Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczynają strategiczną współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczy (IoT)

zk

11.05.2022 13:12 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczynają strategiczną współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczy (IoT)

Partnerzy portalu

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczynają strategiczną współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczy (IoT)   - ZielonaGospodarka.pl
Fot. sauletech.com

Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy. Google Cloud będzie również partnerem technologicznym obu firm, dostarczającym im usługi chmury obliczeniowej.           

Według prognoz, gwałtownie rosnący światowy rynek internetu rzeczy  (ang. IoT - Internet of Things) już w 2025 r. będzie wart 1,1 biliona dolarów.  Ideą IoT jest połączenie siecią najrozmaitszych, często bardzo niewielkich i ściśle wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych, które generują i przesyłają informacje pomiędzy sobą. Te jednak wymagają zasilania, co dotąd bardzo ograniczało ich możliwe zastosowania. Przełomowe, perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies – firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła ich produkcję – są nie tylko niezwykle lekkie, cienkie i elastyczne, ale także działają wydajnie nawet w sztucznym świetle. Te unikalne atuty sprawiają, że ogniwa Saule Technologies są idealnym źródłem energii dla wszelkiego rodzaju urządzeń IoT w praktycznie każdych warunkach i lokalizacji, niezależnie od obecności sieci energetycznej.

- Niemożność zapewnienia rozwiązaniom IoT niezależnego źródła zasilania była dotąd głównym hamulcem ekspansji internetu rzeczy, ale nasze ogniwa perowskitowe rozwiązują ten problem – mówi Artur Kupczunas, Członek Zarządu Saule Technologies. – Teraz wiele błyskotliwych pomysłów, wspartych innowacyjnymi technologiami Google czy naszych partnerów z Columbusa, firmy bardzo doświadczonej i nowatorskiej na polu fotowoltaiki, wreszcie zyska szansę na realizację.

Pierwszy produkt z zastosowaniem tej technologii jest już produkowany. To elektroniczne etykiety cenowe (Perovskite Electronic Shelf Label - PESL), zasilane ogniwem perowskitowym, pozwalające na wielokrotną zmianę ceny w ciągu dnia, obsługiwane bezprzewodowo i wykorzystujące analityczno-obliczeniowy potencjał chmury Google. Jedną z zalet tej niedostępnej wcześniej technologii jest możliwość skutecznego korzystania z narzędzi sprzedażowych jednocześnie     minimalizujących problem marnowania żywności z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia.                          

Liczba możliwych zastosowań tego niezależnego źródło zasilania jest potencjalnie nieograniczona.      W przyszłości ogniwa perowskitowe mogłyby służyć m.in. do zasilania czujników monitorujących lasy   i inne obszary zagrożone pożarem czy zapewnienia większego zasięgu dronom dostarczającym np. leki i żywność osobom potrzebującym, przebywającym na trudnodostępnych terenach.

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud będą również współpracować przy rozwiązaniach z zakresu energetyki rozproszonej.

- Columbus Energy opracowuje autorski, inteligentny system nadzoru i optymalizacji przepływu energii - PowerHouse. Nasz system HEMS (Home Energy Management System) będzie stanowił narzędzie do inteligentnego zarządzania wszystkimi urządzeniami i wytwarzaną energią w domu. Jest to specjalny algorytm, uczący się zachowań energetycznych tak, by dostosować zużycie energii do potrzeb domowników. Dzięki współpracy z Google Cloud, mamy szansę przyspieszyć wdrożenie tego narzędzia i udoskonalić jego funkcjonalności - twierdzi Dawid Zieliński, Prezes Zarządu Columbus Energy S.A. 

- Bardzo cieszymy się, że możemy współpracować z Saule Technologies i Columbus Energy - polskimi liderami innowacji w dziedzinie nowych źródeł energii - i wspierać ich w tworzeniu produktów, które mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin gospodarki i życia, także dzięki wykorzystaniu narzędzi jakie oferuje chmura obliczeniowa. Zielona transformacja energetyczna przy użyciu technologii cyfrowych to jednocześnie jeden z naszych głównych priorytetów w Google. Nie tylko sami zobowiązaliśmy się do przejścia do 2030 roku całkowicie na energię zeroemisyjną - tworzymy rozwiązania pomagające innym w osiągnięciu podobnych celów - mówi Magdalena Dziewguć, Country Manager Google Cloud w Polsce. 

Firmy zakładają, że ich współpraca pozwoli przyspieszyć polską i potencjalnie światową transformację energetyczną i cyfrową, z korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim jednak dla społeczności w największym stopniu dotkniętych cyfrowym wykluczeniem lub problemami  z zapewnieniem zielonych źródeł energii.           

***

O Saule S.A.

Saule Technologies to polska firma, stworzona w 2014 r. przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Obecnie firma zatrudnia zespół kilkudziesięciu naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z blisko 20 krajów, którzy skonstruowali pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych. To innowacyjne rozwiązanie fotowoltaiczne pozwala generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dlatego znajduje zastosowanie dosłownie wszędzie – od etykiet cenowych, przez fasady budynków i carporty, tj. wiaty do ładowania samochodów elektrycznych, po satelity w przestrzeni kosmicznej.

O Google Cloud 

Google Cloud zwiększa zdolność każdej organizacji do przeprowadzenia cyfrowej transformacji biznesu. Dostarczamy kompleksowe, zaawansowane i w pełni zintegrowane rozwiązania, które wykorzystują najnowszą technologię Google - a wszystko to z wykorzystaniem najczystszej chmury w branży. Klienci w ponad 200 krajach traktują Google Cloud jako zaufanego partnera, który wspiera ich rozwój i rozwiązuje najważniejsze problemy biznesowe.          

O Columbus Energy S.A. 

Columbus Energy S.A. to dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i biznesu oraz realizuje długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne. Firma wyznacza standardy jakości, stawia na nowoczesną technologię i troszczy się o klienta na wszystkich etapach realizacji. Columbus Energy S.A. jest notowana na rynku NewConnect. Coroczny, dynamiczny wzrost przychodów Spółki plasuje ją wśród największych udziałowców rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.