Wynik wyszukiwania - "elektrownia atomowa" - Wiadomości

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

Czarnecka: wielkoskalowa elektrownia atomowa w perspektywie 2040 r.

Zakładamy ostrożnościowo perspektywę uruchomienia pierwszej wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2040 r. - powiedziała we wtorek w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister przemysłu Marzena Czarnecka. Dodała, że takie inwestycje ulegają opóźnieniom.
08.05.2024

Enerhoatom: nie jesteśmy już zależni od rosyjskich technologii jądrowych

Ukraina nie jest już zależna od rosyjskich technologii jądrowych i paliwa jądrowego; wcześniej Rosja zawsze wykorzystywała ten czynnik, zwłaszcza dostawy paliwa, by szantażować Ukrainę i wywierać na nas presję - oświadczył Petro Kotin, prezes ukraińskiego państwowego koncernu Enerhoatom.
13.03.2024

Prezydent: SMR to technologia w fazie badań; pewnym źródłem energii jest konwencjonalna elektrownia atomowa

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył na posiedzeniu Rady Gabinetowej, że jedynym pewny źródłem zielonej energii jest obecnie konwencjonalna elektrownia atomowa. Duda podkreślił, że technologia SMR, czyli małych reaktorów, jest ciągle w fazie badań.
13.02.2024

Coraz więcej zagrożeń związanych z elektrowniami atomowymi na Ukrainie

Coraz więcej zagrożeń związanych z elektrowniami atomowymi na Ukrainie wynika z bliskości walk oraz z przerw w dostawach prądu – oświadczył w środę dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
30.11.2023

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zakończono wiercenie zbiorników wód gruntowych do chłodzenia reaktorów

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, okupowanej przez wojska rosyjskie, zakończono wiercenie 10 zbiorników na wody gruntowe, mające służyć do chłodzenia reaktorów. Celem prac jest poprawa sytuacji, która wynikła po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Zbiorniku Kachowskim.
24.09.2023

Donald Tusk wypowiedział się na temat planów związanych z elektryką jądrową

Będziemy stawiali na energetykę jądrową. Energia nie jest i nie powinno być partyjna. Wszystko, co służy ludziom może być spokojnie kontynuowane - zapewnił w piątek w Koninie (woj. wielkopolskie) lider KO Donald Tusk.
22.09.2023

Chińczycy chcą zbudować elektrownię jądrową w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska rozważa chińską ofertę budowy elektrowni jądrowej w królestwie, poinformował w piątek „Wall Street Journal”.
25.08.2023

Wiceszef MAP: trzecia lokalizacja elektrowni atomowej jest ustalana

Trzecia lokalizacja elektrowni atomowej jest ustalana - poinformował w czwartek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że wydaje się naturalne, iż będzie to lokalizacja związana z miejscem, gdzie dzisiaj jest produkowana energia.
17.08.2023

Ukraina. Ministerstwo energii wyłączyło główną linię elektryczną do czarnobylskiej elektrowni

Ukraińskie ministerstwo energetyki wyłączyło główną linię elektryczną zaopatrującą Czarnobylską Elektrownię Atomową z powodu jej uszkodzenia - podał resort we wtorkowym raporcie dziennym na Telegramie.
15.08.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: konstrukcja morska dla elektrowni jądrowej stanie się turystycznym portem

Zlokalizowana w gminie Choczewo konstrukcja morska, która ma powstać do 2027 r. na potrzeby budowy elektrowni jądrowej, w przyszłości stanie się turystycznym portem - poinformowała w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
09.08.2023

Tak będzie wyglądała elektrownia atomowa na Pomorzu! Ruszyła eksploatacja reaktora AP1000 w Vogtle

Pierwszy w USA zaawansowany reaktor jądrowy Westinghouse AP1000® generacji III+ rozpoczął dziś komercyjną eksploatację w elektrowni jądrowej Vogtle należącej do Southern Nuclear. Westinghouse gratuluje zespołowi Southern, Georgia Power i partnerom projektu osiągnięcia komercyjnej eksploatacji bloku nr 3.
03.08.2023

Europoseł PiS pyta KE o "antyatomowy lobbing niemieckich fundacji we Francji i w Polsce"

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie "antyatomowego lobbingu niemieckich fundacji we Francji i w Polsce".
11.07.2023

MAEA: Zaporoska Elektrownia Jądrowa chce wznowić pobór wody ze Zbiornika Kachowskiego

Zaporoska Elektrownia Jądrowa planuje wznowić pobór wody z akwenu Zbiornika Kachowskiego, choć jego zasoby znacznie skurczyły się po wysadzeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy - poinformowała w środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
21.06.2023

Moskwa: domykamy rozmowy z Amerykanami ws. finansowania atomu

Domykamy rozmowy z Amerykanami ws. finansowania pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - przekazała w sobotę wieczorem w Radiu Maryja minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że jesteśmy też w "końcówce decyzji środowiskowej" i kończymy międzynarodowe konsultacje ws. budowy elektrowni.
15.05.2023

W Finlandii uruchomiono największy reaktor atomowy w Europie

W niedzielę nad ranem, po wielu testach, do krajowej sieci ostatecznie został podłączony trzeci reaktor elektrowni Olkiluoto, znajdującej się na wyspie o tej samej nazwie na Zatoce Botnickiej. Osiągający moc 1600 MW jest największym reaktorem w Europie i trzecim na świecie. Pierwotny plan zakładał, że jednostka będzie gotowa w 2009 roku.
16.04.2023

Moskwa: Za 10 lat chcemy uruchomić pierwszą elektrownię atomową

Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
20.03.2023

Umowa ws. SMR-ów pomiędzy Orlen Synthos Green Energy a NFOŚiGW podpisana

Określenie warunków współdziałania w zakresie budowy w Polsce niedużych, modułowych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR (ang. Small Modular Reactors) – to główny cel umowy o współpracy, która dzisiaj (16 marca) została podpisana w Warszawie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) a spółką Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Strony porozumienia uzgodnią cele środowiskowe do osiągnięcia, model ekonomiczny projektu i harmonogram jego realizacji, biznesplan oraz postanowienia umowy in
16.03.2023

MAEA: Zaporoska Elektrownia Atomowa utraciła zewnętrzne źródła zasilania

Zajęta przez siły rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa utraciła wszystkie zewnętrzne źródła zasilania i jest zdana teraz wyłącznie na prąd z generatorów wysokoprężnych – potwierdziła w czwartek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
09.03.2023

Zaporoska Elektrownia Atomowa odcięta od prądu w efekcie rosyjskich ataków; groźba awarii z "następstwami radiacyjnymi dla całego świata"

W wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę od prądu całkowicie została odcięta Zaporoska Elektrownia Atomowa. Zapasów paliwa dla agregatów, które podtrzymują jej pracę, wystarczy na 10 godzin – poinformował w czwartek rano państwowy koncern Enerhoatom.
09.03.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Wstęp Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
23.02.2023

Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce

Przygotowania do budowy dużych elektrowni atomowych i małych - modułowych, możliwości zaangażowania polskich przedsiębiorstw oraz sposoby finansowania inwestycji to główne tematy konferencji zatytułowanej „Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce”.
02.02.2023

PEJ: wzrost poparcia dla budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

75 proc. mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa popiera budowę elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie. To wzrost o 12 punktów procentowych względem badania, które przeprowadzono rok wcześniej – poinformowała w poniedziałek spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
02.01.2023

Bułgaria. Zawarto umowę o dostawach paliwa jądrowego z francuską firmą Framatome

Władze Bułgarii podjęły kolejny ważny krok w celu dywersyfikacji dostaw paliwa jądrowego do elektrowni w Kozłoduju nad Dunajem - w piątek podpisano porozumienie o dostawach z francuską firmą Framatome. Tydzień wcześniej podpisano analogiczną umowę z amerykańskim koncernem Westinghouse.
30.12.2022

Gróbarczyk: preferowanym przez nas rozwiązaniem jest morska energetyka wiatrowa

Rozwiązaniem, które jest przez nas preferowane i ten kierunek będzie rozwijany, to bezwzględnie morska energetyka wiatrowa – powiedział w sobotę w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.
27.11.2022

Rzecznik PiS pyta lidera PO m.in. o umowę z Gazpromem i elektrownię atomową

Rzecznik PiS Rafał Bochenek skierował w czwartek listę pytań dotyczących energetyki do lidera PO Donalda Tuska. Poseł PiS pyta m.in. dlaczego rząd Tuska chciał podpisania umowy z rosyjskim Gazpromem aż do 2037 roku oraz gdzie jest zapowiadana na 2020 rok elektrownia atomowa.
25.11.2022

Enerhoatom: rosyjskie wojsko 12 razy trafiło w obiekty infrastruktury na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

W niedzielę rosyjskie wojsko przez cały poranek ostrzeliwało Zaporoską Elektrownię Atomową, 12 razy trafiając w obiekty infrastruktury na terenie tej siłowni jądrowej - poinformował ukraiński koncern Enerhoatom.
20.11.2022

Buda o docelowym miksie energetycznym: atom będzie stanowił 30-35 proc., resztę OZE

Docelowo atom będzie stanowił 30-35 proc. miksu energetycznego Polski, resztę OZE - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Ocenił, że budowa elektrowni atomowej to szansa, by zyskać kompetencje wykorzystywane w przyszłości na całym świecie.
08.11.2022

Buzek: budowa elektrowni atomowej przy udziale Amerykanów oznacza większe bezpieczeństwo Polski

Budowa elektrowni atomowej przy udziale Amerykanów oznacza wzmocnienie sojuszu z USA i większe bezpieczeństwo Polski – ocenił w poniedziałek były premier, europoseł Jerzy Buzek (PO).
31.10.2022

Szef MAEA: zabiegamy o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który we wtorek spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
12.10.2022

Szef MAEA: linia energetyczna do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej została naprawiona

Linia energetyczna, łącząca Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińską siecią, została naprawiona i połączenie przywrócono – powiadomił w niedzielę na Twitterze szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
09.10.2022

MAEA: pilnie potrzeba ochrony Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która straciła zewnętrzne zasilanie

Ostrzał ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, który odciął ją od zewnętrznego zasilania, był "ogromnie nieodpowiedzialny"; pilnie potrzebna jest ochrona siłowni – zaalarmowała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
08.10.2022

Niemcy chcą przedłużyć pracę dwóch elektrowni jądrowych

Rząd Niemiec uważa, że konieczna jest dalsza eksploatacja dwóch elektrowni jądrowych, planowanych pierwotnie do wygaszenia z końcem bieżącego roku. Obecnie zakłada się, że elektrownie Isar 2 i Neckarwestheim będą wykorzystywane jako „rezerwa” w pierwszym kwartale 2023 roku – informuje we wtorek dpa, powołując się na źródła zbliżone do ministerstwa gospodarki.
28.09.2022

PAA: ewentualna awaria Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie spowodowałaby skutków w Polsce

Ewentualna awaria Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie spowodowałaby skutków w Polsce - zapewnił we wtorek naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych centrum ds. zdarzeń radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) Karol Łyskawiński.
21.09.2022

Szef KPRM: mamy zobowiązanie prezydenta Ukrainy ws. przyspieszenia uruchomienia łącza z elektrownią atomową w Chmielnickim

Mamy zobowiązanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odblokowania eksportu węgla do Polski i uruchomienia łącza z elektrownią atomową w Chmielnickim - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił, że wyjątek ws. węgla to efekt ścisłej polsko-ukraińskiej współpracy.
12.09.2022

Raport MAEA: należy utworzyć strefę bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) oświadczyła we wtorek w 52-stronicowym raporcie dotyczącym okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, że niezbędne jest natychmiastowe utworzenie strefy bezpieczeństwa i ochrony jądrowej wokół siłowni w Enerhodarze na południu Ukrainy.
06.09.2022

Rosja chce przejąć Zaporoską Elektrownię Atomową, by uniemożliwić Ukrainie eksport energii do UE

Ukraina może pomóc UE złagodzić kryzys energetyczny tej zimy dzięki eksportowi energii elektrycznej i właśnie dlatego Rosja chce przywłaszczyć Zaporoską Elektrownię Atomową – napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.
06.09.2022

Zełenski: zaporoska elektrownia ponownie o krok od katastrofy

"Już po raz drugi z powodu rosyjskiej prowokacji Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okrok od katastrofy radiacyjnej" - oświadczył w poniedziałek wieczorem w nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wezwał do ogłoszenia Rosji państwem terrorystycznym.
06.09.2022

Brytyjski rząd zainwestuje 700 mln funtów w nową elektrownię atomową

Ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił w czwartek zainwestowanie przez rząd 700 mln funtów w budowę nowej elektrowni atomowej Sizewell C. Ma ona zaspokoić 7 proc. brytyjskich potrzeb energetycznych.
01.09.2022

Rosjanie zagrażają światu; awaria elektrowni oznaczałaby katastrofę

Rosyjskie wojska, które zajmują Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze, zagrażają światu, a także samym sobie – powiedział PAP pracownik tej siłowni, który kilka dni temu zdołał uciec z okupowanych terenów południowej Ukrainy. Dodał, że ewentualne następstwa awarii w elektrowni w Enerhodarze będą o wiele gorsze, niż w przypadku katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku.
01.09.2022

Z powodu awarii wyłączono reaktor w elektrowni jądrowej, spowoduje to wzrost cen prądu

Z powodu awarii wyłączono jeden z dwóch działających reaktorów w elektrowni jądrowej Ringhals pod Goeteborgiem. Przestój potrwa co najmniej do 30 listopada - poinformował w środę koncern Vattenfall. Według eksperta "wpłynie to znacząco na ceny prądu w południowej Szwecji".
31.08.2022

PAA: misja MAEA zweryfikuje stan bezpieczeństwa w Zaporskiej Elektrowni Jądrowej

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej ma duże znaczenie z punktu widzenia celów dozoru jądrowego; pozwoli na niezależną weryfikacje stanu bezpieczeństwa jądrowego, ochrony fizycznej i zabezpieczeń elektrowni - podkreśliła Państwowa Agencja Atomistyki.
31.08.2022

Biały Dom: Zaporoska Elektrownia Atomowa powinna zostać tymczasowo wyłączona

Rosja powinna zgodzić się na demilitaryzację terenów wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a sama siłownia powinna zostać poddana kontrolowanemu wyłączeniu - oświadczył w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby. Jak dodał, byłaby to najbezpieczniejsza opcja.
30.08.2022

MAEA zatwierdziła skład misji do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zatwierdziła skład misji do okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy – poinformował w sobotę amerykański dziennik "New York Times".
28.08.2022

Ukraina. Mieszkańcy dostają tabletki z jodem na wypadek katastrofy w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Mieszkańcom miasta Zaporoże na południu Ukrainy rozdawane są tabletki z jodem na wypadek katastrofy i skażenia promieniotwórczego w pobliskiej, okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze – poinformowała w sobotę stacja Sky News.
27.08.2022

ONZ - Guterres: uszkodzenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może mieć katastrofalne skutki

Jakiekolwiek uszkodzenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może mieć katastrofalne skutki dla całego regionu, wzywam wojska Rosji i Ukrainy do natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań zbrojnych w jej pobliżu i demilitaryzacji obiektu - zaapelował w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
12.08.2022

Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla pięciu ośrodków naukowo-badawczych, które będą wspierać PAA w procesie licencjonowania oraz kontroli elektrowni jądrowej - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki.
11.08.2022

Polacy chcą energii z atomu!

Przeciwnych budowie dużych elektrowni jądrowych jest 13 proc. Polaków, a 64 proc. to zwolennicy przyspieszenia prac nad takimi elektrowniami - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Od kilku lat liczba przeciwników atomu w Polsce maleje - dodano.
09.08.2022

Niemcy chcą utrzymania elektrowni jądrowych

W sondażu ARD DeutschlandTrend większość respondentów opowiedziała się za korzystaniem z energii jądrowej dłużej, niż tylko do końca bieżącego roku – informował w piątek portal dziennika „Tagesschau”.
07.08.2022

PIE: energia z elektrowni jądrowej tańsza o 2,5-4 razy od węglowej

Koszt wytwarzania energii w elektrowni jądrowej jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowej. W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr, a węglowej blisko 50 gr - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny.
04.08.2022

Z powodu upałów EDF ma problemy z chłodzeniem reaktorów jądrowych

Z powodu fali upałów grupa energetyczna EDF (Electricite de France) ma problemy z chłodzeniem reaktorów jądrowych i nie wyklucza zmniejszenia produkcji energii oraz wyłączenia reaktora w elektrowni Tricastin w departamencie Drome, na południowym wschodzie Francji.
03.08.2022

Niemcy rozważają przesunięcie późniejszego odejścia od atomu

Rząd Niemiec rozważa możliwość późniejszego, niż pierwotnie zakładano odejścia od energetyki atomowej; zmiana podejścia władz wynika z obaw związanych z zakłóceniami w dostawach gazu z Rosji, szczególnie w miesiącach zimowych - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
19.07.2022

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Czy ich rozwój jest zagrożony? Debata ZPP

Wczoraj odbyła się debata Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pt. „Farmy wiatrowe na Bałtyku – czy ich rozwój jest zagrożony?”. Udział w niej wzięli przedstawiciele strony rządowej i inwestorzy. Wśród deweloperów powstających już projektów byli Dariusz Lociński, prezes PGE Baltica i Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power. Zrzeszonych inwestorów reprezentował prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Janusz Gajowiecki.
16.07.2022

EDF i rząd Francji deklarują wsparcie w finansowaniu polskiego programu jądrowego

Oferta EDF dla polskiego programu jądrowego ma wsparcie rządu Francji, a koncern deklaruje gotowość rozważenia różnych sposobów finansowania - powiedział PAP wiceprezes EDF Vakis Ramany. Francuska firma zaproponowała Polsce budowę 4 lub 6 reaktorów EPR.
29.06.2022

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przesłał prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi Morawieckiemu „Memorandum w sprawie programu rządowego dla obszaru oddziaływania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce".
19.04.2022

Powstanie pływająca elektrownia atomowa

Stoczniowy gigant Samsung Heavy Industries (SHI) oraz Seaborg podpisały kontrakt na budowę pływających elektrowni atomowych.
15.04.2022

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - podaje we wtorek Reuters, powołując się na telewizję Ukraina 24. Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną siłownię została w poniedziałek uszkodzona przez wojska rosyjskie.
15.03.2022

Operator Ukrenerho: Czarnobylska Elektrownia Atomowa znów odcięta od zasilania

Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną Czarnobylską Elektrownię Atomową została ponownie uszkodzona przez wojska rosyjskie - poinformował w poniedziałek operator sieci energetycznej Ukrenerho.
14.03.2022

Enerhoatom: Rosjanie zaminowali brzeg zbiornika kachowskiego obok elektrowni atomowej

Rosjanie zaminowali brzeg zbiornika kachowskiego na Dnieprze, obok zajętej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - poinformował w czwartek ukraiński koncern Enerhoatom.
11.03.2022

Szef dyplomacji Kułeba: Rosja musi natychmiast wycofać wojska z elektrowni atomowych

Rosja musi natychmiast wycofać swoje wojska z Zaporoskiej i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowych, aby zapobiec katastrofie w Europie - wezwał w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniu z dyrektorem MAEA Rafaelem Grossim.
10.03.2022

Czy EU grozi katastrofa ekologiczna? Rosjanie zajęli Zaporoską Elektrownią Atomową

Nie ma bezpośredniej łączności z Zaporoską Elektrownią Atomową, siły rosyjskie wkroczyły na teren siłowni i przejęły kontrolę nad jej personelem, a kierownictwo elektrowni "pracuje pod lufami karabinów" - podała w piątek agencja informacyjna Ukrinform.
04.03.2022

Kaczyński: musimy mieć elektrownie atomowe; zajmuje się tym Orlen

Musimy mieć elektrownie atomowe; zajmuje się tym Orlen, w którym powstanie spółka-córka do realizacji tego celu - powiedział w środę wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
17.02.2022

Szwedzki rząd zezwolił na budowę składowiska zużytego paliwa jądrowego

Rząd Szwecji zezwolił w czwartek na budowę składowiska zużytego paliwa z elektrowni jądrowych. Budzący kontrowersje obiekt ma powstać 500 metrów pod ziemią w gminie Oesthammar, 150 km na północ od Sztokholmu.
28.01.2022

Reaktor atomowy zatrzymany z powodu zagrożenia wywołanego korozją

Reaktor atomowy Penly 1 w elektrowni w Dieppe, w Normandii, został zatrzymany z powodu zagrożenia wywołanego korozją i problemami spoin. To piąty reaktor, którego pracę przerwano we Francji od grudnia - podaje w czwartek dziennik "Ouest-France".
14.01.2022

KE proponuje zaklasyfikować jako „zieloną" energię nuklearną i gaz ziemny

Komisja Europejska zaproponowała zaklasyfikowanie energii nuklearnej oraz gazu ziemnego jako „zielonych” źródeł energii w ramach systemu unijnego, który ma pomóc rynkom finansowym zdecydować, co jest zrównoważoną inwestycją – informuje „Financial Times”.
01.01.2022

Obajtek: "mały atom" w Polsce powstanie w 2029 roku

Jestem przekonany, że "mały atom" w Polsce powstanie w 2029 roku - powiedział we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że energia atomowa jest najtańsza, da Polsce niezależność energetyczną i wzmocni gospodarkę.
08.12.2021

Rosyjskie i chińskie firmy wykluczone z rozbudowy elektrowni atomowej w Dukovanach

Prezydent Milosz Zeman podpisał w poniedziałek ustawę, która wyklucza rosyjskie i chińskie firmy z udziału w budowie nowego bloku elektrowni jądrowej w Dukovanach. W tekście nowego prawa ani Chiny, ani Rosja nie są wymienione bezpośrednio.
28.09.2021

Kurtyka: na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł

Na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Reaktory te mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego - powiedział we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
24.08.2021

Usterka elementu turbogeneratora powodem odłączenia od sieci bloku elektrowni atomowej

W trakcie kontroli systemów technologicznych białoruskiej elektrowni atomowej ustalono, że konieczna jest wymiana jednego z elementów systemu turbogeneratora. Elektrownia, którą odłączono od sieci 12 lipca, zostanie do niej ponownie podłączona dopiero po zakończeniu napraw - przekazało ministerstwo energetyki Białorusi.
20.08.2021

W japońskiej elektrowni elektrowni jądrowej, dym włączył się alarm pożarowy

Alarmy przeciwpożarowe włączyły się we wtorek w nieczynnej obecnie elektrowni jądrowej Hamaoka w środkowej części Japonii. Operator potwierdził, że wewnątrz budynku pojawił się dym, po raz drugi w ciągu tygodnia – podał dziennik „Mainichi Shimbun”.
18.08.2021

Naimski: niezbędne jest zbudowanie całego sektora energetyki nuklearnej

Dla nowego kształtu polskiej energetyki niezbędne jest zbudowanie całego sektora energetyki nuklearnej - stwierdził w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
16.07.2021

Parlament wzywa rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody

Parlament Korei Płd. przyjął we wtorek rezolucję wzywającą rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała agencja Yonhap.
30.06.2021

Durham, Westinghouse: możemy dać Polsce najbardziej bezpieczną technologię reaktora na świecie

Możemy dać Polsce najbardziej bezpieczną technologię reaktora na świecie. To konstrukcja, która wcześniej zmierzyła się z szeregiem wyzwań, ale problemy zostały rozwiązane – powiedział w rozmowie z PAP prezes Energy Systems and Environmental Services, Westinghouse, David Durham.
25.05.2021

Kto wybuduje blok w elektrowni atomowej Dukovany w Czechach?

Wicepremier, minister przemysłu i handlu Karel Havliczek poinformował w poniedziałek po posiedzeniu rządu, że rosyjska korporacja Rosatom nie zostanie poproszona przez władze Czech o udzielenie odpowiedzi na pytania o bezpieczeństwo i strukturę własności.
19.04.2021

Największa elektrownia atomowa świata nie zostanie ponownie uruchomiona

Japońska firma, która zarządzała zniszczoną elektrownią jądrową w Fukushimie, nie będzie mogła ponownie uruchomić siłowni Kashiwazaki-Kariwa, najpotężniejszej elektrowni atomowej świata, w związku z lukami w zabezpieczeniach – zdecydowały w środę władze.
14.04.2021

Energia atomowa jest złym rozwiązaniem dla Polski?

Według raportu Połączonej Komisji do spraw Badań przy Komisji Europejskiej energetyka atomowa może pomóc w dążeniu do neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku.
07.04.2021

Rząd planuje zmiany regulacji dot. energetyki jądrowej

Na III kwartał 2021 r. rząd zaplanował przyjęcie projektu zmian regulacji dotyczących energetyki jądrowej - wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zmiany mają prowadzić m. in. usprawnienia procesu inwestycyjnego.
29.03.2021

Francja i Polska mogą razem budować elektrownie jądrowe

Francja planuje projekt jądrowy o rozmiarach porównywalnych z polskim i w tym samym czasie; polski przemysł mógłby pracować na potrzeby dwóch projektów – powiedział PAP wysoki przedstawiciel rządu Francji ds. współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, Philippe Crouzet.
27.03.2021

Ukraina: Elektrownia w Czarnobylu przechodzi w specjalny tryb pracy w związku z pandemią

Elektrownia atomowa w Czarnobylu na północy Ukrainy przechodzi od czwartku w specjalny tryb pracy w związku z ograniczeniami przeciwepidemicznymi. Na miejscu na stałe zostanie tylko personel odpowiadający za bezpieczeństwo jądrowe i radiacyjne.
25.03.2021

Iran łamie umowę nuklearną i wzbogaca uran

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do 5 proc. w swojej podziemnej fabryce w Natanz za pomocą zaawansowanych wirówek IR-4 - napisała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w raporcie. To kolejne pogwałcenie umowy nuklearnej z 2015 roku.
17.03.2021

Putin i Erdogan zainaugurowali budowę trzeciego bloku elektrowni atomowej w Turcji

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan zainaugurowali w środę budowę trzeciego reaktora elektrowni Akkuyu, pierwszej tureckiej siłowni atomowej. Erdogan zapowiedział rozpoczęcie budowy 4., ostatniego reaktora na rok 2022.
10.03.2021

Za 12 lat powstanie pierwszy reaktor jądrowy. Najprawdopodobniej na Pomorzu!

Przewidujemy, że w 2033 r. będzie uruchomiony w Polsce pierwszy reaktor jądrowy - mówił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Brane są pod uwagę dwie lokalizacje Lubiatowo i Żarnowiec.
03.03.2021

Janusz Kowalski (MAP): 2033 rok na budowę pierwszego bloku atomowego to termin nierealny

Rada Ministrów przyjęła wczoraj uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”, która zakłada, że źródła węglowe będą stopniowo wycofywane i zastępowane przez OZE i energetykę jądrową, a paliwem przejściowym w procesie transformacji będzie gaz ziemny. Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski ocenia jednak, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w 2033 roku to termin nierealny, a bez tej podstawy rezygnacja z węgla zwiększy ryzyko, że Polska uzależni się od dostaw gazu ziemnego, głównie z Rosji.
03.02.2021

Na Pomorzu powstanie elektrownia atomowa?

Elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej na północy, na Pomorzu - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michała Kurtyka przez RMF FM.
14.01.2021

Sześć reaktorów jądrowych ma uniezależnić polską energetykę od węgla

Polski rząd planuje wybudować sześć reaktorów jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GW, które uniezależnią polską energetykę od paliw kopalnych, przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zapewnią państwu niezależność energetyczną. Choć przyszłością tego sektora przemysłu są miniaturowe reaktory modułowe, aby przyspieszyć dekarbonizację polskiej energetyki, pierwsze reaktory zostaną wykonane w sprawdzonych, wielkoformatowych technologiach.
17.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.