Wynik wyszukiwania - " net-zero" - Wiadomości

Kluczowa rola Polski w odzyskiwaniu surowców z OZE

Dzięki innowacyjnej technologii opracowanej przez 2loopTech S.A. wraz z Akademią Górniczo – Hutniczą z Krakowa oraz projektowi Komisji Europejskiej - Net-Zero Industry Act, Polska ma szansę stać się europejskim liderem w odzyskiwaniu cennych surowców z urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE. To również szansa na dynamiczny rozwój gospodarki europejskiej w zakresie produkcji urządzeń pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych.
14.03.2024

Net-Zero Industry Act szansą dla polskiego rynku recyklingu OZE

W Chinach w 2021 roku wyprodukowano, w przeliczeniu na moc, 460 GW (gigawatów) paneli PV. Mimo, że europejska gospodarka jest liderem wdrażania odnawialnych źródeł energii, w Unii Europejskiej wyprodukowano ich tylko 10 GW. Na przeszkodzie stoją nie tylko koszty produkcji, lecz również dostępność rzadkich minerałów jak srebro, miedź czy krzem. Dzięki innowacyjnej technologii oraz korzystnym regulacjom prawnym, Polska może stać się liderem w odzyskiwaniu tych cennych surowców z urządzeń wykorzystywanych w OZE.
11.03.2024

Eksperci: bez recyklingu urządzeń OZE trudno będzie osiągnąć cele transformacji energetycznej UE

Ambitne cele transformacji energetycznej UE będą trudne do realizacji bez recyklingu istniejących już urządzeń wykorzystywanych w OZE; Polska może stać się liderem w tym sektorze – wskazano w publikacji UN Global Compact Network Poland.
06.03.2024

DPD Polska z flotą ponad 500 samochodów elektrycznych

Z taśmy produkcyjnej do oddziałów i w ręce kurierów - DPD Polska systematycznie rozbudowuje swoje możliwości operacyjne w oparciu o zieloną technologię. Niskoemisyjna flota samochodowa przekroczyła 500 pojazdów, w skład której wchodzą takie modele jak: eSprinter, eVito Furgon oraz MAN eTGE. Firma dodatkowo posiada flotę ponad 80 elektrycznych rowerów cargo. Inwestując w zielone środki transportu oraz infrastrukturę do jej obsługi, DPD zmierza w stronę ambitnego celu środowiskowego – NET-ZERO 2040.
20.01.2024

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
02.12.2023

Kręte zielone ścieżki dojścia do zeroemisyjności. Polska na ścieżce podejścia

Polska z programami rozwoju energetyki odnawialnej na lądzie i morzu oraz planami budowy energetyki jądrowej weszła na ścieżkę podejścia. Od warunków prawnych, determinacji władz krajowych i samorządów oraz społeczności lokalnych będzie zależało w jakim tempie osiągniemy wskaźniki i cele założone w raporcie DNV.
20.11.2023

W latach 2025-2050 na promocję transportu publicznego blisko 50 mld euro

Promocja transportu publicznego przy spełnieniu unijnych norm klimatycznych będzie wymagała ok. 7 mld euro w przypadku kolei i ok. 40 mld euro w przypadku autobusów w latach 2025-2050 - wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.
22.09.2023

Panattoni z czwartym certyfikatem BREEAM Outstanding w Europie. Panattoni Park Konin z najwyższym wynikiem w Polsce

Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, otrzymał BREEAM Outstanding w systemie International New Construction dla Panattoni Park Konin. To już czwarta w Europie inwestycja dewelopera z najwyższą oceną w tym systemie.
02.09.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Jak dać drugie życie bateriom samochodów elektrycznych?

Kilka miesięcy temu Komisja Europejska wydała tzw. rozporządzenie bateryjne. To dokument, który nie tylko wpłynie na sposób produkcji akumulatorów i kontrolę zanieczyszczeń wytwarzanych w tym procesie, ale ma sprawić, że ich ślad węglowy będzie coraz mniejszy.
11.08.2023

Już 70 elektrycznych rowerów cargo we flocie DPD Polska

DPD Polska sukcesywnie rozbudowuje niskoemisyjną flotę pojazdów elektrycznych. Obecnie firma posiada ponad 350 elektrycznych busów kurierskich, które obsłużyły w 2022 roku ponad 4,5 miliona paczek i pokonały prawie 2 mln kilometrów. Uzupełnieniem rozwiązań dla zrównoważonej logistyki miejskiej stanowi flota rowerów cargo działająca w 14 miastach Polski. Wczoraj do warszawskiego Oddziału Miejskiego Green DPD Pickup przy Waliców 11 dołączył kolejny rower cargo, poszerzając całą flotę w Polsce łącznie do 70 pojazdów i czyniąc DPD Po
03.08.2023

ESIA: Europa gotowa na osiągnięcie celu 30 GW mocy produkcyjnych fotowoltaiki w 2025 roku

Z badań, jakie przeprowadził Europejski Sojusz Przemysłu Fotowoltaicznego (ESIA) wśród swoich członków, wynika, że Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia i przekroczenia celu 30 GW mocy produkcyjnych w całym łańcuchu wartości sektora PV. Aby osiągnąć ten cel do 2025 roku, konieczne są dalsze inwestycje oraz wsparcie regulacyjne.
27.06.2023

Pompy ciepła jedną z kluczowych technologii europejskiego przemysłu

Zgodnie z przyjętą przez Komisję Europejską propozycją „Net-Zero Industry Act” technologia pomp ciepła jest wskazana już nie tylko jako kluczowa dla fali renowacji budynków, realizacji celów zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji, czy dekarbonizacji, ale także jest wśród ośmiu technologii, które w Unii mają być podstawą europejskiego zielonego przemysłu.
17.03.2023

Badanie CCA: spośród 152 notowanych spółek, 21 z tytułem "Spółka Świadoma Klimatycznie"

Zdecydowanie, trzykrotnie wzrosła liczba spółek świadomych klimatycznie w Polsce. Grono liderów powiększyło się z 7 w roku 2021 do 21 firm, które 2022 roku otrzymały tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie w 4 edycji Badania Świadomości Klimatycznej CCA, przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas Polska, we współpracy z MATERIALITY. I choć ze świadomością klimatyczną w organizacjach jest lepiej, to wciąż daleko nam do odpowiedzialności w zarządzaniu tak ważnym dla
20.10.2022

Czy kryzys zastopuje zrównoważony rozwój na rynku nieruchomości?

Wysokie raty kredytów wynikające głównie z rosnących stóp procentowych oraz słabego złotego, ale także wydłużający się czas oczekiwania na pozwolenia na budowę i zaburzone łańcuchy dostaw to najczęściej wymieniane problemy rynku nieruchomości. Problemy przekładające się na dynamiczny wzrost cen, gdzie z dnia na dzień ustalana jest cena. Co to oznacza dla ambitnie nakreślonych celów klimatycznych?
05.05.2022

Amazon zasilany prądem w 100 proc. z OZE

Amerykański koncern Amazon obiecał do 2025 pozyskiwać 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Firma zapowiedziała 37 projektów OZE w 19 krajach. Duża ich część obejmie Stany Zjednoczone.
03.05.2022

Zielone chemikalia od Intela i wiele ambitnych planów

Firma Intel Corporation ogłosiła swoje zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w działalności globalnej do 2040 roku.
02.05.2022

Rozwiązania Enel X w zakresie neutralności węglowej uzyskały złotą akredytację CDP

Dzięki tegorocznemu odnowieniu umowy partnerskiej pomiędzy Enel X a CDP (dawniej Carbon Disclosure Project), firma otrzymała „Złotą Akredytację Dostawcy Rozwiązań”. Jako globalny dostawca rozwiązań w zakresie zmian klimatycznych, posiadający złotą akredytację CDP, Enel X zwiększa swoje możliwości dotarcia do firm z usługami doradczymi w zakresie rozwiązań Net-Zero. Partnerstwo podkreśla nieustające dążenie obu stron do osiągnięcia zrównoważonego społeczeństwa bezemisyjnego.
16.03.2022

Silnik V8 napędzany wodorem?

Czy fani tradycyjnych silników mogą mieć przyszłość neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla?
09.03.2022

EDP planuje zainwestować w 1,5 GW zielonego wodoru do 2030 r.

EDP wykonało kolejny ambitny krok i dołączyło do grona 28 wiodących spółek, które przyjęły na siebie zobowiązanie H2Zero podczas konferencji COP26. Realizacja tego zobowiązania oznacza przyspieszenie rozwoju technologii i produkcji zielonego wodoru do końca bieżącej dekady.
15.11.2021

Cel osiągniecia przez Ørsted neutralności klimatycznej jest zgodny z wymaganiami naukowców

Duński potentat Ørsted jest pierwszą firmą energetyczną na świecie z długoterminowym, opartym na naukowych podstawach celem neutralności klimatycznej. Potentat wiatrowy chce zrealizować swoje ambicje do 2040 roku. Jego zamierzenia są zgodne z założeniami Porozumienia Paryskiego.
01.11.2021

Autoiso: wszyscy zapłacimy za neutralność klimatyczną w 2050 roku

Analitycy autobaza ostrzegają: nastąpi znaczny wzrost kosztów użytkowania samochodów spalinowych, co doprowadzi do zmniejszenia całkowitej liczby pojazdów w Polsce.
13.10.2021

Ekologiczna rewolucja w rafineriach

CCUS, czyli technologia wychwytu, transportu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla, ma się stać istotnym elementem realizacji procesu dekarbonizacji przemysłu rafineryjnego. Osiągnie on szczyt tradycyjnej produkcji około 2030 roku, po czym może nastąpić stopniowe i zdaniem ekspertów dość powolne jej wygaszanie.
22.07.2021

FREE NOW dołącza do inicjatywy klimatycznej The Climate Pledge

FREE NOW, wiodąca europejska platforma mobilności, robi kolejny krok w kierunku osiągnięcia Net-Zero i podpisuje The Climate Pledge, zobowiązanie zainicjowane przez firmę Amazon i Global Optimism.
17.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.