbus Antonio Da Costa.
20.09.2021

Główne amerykańskie linie lotnicze stawiają sobie za cel wyprodukowanie trzech miliardów galonów zrównoważonego paliwa do 2030 roku

Cel ten wzrasta w stosunku do ich poprzedniego zobowiązania wynoszącego dwa miliardy galonów, jako część zobowiązania branży lotniczej do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
20.09.2021

KLM – zielone linie lotnicze

KLM z popiera cel UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dlatego linie lotnicze przyjmują pakiet Fit for 55 jako część Europejskiego Zielonego Ładu. Możemy liczyć na nasze pełne poparcie dla środków zawartych w tym pakiecie, które naprawdę pomogą branży lotniczej stać się bardziej zrównoważoną.
06.08.2021

Branża lotnicza chce wykorzystywać wodór jako paliwo. W pracach badawczych będzie uczestniczyć polski przemysł

– Polski przemysł lotniczy ma szansę zaistnieć w zielonej transformacji tego sektora – ocenia Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej. Jak wskazuje, „zazielenienie” lotnictwa to proces, od którego nie ma już odwrotu, a największy potencjał w dekarbonizacji tego sektora stwarza wykorzystanie ciekłego wodoru jako paliwa. – To właśnie chcemy robić w Dolinie Lotniczej – zaznacza ekspert. Szansą na rozwój prac w tym zakresie może być utworzenie Podkarpackiej Doliny Wodorowej.
28.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.