Wynik wyszukiwania - "chmura" - Wiadomości

Ekspert: w Polsce są zaniedbywane dokładne pomiary zanieczyszczeń związanych z pożarami

Aby ocenić poziom zanieczyszczenia środowiska po pożarze takich obiektów, jak Marywilska 44 czy nielegalne składowisko odpadów, konieczne jest robienie dokładnych pomiarów substancji toksycznych, a to w Polsce jest zaniedbywane – ocenił w rozmowie z PAP dr inż. Jakub Duszczyk.
16.05.2024

Mikroplastik w chmurach może wpływać na pogodę

Cząstki mikroplastiku można znaleźć w chmurach i mogą one odgrywać rolę w ich powstawaniu – twierdzą naukowcy z Chin. Najwięcej tworzyw zawierają nisko zawieszone, gęste chmury, a w cząstkach można znaleźć m.in. ołów i rtęć.
16.11.2023

Japonia. Naukowcy odkryli w chmurach mikroplastik

Japońscy naukowcy, którzy zbadali próbki pary wodnej z chmur, otulających góry Fudżi i Oyama, znaleźli w nich cząsteczki mikroplastiku. W każdym litrze zebranej z chmur wody znajdowało się od 6 do 14 fragmentów plastiku mierzących od 7,1 do 94,6 mikrometra (mikrometr to jedna tysięczna milimetra) - poinformował portal amerykańskiej gazety "New York Post".
07.10.2023

Rośnie zapotrzebowanie na programistów od energooszczędnych kodów i aplikacji. Branża IT chce ograniczyć swój ślad węglowy

Branża IT, która generuje kilka procent globalnych emisji gazów cieplarnianych, przykłada coraz większą wagę do efektywności energetycznej. – Chmura obliczeniowa jest tego bardzo dobrym przykładem: jej rozwój jest kluczowy, aby firmy mogły zarządzać swoimi danymi efektywniej i bardziej optymalnie z punktu widzenia ESG – mówi Sławomir Soszyński, wiceprezes ING Banku Śląskiego. Jak wskazuje, jednym z wiodących trendów staje się green coding, czyli podejście do programowania skupiające się na tworzeniu aplikacji i systemów informaty
23.06.2023

Świetlane perspektywy branży centrów przetwarzania danych. Kluczowe przy ich projektowaniu stają się kwestie ekologii i oszczędzania energii

– Ilość danych będzie gwałtownie rosła, wiec branża data center ma przed sobą bardzo dobre perspektywy rozwoju – ocenia Ryszard Hordyński z Huawei Polska. W kolejnych latach będzie ją napędzać postępująca cyfryzacja w krajach rozwiniętych, rozwój 5G czy poprawa dostępu do sieci w krajach Azji czy Afryki. Jak wskazują eksperci, Polska, m.in. ze względu na błyskawicznie postępujący rozwój usług cyfrowych i rosnący popyt, przyciąga coraz więcej inwestycji w centra danych. Coraz większą rolę zaczynają w niej odgrywać zielone rozwiąz
22.05.2023

Świadomość i energooszczędność, czyli ESG w IT

Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest jednym z podstawowych wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość. Już teraz obniżanie emisji CO2 i liczenie śladu węglowego to nie tylko sprawa entuzjastów zorientowanych na ekologię, lecz konkretne wymogi, uwzględniane w strategiach biznesowych przedsiębiorstwa. Nie inaczej jest z branżą IT, która stanowi filar rozwoju gospodarczego, ale jest też bardzo energochłonna. - Mamy tego świadomość, dlatego też przykładamy wagę do tego, by pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł – mówi Tomasz Urban z
18.04.2023

Microsoft: Centra danych umożliwiające postępy w cyfryzacji, zwracają się w stronę OZE

Jesteśmy świadkami dwóch olbrzymich zmian, które zachodzą jednocześnie: cyfryzacji większości procesów, określanej często czwartą rewolucją przemysłową oraz zwrotu w kierunku energii odnawialnej, napędzanego przez kryzys klimatyczny i inne wydarzenia o globalnym zasięgu.
25.11.2022

Prof. Bełdowski: Wybuch przy Nord Stream mógł naruszyć składowisko niemieckiej broni chemicznej

Wybuch przy gazociągu Nord Stream mógł naruszyć składowisko zatopionej po II wojnie światowej niemieckiej broni chemicznej lub podnieść skażony osad - mówi PAP prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN. Naukowiec wrócił z rejsu badawczego na Morzu Bałtyckim.
09.11.2022

Blackout w IT. Czy firmy są na to przygotowane?

Podwyżki cen energii elektrycznej i ograniczenia w jej dostawach to poważne zagrożenie dla przedsiębiorstw. Firmy i organizacje, które posiadają swoje serwery w biurowcach, czekają nie tylko wyższe rachunki, ale i ryzyko unieruchomienia. Ratunkiem jest chmura i usługa DRaaS. Dowiedz się, w jaki sposób dostawcy chmury chronią firmy przed rosnącymi kosztami utrzymania własnej infrastruktury IT i przestojami.
27.09.2022

Badanie: w osadach ujścia Odry obecna jest szkodliwa tributylocyna

W osadach ujścia Odry obecny jest szkodliwy związek chemiczny, tributylocyna (TBT), nie stosowana w Polsce i UE od 20 lat. Jej poziom nie przekraczał norm zaledwie w 22 procentach próbek pobranych w 2017 roku oraz w 37 proc. próbek z roku 2018 - wynika z badań opublikowanych właśnie w „Chemosphere”.
15.09.2022

Ekspert: Zegar tyka

Jeszcze tylko 4 dni pozostały właścicielom lub zarządcom budynków i lokali na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nawet 5 tys. złotych kary grozi za niewysłanie deklaracji. Moim zdaniem, władze lokalne jeszcze nie wstały z zimowego snu. Postanowiłem wesprzeć władzę i rozesłać wici. Czas pokazać władzy, że potrafimy. Czas na pospolite ruszenie.
27.06.2022

Głosowanie na najlepszą praktykę 5-lecia konkursu Stena Circular Economy Award zakończone

STU ERGO Hestia SA i projekt: Upcykling odpadów i organizacja warsztatów z upcyklingu został zwycięzcą w głosowaniu na najlepszą praktykę 5-lecia konkursu Stena Circular Economy Award.
25.05.2022

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczynają strategiczną współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczy (IoT)

Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy. Google Cloud będzie również partnerem technologicznym obu firm, dostarczającym im usługi chmury obliczeniowej.
11.05.2022

Ludzie + firmy + technologie: Dlaczego tylko taki sojusz uratuje przyszłość planety?

Ostatni raport IPCC stwierdza, że zostały nam tylko trzy lata na złagodzenie kryzysu klimatycznego. W celu zatrzymania wzrostu temperatury na Ziemi na poziomie 1,5°C emisja gazów cieplarnianych musi osiągnąć maksimum do 2025 r., a potem jak najszybciej spadać. Yann Lechelle, dyrektor generalny Scaleway dowodzi, że uda się to tylko wtedy, gdy zadziałamy na trzech poziomach: osobistym, biznesowym i systemowym - wybierając właściwe technologie.
07.05.2022

Cyfryzacja nie tylko przyspieszy przechodzenie na zieloną energię, ale i znacznie obniży także jej koszty

Innowacyjne technologie cyfrowe mogą pomóc zredukować globalne emisje gazów cieplarnianych nawet o 15 proc. – wskazuje Komisja Europejska, podkreślając, że są one kluczem do osiągnięcia celów zielonej transformacji ujętych w Zielonym Ładzie. Innowacje technologiczne takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe już dziś pomagają przestawiać tradycyjną energetykę na zielone tory. Co więcej, znacząco obniżają także jej koszty. Dzięki nim możliwe będzie także szybsze uniezależnianie się od rosyjskich surowców: węgla, gazu i
29.04.2022

IT walczy z energochłonnością. Dostawcy szukają sposobów na „zazielenienie” chmury i centrów danych

Jedynie 5 proc. firm z branży technologicznej w Polsce mierzy swój ślad węglowy, ale połowa zamierza to robić w kolejnych latach – wynika z badania InCredibles i INSPIRED. Presja na ograniczanie zużycia energii i emisji CO2 w sektorze IT ciągle rośnie, do czego przyczyniają się m.in. wymogi klientów i regulacje prawne UE związane z transformacją energetyczną.
25.03.2022

Debata: chmura w energetyce ma świetlaną przyszłość

Oszczędność czasu, zmniejszenie kosztów, optymalizacja efektywności pracy, to korzyści, jakie daje zastosowanie w energetyce zaawansowanych narzędzi cyfrowych, takich jak chmura obliczeniowa – zgodzili się uczestnicy debaty „Cyfryzacja w energetyce”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP. W dyskusji wzięli udział Robert Perkowski, wiceprezes ds. operacyjnych PGNiG oraz Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży w Microsoft.
16.12.2021

Raport PKN Orlen: Cyfryzacja napędza dekarbonizację

Zmiany klimatyczne postępują. Zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach stał się takim samym kryterium oceny skuteczności biznesowej, jak wyniki finansowe. O tym, że digitalizacja może istotnie wspierać dążenia do redukcji emisji gazów cieplarnianych, mówi najnowszy raport przygotowany przez PKN ORLEN we współpracy z firmą Accenture pt. „Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji. Zrównoważony rozwój potrzebuje technologii cyfrowych”.
09.12.2021

IMGW: Chmura dymu po wybuchu w Leverkusen powinna ominąć Polskę

Jak pokazują prognozy trajektorii cząstki, czyli przemieszczania się powietrza, powietrze znad rejonu eksplozji i pożaru w Niemczech kieruje się bardziej na północ, w kierunku Bałtyku, a to oznacza, że powinno ominąć Polskę - poinformował IMGW w zaktualizowanej informacji.
28.07.2021

Chmura cyfrowa i rozwój cyfrowych usług mogą wspierać środowisko i ekologię

Budowa Rządowej Chmury Obliczeniowej i kwestia rozwoju usług cyfrowych dla obywateli to kwestie, które mogą wspierać środowisko i ekologię - ocenił w piątek dyrektor Departamentu Rozwoju Usług - Centrum GovTech Michał Widelski podczas panelu na konferencji TOGETAIR.
23.04.2021

Etna a Fargadalsfjall: Dlaczego jedne wulkany wybuchają gwałtownie, a inne - nie?

To, czy erupcja wulkanu jest gwałtowna z dużą emisją pyłów czy spokojna, zależy m.in. od składu stopu (upłynnionych skał) tworzącego potem lawę. Zależy również od dodatkowych czynników np. od tego, czy ten stop na swojej drodze zetknie się z wodą - mówi geolog prof. Ewa Słaby.
27.03.2021

Ponad 11 mln zł na projekt badań aerozoli, chmur oraz gazów śladowych

Prowadzony przez kilka uczelni i instytutów projekt ACTRIS, którego celem jest rozbudowa infrastruktury badawczej do badania aerozoli, chmur i gazów śladowych, otrzymał dofinansowanie przekraczające 11 mln zł. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020.
03.03.2021

Studenci chcą pomóc rozwiązać problem kosmicznych śmieci

Studenci AGH w Krakowie przeprowadzą eksperymenty związane z wyłapywaniem kosmicznych śmieci z orbity okołoziemskiej. Doświadczenie będzie polegać na opracowaniu algorytmu analizującego ruch i sposób przemieszczania się tego typu obiektów.
01.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.