Glasgow Airport Hydrogen Innovation Hub - zeroemisyjne lotniska coraz blizej

bk

23.05.2023 21:28
Strona główna Transport, Elektromobilność Glasgow Airport Hydrogen Innovation Hub - zeroemisyjne lotniska coraz blizej

Partnerzy portalu

Glasgow Airport Hydrogen Innovation Hub - zeroemisyjne lotniska coraz blizej  - ZielonaGospodarka.pl

Konsorcjum kierowane przez lotnisko w Glasgow i firmę Ikigai, zajmującą się konsultingiem w zakresie zerowej emisji netto, ma przetestować zasadność budowy centrum produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru w szkockim porcie lotniczym.

Program uzyskał finansowanie od szkockiego rządu, które stanowi część wartego 7 milionów funtów programu Hydrogen Innovation Scheme, mającego na celu wspieranie rozwoju technologii opartych na zielonym wodorze.

W ramach projektu Glasgow Airport Hydrogen Innovation Hub zostaną określone najbardziej wydajne, opłacalne, ekologiczne rozwiązania w zakresie produkcji, magazynowania i tankowania wodoru a także zostanie przeprowadzona ocena wykonalności operacyjnej węzła wodorowego na lotnisku.

W skład międzynarodowego konsorcjum wchodzą H2GO Power, ZeroAvia, Ricardo, Altrad Babcock, sprzedawca ekologicznych paliw OG Clean Fuels, Uniwersytet w Glasgow, Scottish Water Horizons i dwie linie lotnicze (easyJet i Loganair).

Do przeprowadzenia studium wykonalności zostanie wykorzystane dedykowane oprogramowanie oparte o AI przygotowane przez H2GO Power w celu porównania względnej wydajności elektrolizerów i rozwiązań magazynowania energii, zintegrowania optymalnej modułowej technologii elektrolizerów z lokalną mikrosiecią solarną, która została już opracowana na lotnisku w Glasgow przez Ikigai, a także dokonania oceny i sporządzenia raportu dotyczącego, w jakim sposób i w jakim stopniu magazynowanie półprzewodnikowe może sprostać tym wyzwaniom.

W ramach tych działań, również zostanie zaprojektowana optymalna infrastruktura i proces dostarczania wodoru z magazynu półprzewodnikowego do gazowego mobilnego magazynu i jednostki dystrybucyjnej w celu dostarczenia wodoru do samolotów i sprzętu obsługi naziemnej.

Oczekuje się, że projekt zostanie ukończony na początku 2024 roku, a jego długofalowym celem będzie zastosowanie tej koncepcji w innych terminalach, tak aby docelowo stworzyć brytyjską sieć obiektów gotowych na wodór, w tym Aberdeen i Southampton, które wraz z Glasgow tworzą AGS Airports.

- Samoloty napędzane wodorem mają potencjał, aby całkowicie zrewolucjonizować lotnictwo, szczególnie na trasach regionalnych i krótkodystansowych -powiedział Jon Matthews, dyrektor ds. inwestycji kapitałowych w AGS Airports.

- Linie lotnicze czynią wymierne postępy w zakresie zeroemisyjnych lotów, a jako operator lotniska ważne jest, abyśmy zaczęli planować dostawy, magazynowanie i wytwarzanie wodoru. To finansowanie pozwoli nam zgromadzić zróżnicowaną grupę firm, aby sprostać wyjątkowym wyzwaniom związanym z bezpiecznym i wielkoskalowym magazynowaniem wodoru - dodał dyrektor.


Źródło: renews.biz

Fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.