Marszałek Śląska: oczekuję, że na szczycie klimatycznym zapadną ważne decyzje

zk

17.11.2022 17:44 Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Strona główna Prawo, finanse Marszałek Śląska: oczekuję, że na szczycie klimatycznym zapadną ważne decyzje

Partnerzy portalu

 Marszałek Śląska: oczekuję, że na szczycie klimatycznym zapadną ważne decyzje - ZielonaGospodarka.pl

Oczekuję, że na szczycie klimatycznym COP27 zapadną ważne decyzje, których potrzebują Europa, Polska i sam Śląsk, będący największym regionem węglowym na kontynencie – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji klimatycznej COP27 w egipskim Szarm-el Szejk (jako członek Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego organu doradczego). Komitet jest jednym z podmiotów delegacji Unii Europejskiej.

„Jesteśmy w transformacji od 30 lat, ale teraz cały świat przyspiesza, więc działania klimatyczne są bardzo ważne. Bardzo się cieszę, że możemy wymieniać się tutaj swoimi doświadczeniami. Ale też oczekuję od COP-u, że zapadną tu ważne decyzje klimatyczne, ponieważ mój region tego potrzebuje, potrzebuje tego Polska, potrzebuje tego Europa" – podkreślił Chełstowski.

Dodał, że trzeba zadbać o kolejne pokolenia, a bez ważnych zmian i ważnych deklaracji nie zapewnimy im dobrej przyszłości i życia w normalnym środowisku.

„Myślę, że ostatnie lata pokazują, że te zmiany klimatyczne są bardzo niekorzystne i nie możemy udawać, że nic się nie stało. Dlatego wierzę, że COP (…) doprowadzi do zmian. I cieszę się, że mogę reprezentować mój region, a jesteśmy największym regionem węglowym w Europie" – zaznaczył marszałek.

Samorządowiec wyraził nadzieję, że konkluzje szczytu w Szarm-el Szejk będą merytoryczne, będą miały realny wpływ na życie społeczeństw i że nie będzie obaw, aby podejmować trudne wyzwania.

Zdaniem Chełstowskiego, regionom i miastom powinno być przypisanych więcej kompetencji do tego, żeby wdrażać rozwiązania przeciwdziałające zmianom klimatycznym.

„To nie może być tylko kompetencja rządów centralnych, które często z przyczyn politycznych nie podejmują trudnych reform. To muszą być też zmiany regionalne, musimy mieć kompetencje, musimy mieć finansowanie. Z takim przekazem jako przedstawiciel Komitetu Regionów tutaj występuję i będę tego stanowiska mocno bronił" – powiedział.

Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), przyjęta w 1992 r., jest głównym międzynarodowym traktatem dotyczącym walki ze zmianami klimatu. UE i wszystkie jej państwa członkowskie należą do 197 państw – stron konwencji. Najwyższym organem decyzyjnym UNFCCC jest coroczna Konferencja Stron (COP). Gospodarzem 27. spotkania stron konwencji jest Egipt. Tegoroczna konferencja skupia się m.in. na postępie w zakresie uruchamiania środków mających pomóc krajom rozwijającym się w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami zmiany klimatu.

Zdaniem naukowców niedopuszczenie, by średnia temperatura na świecie wzrosła o więcej niż 1,5°C, to najlepszy sposób na ocalenie planety przed niebezpiecznymi skutkami zmiany klimatu. Obecnie jednak globalne temperatury stale rosną.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23100,00 $ tona 0,65% 1 gru
 Cynk 3056,00 $ tona 2,79% 1 gru
 Aluminium 2430,00 $ tona 1,84% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.