Wynik wyszukiwania - "Egipt" - Wiadomości

Koreańska firma przeprowadzi szkolenia dla polskich studentów w dziedzinie energii atomowej

KHNP będzie szkolić polskich studentów w dziedzinie koreańskiej energii atomowej - poinformowała w środę koreańska firma. Program skierowany jest do studentów pochodzących z krajów zainteresowanych rozwojem energetyki jądrowej, jak Polska, Czechy i Egipt.
17.04.2024

Wiceministrowie klimatu i środowiska rozmawiali w Paryżu o transformacji energetycznej

Ministrowie ds. energii z całego świata spotkali się w Paryżu na konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). W wydarzeniu, które odbywa się 13 i 14 lutego 2024 r., biorą udział wiceministrowie klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz Krzysztof Bolesta.
14.02.2024

Eurostat: w 2022 roku UE wyeksportowała 32 mln ton odpadów

W 2022 roku UE wyeksportowała 32,1 mln ton odpadów do krajów spoza Wspólnoty (spadek o 3 proc. w porównaniu z rokiem 2021); import odpadów z krajów spoza Unii zmniejszył się o 5 proc. i wyniósł 18,7 mln ton - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Eurostat.
19.01.2024

Studenci Politechniki Łódzkiej skonstruowali mistrzowską turbinę wiatrową

Innowacyjna turbina wiatrowa opracowana przez zespół studentów z Politechniki Łódzkiej w projekcie GUST zdobyła pierwsze miejsce w International Small Wind Turbine Contest i osiągnęła najlepszy wynik w kategorii najwyższa roczna produkcja energii (AEP).
02.07.2023

Prezes AIIB: chcemy być obecni w Polsce; interesuje nas współpraca w zakresie infrastruktury i OZE

Chcemy być obecni w Polsce, jesteśmy zainteresowani współpracą dot. projektów infrastrukturalnych czy energetyki odnawialnej – powiedział w rozmowie z PAP prezes Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych Jin Liqun.
09.06.2023

Strefa Ekonomiczna Kanału Sueskiego i China Energy przekształcają protokół ustaleń w sprawie zielonego wodoru w ramy współpracy

Strefa Ekonomiczna Kanału Sueskiego (SCZone) ujawniła, że przekształciła wcześniej podpisany protokół ustaleń (MoU) w kompleksowe ramy współpracy między strefą ekonomiczną i kilkoma egipskimi podmiotami z China Energy w celu ustanowienia nowego kompleksu przemysłowego Green Hydrogen w zintegrowanym obszarze strefy ekonomicznej Sokhna.
29.05.2023

W Polsce pogłębia się kryzys wodny. 1 mln zł trafi na najlepsze pomysły mogące mu przeciwdziałać

Polska jest jednym z krajów UE o najmniejszych zasobach wody pitnej, które dodatkowo sukcesywnie się kurczą za przyczyną postępujących zmian klimatu i działalności człowieka. – Chcemy zaangażować nowe technologie do rozwiązania tego problemu – mówi Joanna Erdman, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego, który w nowej, trzeciej edycji swojego Programu Grantowego przeznaczy 1 mln zł na najlepsze rozwiązania związane z ochroną zasobów wodnych i ich efektywnym wykorzystaniem. Start-upy i naukowcy, którzy chcą wziąć w nim udział, mog
27.04.2023

Jak zazielenić szlaki żeglugowe w łańcuchach dostaw dla beverage

W globalnej wymianie handlowej kluczową rolę odgrywa transport morski (80% globalnych dostaw towarów odbywa się drogą morską). Dostawy odbywają się wybranymi szlakami żeglugowymi, które mają swoje określone trasy co wpływa na czas dostawy. Firmy zajmujące się produkcją wina i napojów alkoholowych, znając trasy morskie wykorzystywane do transportu towarów, mogą lepiej planować wysyłki, zarządzać łańcuchem dostaw, minimalizując koszty i czas dostawy. O tym, jak obecnie wygląda sytuacja na najważniejszych dla branży szlakach oceanic
28.03.2023

Raport: każdy miliarder emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba

Najbogatszy jeden procent zarobił prawie dwie trzecie bogactwa, które powstało od 2020 roku, czyli prawie dwa razy więcej pieniędzy niż reszta światowej populacji - wynika z nowego raportu Oxfam. Dodatkowo każdy miliarder na świecie emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba
26.02.2023

Afryka wodorowym sercem Europy

Szef UE ds. klimatu Frans Timmermans twierdzi, że Afryka może stać się najważniejszym partnerem Europy w jej podróży ku odnawialnej przyszłości.
13.02.2023

Wodorowy boom!

W tym roku rynek wodoru ma wzrosnąć o 165 procent, w porównaniu do 2022 roku.
10.02.2023

Egipt chce rozwijać OZE, ale w połączeniu z produkcją zielonego wodoru

W ubiegłym tygodniu rząd Egiptu podjął decyzje, które mają pomóc w rozwoju OZE oraz produkcji zielonego wodoru w tym kraju.
06.01.2023

Orlen: rekordowa liczba dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

Kobieta przywiozła z Egiptu chronione koralowce

Podczas kontroli na lotniczym przejściu granicznym w podrzeszowskiej Jasionce funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt 18 fragmentów rafy koralowej – poinformowała PAP w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.
23.11.2022

Niemcy. Cielęta z RFN nielegalnie trafiają na Bliski Wschód, gdzie umierają w męczarniach

Parotygodniowe młode byki, zbędne w mlecznych hodowlach w Niemczech, są wywożone do Hiszpanii, skąd po kilkumiesięcznym tuczeniu trafiają na Bliski Wschód. Tam zwierzęta te umierają w cierpieniu – opisuje portal „Tagesschau”, powołując się na ustalenia organizacji walczących o prawa zwierząt. Jak podkreśla Barbara Felde, sędzia i przewodnicząca niemieckiego stowarzyszenia prawniczego jest to sprzeczne z prawem europejskim.
19.11.2022

Marszałek Śląska: oczekuję, że na szczycie klimatycznym zapadną ważne decyzje

Oczekuję, że na szczycie klimatycznym COP27 zapadną ważne decyzje, których potrzebują Europa, Polska i sam Śląsk, będący największym regionem węglowym na kontynencie – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
17.11.2022

Marszałek woj. śląskiego na COP27: ważna rola miast i regionów w przeciwdziałaniu zmianom klimatu

Wiele spraw związanych z kryzysem klimatycznym odbywa się na poziomie samorządów; dlatego miasta i regiony powinny być uwzględnione w procesie przeciwdziałania zmianom klimatu, mając w tej materii znacznie więcej swobody niż dotąd - mówił podczas COP27 marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
17.11.2022

Belgia europejską bramą do importu zielonego wodoru

Belgia uruchamia międzynarodową platformę zielonego wodoru - „Globalne Forum Zielonego Wodoru”, o czym poinformowała minister energii Tinne Van der Straeten (Zieloni) na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk (COP27) - podaje nadawca VRT. Kraj chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru.
16.11.2022

Trzaskowski na COP27: wojna nie może być pretekstem do zatrzymania transformacji energetycznej

Nie możemy używać wojny jako pretekstu do zatrzymania transformacji energetycznej – powiedział w poniedziałek na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie (COP27) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji w Szarm-el Szejk jako członek Europejskiego Komitetu Regionów.
15.11.2022

Kurtyka: obecny szczyt klimatyczny, jak i kolejne, mogą przynieść duże rozczarowanie [WYWIAD]

Najbliższe szczyty klimatyczne, w tym tegoroczny w Egipcie, będą bardzo trudne, ponieważ świat wkracza w epokę chaosu - powiedział b. minister klimatu, doradca międzynarodowy Michał Kurtyka. Ocenił, że oczekiwania klimatyczne urosły ponad miarę, a konkluzje szczytu mogą być rozczarowujące.
08.11.2022

Rozpoczął się szczyt COP27; wśród tematów pomoc krajom najbardziej zagrożonym kryzysem klimatycznym

Delegaci z blisko 200 krajów przybyli w niedzielę do Szarm el-Szejk w Egipcie na 27. konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu COP27, gdzie będą dyskutować m.in. o rekompensatach szkód związanych z globalnym ociepleniem dla biedniejszych krajów. Ten kontrowersyjny temat został umieszczony w porządku obrad po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia rozmów klimatycznych dekady temu.
06.11.2022

Prezydent udaje się do Egiptu; weźmie udział w konferencji COP27

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę udaje się do Egiptu, gdzie weźmie udział w 27. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP27. Polski przywódca będzie mówił m.in. o wpływie rosyjskiej agresji na Ukrainę na klimat.
04.11.2022

Biden uda się na szczyt klimatyczny do Egiptu, a później do Kambodży i Indonezji

Prezydent Joe Biden uda się do Egiptu aby wziąc udział 11 listopada w w szczycie klimatycznym COP27. Następnie prezydent poleci do Kambodży na szczyt USA-ASEAN w dniach 12-13 listopada, a później do Indonezji na szczyt G20 w dniach 13-16 bm. - poinformował w piątek Biały Dom.
29.10.2022

Morski interkonektor połączy Grecję z Egiptem. Celem jest przesył energii z OZE

Przedstawiciele greckiej grupy Copelouzos spotkali się z władzami Egiptu w celu podsumowania dotychczasowych działań na rzecz produkcji OZE w Egipcie i przesyłu bezemisyjnej energii do Grecji. Ten ma być realizowany za pomocą podmorskiego kabla Gregy-Elica.
23.10.2022

Emisje metanu tematem tabu

Po ostatecznym oszacowaniu, katastrofa rurociągu Nord Stream będzie prawdopodobnie największym odnotowanym przypadkiem wycieku metanu w przemyśle naftowym i gazowym. Co ciekawe, emisje spowodowane przez katastrofę stanowią mniej więcej taką samą ilość metanu, jaką przemysł uwalnia na całym świecie co kilka dni.
13.10.2022

Kryzys energetyczny, błędy polityczne i niepewność

W miarę jak wstrzymywane są dostawy rosyjskiego gazu, trwa walka z inflacją i narasta niepewność polityczna, poprzedni niekorzystny scenariusz Allianz Trade stał się rzeczywistością. Trójca: niższy wzrost, wyższa inflacja i wyższe stopy uderzy jeszcze mocniej.
10.10.2022

Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. Unijne embargo zacznie obowiązywać za niecałe trzy miesiące

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert. Do rozwiązania jest szereg kwestii związanych z transportem surowca i logistyką.
19.09.2022

Chińska firma Wuling wprowadza do międzynarodowej sprzedaży swój pierwszy pojazd elektryczny Air ev

W dniu 8 sierpnia firma Wuling, chiński producent samochodów, świętowała wprowadzenie na rynek indonezyjski swojego pierwszego pojazdu elektrycznego – Air ev (wersja z kierownicą po prawej stronie). Jest to ważny kamień milowy dla Wuling New Energy, jeśli chodzi o zasięg globalny firmy, ponieważ tym samym notuje ona milion wyprodukowanych modeli. Airlangga Hartarto, minister koordynujący sprawy gospodarcze, oraz Agus Gumiwang Kartasasmita, minister ds. przemysłu w Indonezji, wraz z ambasadorem Chin w Indonezji Lu Kangiem, wzięli
11.08.2022

Niemcy nie ograniczą ochrony klimatu - jednocześnie reaktywują elektrownie węglowe

Niemcy nie ograniczą ochrony klimatu z powodu wojny na Ukrainie i wynikającego z niej kryzysu energetycznego. W obliczu wojny wszczętej przez Putina Niemcy zwiększają wysiłki na rzecz rozbudowy odnawialnych źródeł energii - zapewniła szefowa niemieckiego MSZ na otwarciu Petersberskiego Dialogu Klimatycznego w Berlinie. Jednocześnie minister przyznała, że Niemcy wracają do węgla, jak twierdzi "na krótki czas".
20.07.2022

Drobne zmiany z wielkim skutkiem – jak możesz przeciwdziałać suszy?

Czy spotykasz się z opiniami, że domowe sposoby na oszczędzanie wody niczego nie zmienią? Jak często słyszysz, że indywidualne działania to tylko kropla w morzu potrzeb? Nie daj się im zwieść… Statystyczny Polak w ciągu doby zużywa średnio 90 l wody. To bez wątpienia sporo, dlatego tak istotne są proste rozwiązania, które każdy z nas może wprowadzić w codziennym życiu. Eksperci Xylem Water Solutions Polska podpowiadają, jak skutecznie oszczędzać wodę w domowym zaciszu, tym samym wspierając walkę z suszą.
24.06.2022

Turbina wiatrowa polskich studentów doceniona w Holandii

Modułowa turbina z łopatami o skośnym zakończeniu wytworzyła rekordową ilość energii elektrycznej i zapewniła konstruktorom - studentom Politechniki Łódzkiej drugie miejsce w konkursie International Small Wind Turbine Contest w Holandii.
15.06.2022

Zakończenie COP26

W dniach 31 października – 13 listopada 2021 r. w Glasgow odbyła się 26. sesja Konferencji Stron konwencji klimatycznej, wraz z 16. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto oraz 3. sesją Konferencji Stron Porozumienia paryskiego. W wydarzeniu udział wzięła delegacja Polski pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w Szczycie Liderów, oraz Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska.
17.11.2021

Analityka pozwala chronić zasoby naturalne

Żywność, woda i energia zasilają nasz świat. Jesteśmy całkowicie zależni od zasobów naturalnych, których może niebawem zabraknąć, jeżeli nie będziemy nimi odpowiednio zarządzać. Towarzyszącej temu degradacji klimatu można zapobiec, optymalizując produkcję w najbardziej krytycznych branżach w taki sposób, aby stała się ona bardziej przyjazna dla środowiska. Do tego celu niezbędne są zmiany legislacyjne, a także właściwe inwestycje oraz wiedza pochodząca z analizy danych.
18.10.2021

Prezydent Sisi wyraził zainteresowanie organizacją szczytu COP27

Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi oficjalnie zadeklarował w poniedziałek, że jego kraj jest zainteresowany organizacją oenzetowskiego szczytu klimatycznego COP27 w 2022 roku.
21.09.2021

Szef dyplomacji: przerwanie tranzytu gazu przez Ukrainę zaszkodziłoby nam

Przerwanie tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy miałoby negatywne konsekwencje dla Węgier – oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w Budapeszcie.
25.08.2021

„100 Dni Możliwości” naprzeciw zmianom klimatycznym. Schneider Electric wspiera Global Footprint Network w ramach nowej inicjatywy

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji, zarządzania energią i automatyki, oraz Global Footprint Network (GFN), organizacja badawcza zajmująca się analizą sposobu zarządzania zasobami naturalnymi na świecie, zainicjowali „100 Days of Possibility” („100 Dni Możliwości”). Przedsięwzięcie ma na celu wsparcie rozwiązań, które pomogą zmierzyć się z problemem zmian klimatycznych i utraty bioróżnorodności.
05.08.2021

Akcja Czysta Rzeka zakończyła się zebraniem kilku ton śmieci przez wolontariuszy

Kryzys wodny i kurczące się zasoby słodkiej wody są aktualnie jednym z największych wyzwań środowiskowych, o czym przypomina obchodzony dziś Światowy Dzień Ziemi. W tym roku większość działań została przeniesiona do online’u, ale aktywiści przypominają, że każdy we własnym domu może oszczędzać wodę i zadbać o jej jakość. To istotne o tyle, że Polska jest w gronie państw najbardziej zagrożonych niedoborem wody pitnej, a stan polskich rzek z każdym rokiem się pogarsza.
22.04.2021

Egipt: Powstanie Nowa Delta Nilu o powierzchni 4,2 tys. km kwadratowych

Projekt stworzenia Nowej Delty Nilu o powierzchni ponad miliona feddanów (4,2 tys. kilometrów kwadratowych) zostanie zrealizowany w Egipcie w ciągu dwóch lat. Na obszarze tym będą uprawiane m.in. pszenica, kukurydza i warzywa – zapowiedział minister rolnictwa tego kraju Al Sajed Al Kusair.
30.03.2021

Problem niedoboru wody pitnej może się pojawić w Polsce w ciągu kilkunastu lat

Na jednego Polaka przypada statystycznie ok. 1,8 tys. m³ wody rocznie, podczas gdy średnia w Europie sięga 5 tys. m³. Polska jest jednym z państw najuboższych w wodę i problem jej niedoboru może się pojawić w ciągu kilkunastu lat. Dlatego konieczne staje się oszczędzanie wody i dbanie o jej zasoby.
22.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.