Wynik wyszukiwania - "Poznań" - Wiadomości

Pierwsza ogólnodostępna stacja wodorowa Orlenu otwarta w Poznaniu

Orlen otworzył w czwartek w Poznaniu swoją pierwszą w kraju ogólnodostępną stację do tankowania wodoru. Do 2030 r. spółka chce zbudować ponad 100 tego typu obiektów. Poznańska stacja wodorowa obsługiwała do tej pory jedynie autobusy MPK Poznań.
27.06.2024

Naukowcy UAM chcą zastąpić zwykły plastik materiałem z fusów kawowych

Dać kawowym fusom drugie życie i stworzyć materiały, które mogłyby zastąpić lub zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych wytwarzanych z ropy naftowej – taki jest cel projektu realizowanego przez naukowców z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu.
24.06.2024

Budowa nowoczesnych bloków gazowych w Poznaniu osiąga zaawansowanie na poziomie 89%

Budowa dwóch nowych bloków gazowych przebiega zgodnie z harmonogramem. Stan zaawansowania prac budowlanych przekroczył 89%. Planowane przekazanie nowych bloków do eksploatacji ma nastąpić na przełomie 2024 i 2025 r. W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace rozruchowe, przygotowujące do testów weryfikujących zgodność wszystkich parametrów instalacji. Roczna redukcja emisji dzięki inwestycji Veolia Energia Poznań wyniesie 390 tys. ton.
06.05.2024

Szczyt Dolin Wodorowych: Poznań gospodarzem przełomowego wydarzenia wodorowego

Doliny wodorowe to projekty na dużą skalę, które lokalnie prezentują ekosystem wodorowy, łącząc wszystkie elementy produkcji, magazynowania, transportu i końcowego wykorzystania wodoru w jednym miejscu. Projekty te znalazły się na szczycie agendy Komisji Europejskiej, czego dowodem jest przeznaczenie na nie 200 mln EUR z programu REPowerEU, oprócz środków już dostępnych w ramach Partnerstwa na Rzecz Czystego Wodoru. W 2023 r. w Europie istniało już 65 Dolin Wodorowych.
02.04.2024

Wkrótce ruszają testy butelkomatu, który zwróci środki na konto po usłyszeniu hasła

Latem ruszyć mają testy butelkomatu tworzonego w Poznaniu przy współudziale Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego. Recyklomat ma zwrócić pieniądze na konto nawet, gdy wrzucający butelkę nie ma przy sobie karty płatniczej; wystarczyć ma wypowiedzenie kilku słów.
05.03.2024

Ogłoszono laureatów konkursu „Wielkopolska dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille'a oraz wodorowe autobusy – to projekty nagrodzone w konkursie „Wielkopolska dla Planety 2030”, organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W ramach konkursu wyróżnieni zostali też młodzi naukowcy.
16.02.2024

W Poznaniu ponad Ponad 450 kontroli ws. spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła

Ponad 450 kontroli dotyczących spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła przeprowadziła od początku roku Straż Miejska Miasta Poznania – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.
06.02.2024

Dodatkowy milion zł na usuwanie kopciuchów w powiecie poznańskim

O dodatkowy milion złotych zwiększył powiat poznański pulę środków na udzielanie dotacji związanych z likwidacją źródeł niskiej emisji, tzw. kopciuchów. Zainteresowani, którzy chcą zastąpić stare piece ogrzewaniem proekologicznym, otrzymają wsparcie wynoszące 100 proc. kosztów kwalifikowanych.
04.02.2024

Poznań. Specjalna wyszukiwarka pomoże mieszkańcom segregować odpady

Gdzie wyrzucić długopis? Do jakiego pojemnika powinny trafić resztki jedzenia albo opakowanie po mleku? – na te pytania i wiele innych odpowie specjalna wyszukiwarka do segregacji odpadów. Dostępna jest na stronie internetowej poznańskiego urzędu miasta.
30.01.2024

W Poznaniu ruszyła kolejna edycja miejskiego programu Kawka Bis

Ruszyła kolejna edycja miejskiego programu Kawka Bis – poinformował we wtorek poznański magistrat. Wnioski można składać do końca lipca. W tym roku na likwidację kopciuchów przeznaczonych zostanie 10 mln zł.
02.01.2024

Trwają Ekomikołajki w Palmiarni Poznańskiej

Warsztaty ekologicznych ozdób świątecznych, a także bożonarodzeniowej kuchni w duchu zasad zero waste – czekają w niedzielę na odwiedzających Palmiarnię Poznańską. Ekomikołajki w ciepłych i pełnych bujnej zieleni pawilonach Palmiarni odbędą się już po raz drugi.
10.12.2023

Sukces partnerstwa publiczno-prywatnego. PreZero świętuje 10 lat ITPOK w Poznaniu

Minęło już 10 lat od zawarcia pomiędzy Miastem Poznań a spółką PreZero Zielona Energia śmiałej umowy partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), w ramach której w mieście powstała nowoczesna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). Podczas jubileuszowej konferencji przedstawiano rolę zakładu w systemie gospodarowania odpadami oraz strategię skutecznej współpracy z samorządem.
20.11.2023

Ponad tysiąc raków gatunków inwazyjnych odłowiono na użytku ekologicznym Dębina II w Poznaniu

Ponad 1. tys. raków gatunków inwazyjnych, głównie raków luizjańskich, odłowionych zostało na użytku ekologicznym Dębina II w Poznaniu. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) poinformował, że to największa akcja przeprowadzona w celu eliminacji tego gatunku ze środowiska w Polsce.
05.11.2023

Proekologiczny konkurs organizowany przez Volkswagen Poznań rozstrzygnięty

Poznań, 18 października 2023 r. Komisja Konkursowa konkursu „Niebieskie Granty" organizowanego przez Volkswagen Poznań, ogłosiła laureatów grantów na rok 2023. Zwycięzcami konkursu zostały: Stowarzyszenie Schron Kultury Europa przedstawiające projekt „Ziemia Wspólna – idzie wiosna!" oraz Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku z projektem „Międzypokoleniowe zainicjowanie powstawania lasów kieszonkowych we Wrześni metodą Miyawaki – etap I."
18.10.2023

W Poznaniu ruszył nabór wniosków o dofinansowanie wymiany drzwi lub okien oraz budowę tzw. zielonych dachów

Do końca września Urząd Miasta Poznania będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie do wymiany drzwi i okien oraz budowy ogrodów wertykalnych i tzw. zielonych dachów. Wnioskodawcy mogą uzyskać wsparcie w wysokości do 100 proc. poniesionych kosztów.
02.07.2023

Władze miejskie w Poznaniu przypominają o segregacji odpadów

Co roku nad największą poznańską rzeką wypoczywają tysiące osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o posprzątaniu po sobie i segregacji śmieci przed ich wyrzuceniem. Źle posegregowane odpady mogą zwiększać koszty utrzymania porządku nad Wartą, a także utrudniają ich recykling.
06.05.2023

Zielona sobota w Poznaniu

Od godz. 10:00 w parku Wilsona w Poznaniu trwa festyn skierowany do miłośników zieleni i przydomowych ogródków. Na wszystkich zainteresowanych czekały warsztaty, pokazy, koncert, wspólne malowanie i wiele innych atrakcji.
06.05.2023

Akcja sprzątania brzegów Warty w Poznaniu

W sobotnie przedpołudnie, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, w Poznaniu rozpocznie się akcja sprzątania brzegów Warty. Dla uczestników przygotowano 10 punktów z pakietami rękawiczek i worków na śmieci, a dla najmłodszych warsztaty i konkursy.
22.04.2023

Strażacy z Poznania uruchomili interaktywne centrum edukacji ekologicznej i przeciwpożarowej

Interaktywne centrum edukacji ekologicznej i przeciwpożarowej powstało w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Dzięki niemu dzieci mogą poznać sposoby zapobiegania zagrożeniom.
19.03.2023

Ilość materiału genetycznego koronawirusa w poznańskich ściekach największa od września 2021 r.

Ilość materiału genetycznego koronawirusa w poznańskich ściekach jest największa od września 2021 r. - podał w czwartek Urząd Miasta Poznania. Miejskie nieczystości pod kątem występowania SARS-CoV-2 badają m.in. naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.
10.03.2023

Zbiorniki wodne na poznańskiej Cytadeli czyszczone i szykowane do wiosennej migracji płazów

Zbiorniki wodne na poznańskiej Cytadeli są szykowane do wiosennej migracji płazów - szczególnie ropuch zielonej i szarej, które w marcu wybudzą się z zimowego snu i rozpoczną okres godowy. Zbiornik w Rosarium czyszczony jest raz na 3 lata, natomiast w Ogrodzie Wodnym co roku.
22.01.2023

Poznań. Ruszył nabór wniosków do kolejnej edycji miejskiego programu usuwania azbestu

W Poznaniu rozpoczął się nabór wniosków do kolejnej edycji miejskiego programu usuwania azbestu z nieruchomości. Miasto pokryje 100 proc. kosztów demontażu lub odbioru materiałów zawierających azbest. Wnioski można składać do końca marca.
22.01.2023

Poznań. Ruszył nabór wniosków do miejskiego programu usuwania azbestu

W Poznaniu rozpoczął się nabór wniosków do miejskiego programu usuwania azbestu z nieruchomości. Miasto pokryje 100 proc. kosztów demontażu lub odbioru materiałów zawierających azbest.
15.01.2023

Poznań. 10 mln zł na program wsparcia wymiany pieców

Do końca lipca mieszkańcy Poznania mogą składać wnioski na wymianę starych pieców w ramach programu Kawka Bis. W tym roku na jego realizację miasto przeznaczyło 10 mln zł.
03.01.2023

Sukces miejskiej elektrowni fotowoltaicznej w Poznaniu

Dzięki inwestycji w energię słoneczną, mieszkańcy stolicy Wielkopolski emitują rocznie do atmosfery o 260 ton dwutlenku węgla mniej. Instalacja fotowoltaiczna, na którą obecnie składa się 1148 paneli solarnych, zlokalizowana jest na dachach 17-piętrowych budynków Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady. W ciągu roku ta rozproszona elektrownia PV jest w stanie wyprodukować 350 MWh energii.
14.12.2022

W Poznaniu trwają kontrole powietrza przy użyciu drona

W Poznaniu trwają kontrole jakości powietrza przy wykorzystaniu drona. Podpięte pod niego specjalistyczne urządzenie wykrywa miejsca, gdzie w piecach spalane są niedozwolone paliwa, a tym samym zatruwane jest środowisko. Kontrole prowadzone są we współpracy ze strażą miejską.
29.11.2022

W Poznaniu na budynkach magistratu pojawi się fotowoltaika

Na budynkach poznańskiego magistratu pojawią się panele fotowoltaiczne. Instalacja ma zmniejszyć wydatki na energię.
04.11.2022

Czym palą w piecach poznaniacy? W mieście trwają kontrole z użyciem dronów

Aby lepiej edukować i rozumieć zmiany klimatyczne, trzeba podążać za głosem ekspertów i głośno rozmawiać o skutkach jakie niesie za sobą globalne ocieplenie. Jesteśmy obecni na forum międzynarodowego Kongresu Miasto - Woda - Jakość Życia, który w tym roku odbywa się na Politechnika Wrocławska.
16.10.2022

Poznań: 15 mln zł na dopłaty do wymiany starych pieców - ruszył nabór wniosków

15 mln zł na dopłaty do wymiany starych pieców grzewczych przeznaczy w tym roku Poznań w ramach miejskiego programu Kawka Bis. Nabór wniosków o przyznanie wsparcia potrwa od niedzieli do końca lipca.
02.01.2022

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu ma własny las; uczelnia posadziła 1000 drzew

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu ma własny las. Władze uczelni, wykładowcy, pracownicy administracji i studenci zasadzili 1000 drzew w Wiórku, w podpoznańskiej gminie Mosina. Akcja ma zachęć do ekologicznych postaw i dbania o środowisko.
20.11.2021

Duży smog = zakaz korzystania z kominka?

We wtorek w Poznaniu obowiązują ograniczenia w sposobie ogrzewania domów. Z powodu przekroczenia stężenia pyłów PM10, osoby posiadające bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych czy kotłach węglowych.
16.02.2021

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND!

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
30.04.2024

Targi POLECO 2023 w Poznaniu. Odpowiedź branży na zbliżającą się rewolucję w gospodarce odpadami

Ponad 150 wystawców z 8 krajów w Poznaniu zaprezentowało najnowsze technologie dla ochrony klimatu. Ekspozycja liderów branży oraz szeroki program wydarzeń towarzyszących, w tym konferencji i dyskusji tematycznych, podsumowały najbardziej aktualne zagadnienia.
25.10.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.