Chmura cyfrowa i rozwój cyfrowych usług mogą wspierać środowisko i ekologię

zk

23.04.2021 20:04 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Chmura cyfrowa i rozwój cyfrowych usług mogą wspierać środowisko i ekologię

Partnerzy portalu

Chmura cyfrowa i rozwój cyfrowych usług mogą wspierać środowisko i ekologię - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Budowa Rządowej Chmury Obliczeniowej i kwestia rozwoju usług cyfrowych dla obywateli to kwestie, które mogą wspierać środowisko i ekologię - ocenił w piątek dyrektor Departamentu Rozwoju Usług - Centrum GovTech Michał Widelski podczas panelu na konferencji TOGETAIR.

"Przykładem projektu, który w mojej ocenie jest bardzo istotny, to budowa chmury rządowej, która zapewni moc obliczeniową niezbędną do utrzymania systemów IT wielu jednostek, wielu ministerstw. Nasze dążenia zmierzają do tego, żeby wszystkim urzędom zapewnić jedno miejsce w chmurze, która będzie chmurą bezpieczną, gdzie te systemy będą mogły być posadowione" - powiedział Widelski. "To jest ważne poza aspektem ekologicznym również ze względów zarządzania tymi systemami, czy względów cyberbezpieczeństwa" - dodał.

Zdaniem dyrektora Departamentu Rozwoju Usług - Centrum GovTech drugą płaszczyzną, która może wspierać środowisko i ekologię, jest kwestia rozwoju usług cyfrowych dla obywateli.

"Wspomnę o inicjatywie, która rozwijana jest od jakiegoś czasu, zmierzającą do tego, żeby zarówno warstwę informacyjną w sferze komunikacji urzędów, ale również warstwę usługową osadzić w jednej bramie publicznej dostępnej dla wszystkich. Tą bramą jest i ma być portal gov.pl. Chcemy budować e-usługi cyfrowe w różnych obszarach, czy to w obszarze zdrowia, czy to w obszarze budownictwa, czy w obszarze środowiska" - stwierdził Widelski.

Powiedział, że plan zakłada, aby docelowo obywatel mógł załatwić wszystkie swoje sprawy w urzędzie w sposób cyfrowy. Widelski dodał, że jeśli chodzi o obszary cyfryzacyjne, to kwestią, na którą też należy zwrócić uwagę, jest Internet Rzeczy i promowanie oraz wdrażanie rozwiązań, które mogą przyczynić się bezpośrednio do zmniejszenia konsumpcji i zapotrzebowania na energię.

Widelski zaznaczył, że aby przejść na model załatwiania wszystkich spraw w urzędzie online, potrzeba będzie jeszcze wielu lat przygotowań. Dodał, że na budowę e-państwa i rozwój cyfryzacji bardzo pozytywny wpływ wywarła pandemia, często w obszarach, które wcześniej nie zamierzały się bardzo szybko cyfryzować.

Zwrócił również uwagę, że równolegle z rozwojem rozwiązań cyfrowych należy odpowiednio zadbać o rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

Jak poinformował Widelski, jednym z projektów, które są wdrażane w ramach Centrum GovTech, jest projekt budowy systemu służącego elektronicznemu zarządzaniu dokumentacją w urzędach, co ma ograniczyć obieg papierowych dokumentów.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.