Szef dyplomacji: przerwanie tranzytu gazu przez Ukrainę zaszkodziłoby nam

zk

25.08.2021 11:32 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Szef dyplomacji: przerwanie tranzytu gazu przez Ukrainę zaszkodziłoby nam

Partnerzy portalu

Szef dyplomacji: przerwanie tranzytu gazu przez Ukrainę zaszkodziłoby nam - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Przerwanie tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy miałoby negatywne konsekwencje dla Węgier – oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w Budapeszcie.

„Węgry rozpatrują tę kwestię ze strategicznego punktu widzenia, bo jeśli nie będzie tranzytu gazu przez Ukrainę, przyniesie to szkody” – oznajmił Szijjarto.

Ocenił przy tym, że gazociąg Nord Stream 2 „jasno pokazuje utrzymanie przez Rosję decydującej roli w zaopatrzeniu Europy w gaz”.

Szijjarto zaznaczył też, że nie można naruszać praw mniejszości narodowych mieszkających na Ukrainnie, w tym Węgrów żyjących na Zakarpaciu. „Niestety widzimy, że Ukraina narusza zapisy różnych porozumień” – powiedział, dodając, że coraz częściej naruszane jest na Zakarpaciu prawo mniejszości węgierskiej do nauki w ojczystym języku.

Temat Ukrainy poruszył też Ławrow. Skrytykował zainicjowane przez władze tego kraju forum pod nazwą Platforma Krymska jako wynik „fałszywie pojętej solidarności państw UE i NATO”.

„Wiemy, jakich metod się używa, żeby zmusić sojuszników do przyłączania się do takich bezsensownych akcji. Nie jest dla nas zaskoczeniem, że taka fałszywie pojęta solidarność członków UE i NATO legła u podstaw tego kompletnie pustego, pozbawionego jakichkolwiek perspektyw projektu” – powiedział.

Podczas konferencji mówiono też o planie współpracy dwustronnej między Węgrami i Rosją. Szijjarto powiedział, że trwają zaawansowane rozmowy na temat licencjonowanej produkcji szczepionki Sputnik V w Debreczynie na Węgrzech, która mogłaby się rozpocząć pod koniec 2022 r. Węgry stosowały ten preparat w swojej akcji szczepień, choć nie został on dotąd zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Węgry chcą także podpisać w tym roku nowe porozumienie z Gazpromem o dostawach gazu na 15 lat. Szijjarto powiedział, że rozmowy na ten temat są już w stadium końcowym, a o szczegółach i warunkach będzie rozmawiać z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem w Petersburgu w poniedziałek. „Mam nadzieję, że uda nam się podpisać 15-letnią umowę jesienią i że warunki będą dobre, zapewniając krajowi bezpieczeństwo energetyczne” – powiedział.

Wśród innych sfer współpracy wymienił inwestycje, np. fabrykę asfaltu gumowego budowaną przez spółkę MOL w Tatarstanie, przemysł transportowy, w tym wspólną produkcję wagonów kolejowych do Egiptu, czy połączenia lotnicze. Jak podkreślił, węgierski tani przewoźnik WizzAir otworzy bazę w Petersburgu, liczba połączeń między Budapesztem a Moskwą zwiększy się z czterech do siedmiu tygodniowo i uruchomione zostanie nowe połączenie z Jekaterynburgiem.

Szijjarto podkreślił, że ścisła, skoncentrowana na wzajemnych wynikach współpraca z Rosją leży w interesie Węgier i takie samo jest podejście sojuszników Węgier, tylko że oni nie mówią o tym otwarcie.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza Szijjarto podkreślił jednak, że Węgry są i pozostaną członkiem Unii Europejskiej.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.