Świadomość i energooszczędność, czyli ESG w IT

zk

18.04.2023 13:49 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Klimat, Edukacja Świadomość i energooszczędność, czyli ESG w IT

Partnerzy portalu

Świadomość i energooszczędność, czyli ESG w IT - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest jednym z podstawowych wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość. Już teraz obniżanie emisji CO2 i liczenie śladu węglowego to nie tylko sprawa entuzjastów zorientowanych na ekologię, lecz konkretne wymogi, uwzględniane w strategiach biznesowych przedsiębiorstwa. Nie inaczej jest z branżą IT, która stanowi filar rozwoju gospodarczego, ale jest też bardzo energochłonna. - Mamy tego świadomość, dlatego też przykładamy wagę do tego, by pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł – mówi Tomasz Urban z firmy T2T System.

- Chcemy nie tylko tworzyć nowoczesne programy i systemy, ale też mieć realny wpływ na otaczający nas świat, dlatego systematycznie wprowadzamy w naszej firmie rozwiązania wpływające na obniżenie śladu węglowego. - tłumaczy Tomasz Urban, właściciel firmy T2T System z miejscowości Nędza (powiat raciborski). - Jednym z takich kroków była decyzja o zakupie energii z OZE, na co mamy stosowny certyfikat. Wykorzystanie zielonej energii w codziennym funkcjonowaniu to korzyć dla nas, ważny aspekt dla naszych klientów oraz co najważniejsze, realny wpływ na środowisko. Mimo, że jesteśmy przedsiębiorstwem technologicznym czujemy wielką potrzebę działania w zgodzie z otaczającym nas światem – zapewnia Tomasz Urban.

Zgodnie z aktualnymi przepisami UE dotyczących sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. dyrektywą CSRD, opublikowaną 16.12.2022 r.) firmy i organizacje zobowiązane do składania raportów niefinansowych (opartych o tzw. czynniki ESG – środowisko, ludzie, ład korporacyjny) mają obowiązek ujawnień w zakresie m.in. śladu węglowego, jaki generuje ich działalność na środowisko. Przy czym liczy się tu nie tylko to, co dzieje się pod ich dachem, czyli w hali fabrycznej czy przestrzeni biurowej. Ślad węglowy jest bowiem obliczany na zasadzie „od kołyski aż po grób”, czyli już na etapie współpracy w ramach całego łańcucha dostaw surowców i usług.

A jak się to ma do branży IT, która, wydawałoby się, dzięki procesom postępującej cyfryzacji i informatyzacji, znacząco przyczynia się do wspierania dążeń w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej? - W obecnych czasach cała infrastruktura IT jest niezbędna dla sprawnego i nowoczesnego funkcjonowania przedsiębiorstw oraz wszelakich instytucji. Rozwój społeczny i gospodarczy to rosnąca liczba przetwarzanych danych, potrzeba sprzętu, który jest czynny najczęściej całą dobę, a to wiąże się z wzrostem kosztów związanych z zapotrzebowaniem na energię elektryczną. - tłumaczy Tomasz Urban. Wszystkie procesy informatyczne i cyfryzacyjne generują ślad węglowy i liczone są na konto firmy, na rzecz której się odbywają, nawet, gdy realizowane są przez zewnętrznych podwykonawców. - Ponieważ jednak w naszej firmie korzystamy z energii pochodzącej z OZE, nie obciążamy naszych klientów dodatkowym śladem węglowym, co z pewnością przekłada się nie tylko na ich postrzeganie w szerszym kontekście ale także ma wpływ na ich rynkową konkurencyjność. W ten sposób łączymy naszą misję społecznej odpowiedzialności naszej aktywności zawodowej z tym, że jesteśmy także odpowiedzialnym partnerem biznesowym - dodaje właściciel T2T System.

ESG w IT

Przedstawiciele branży programistycznej poszukują innowacyjnych rozwiązań pozwalających zachować balans między swoją działalnością, a jej wpływem na otaczający świat.

Czynniki ESG (z ang. environmental, social responsibility, corporate governance, czyli środowisko naturalne, społeczeństwo oraz ład korporacyjny,) z trendu zaczęły transformować się w realny obowiązek, który nie tylko jest nakładany przez dyrektywy unijne, lecz także wymagany przez inwestorów i społeczeństwo. Zrównoważony rozwój i droga do neutralności klimatycznej, to konieczność już w każdym biznesie, także w IT.

Jednym ze sposobów jest takie zarządzanie danymi, aby wykorzystywać do tego jak najmniej sprzętu poprzez np. umieszczanie informacji w przestrzeni wirtualnej. Znaczna część ekspertów jest zgodna, że to właśnie chmura będzie jednym z najistotniejszych czynników w procesie transformacji energetycznej. Dzięki temu możliwa stanie się dalsza cyfryzacja, a także redukcja emisji CO2. – Nasze dane przechowywane są po części w chmurze, a po części na serwerach zamawiającego. W przypadku korzystania z serwerów fizycznych wykorzystujemy technologię ich wirtualizacji. W praktyce wygląda to tak, że mamy jeden serwer fizyczny, a w nim kilka wirtualnych. Dzięki temu oszczędzamy energię elektryczną oraz nie podgrzewamy otoczenia „grzejnikami” zamontowanymi w sprzęcie – tłumaczy Tomasz Urban.

Działalność zgodna ze zrównoważonym rozwojem

Troska o oszczędzanie energii, nowoczesne rozwiązania technologiczne mające zminimalizować oddziaływanie na środowisko, zakup zielonej energii – takie działania stają się nieodłącznym elementem funkcjonowania firm z branży IT. - Wkroczyliśmy na drogę zrównoważonego rozwoju i chcemy na niej zostać. Posiadamy elektryczny samochód służbowy, w planach mamy budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz instalację fotowoltaiki i samodzielną produkcję zielonej energii. Ważnym aspektem w naszej działalności są także kwestie społeczne, czyli promowanie równych szans w dostępie do edukacji czy pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Takie osoby także pracują w naszej firmie. - mówi Tomasz Urban. - Podobny kierunek objęliśmy w przypadku projektów, które realizujemy. Podejmujemy się takich realizacji, które zgodne są z naszą filozofią i podejściem do biznesu. Tworzymy systemy i oprogramowania wspierające ludzi, szczególnie osoby z niepełnosprawnościami oraz mające pozytywny wpływ na środowisko. - dodaje właściciel T2T System.

Warto w tym wypadku wspomnieć, że firma tworzy systemy informatyczne usprawniające m.in. poruszanie się osób z niepełnosprawnościami po budynkach polskich uczelni, aplikację do diagnozowania wad postawy u dzieci czy też projekt związany z tematyką gospodarki obiegu zamkniętego.

* * *

T2T System wspiera przedsiębiorstwa i instytucje w wykorzystaniu technologii informacyjnej. Tworzy i wdraża oprogramowanie, administruje systemami, serwerami i sieciami, świadczy usługi outsourcingu IT. Firma powstała z pasji do informatyki, dziś skupia specjalistów z równych dziedzin programowania i administracji IT.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.