Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu

zk

19.04.2022 16:36 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu

Partnerzy portalu

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przesłał prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi Morawieckiemu „Memorandum w sprawie programu rządowego dla obszaru oddziaływania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce".

Dokument ten jest zaproszeniem do dialogu nad procesem realizacji i eksploatacji tej kluczowej dla bezpieczeństwa energetycznego państwa inwestycji. Dialogu, który - jak podkreśla marszałek Struk – jest obecnie bardzo potrzebny.

Memorandum stanowi aktualizację dokumentu przygotowanego i przekazanego stronie rządowej już w 2016 roku. Jest to zatem ponowne zaproszenie, uwzględniające aktualne okoliczności, do całościowego dialogu pomiędzy administracją rządową i samorządową, którego celem powinno być uzgodnienie kompleksowych działań niezbędnych dla jak najlepszego wdrożenia przedsięwzięcia, którego znaczenie jest strategiczne dla całego kraju – czytamy w piśmie marszałka dołączonym do przesłanego dokumentu.

W celu wykorzystania potencjału inwestycji Memorandum wskazuje potrzebę przyjęcia Strategicznego Programu Rządowego (SPR) pn. „Wzrost aktywności gospodarczej w bezpośrednim obszarze oddziaływania pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej". Celem ogólnym SPR będzie uruchomienie i optymalne wykorzystanie potencjałów rozwojowych obszaru oddziaływania elektrowni jądrowej w związku z silnym impulsem inwestycyjnym, a następnie skokową zmianą lokalnych warunków życia i prowadzenia działalności gospodarczej, jakie spowoduje realizacja tej strategicznej inwestycji. Tylko kompleksowe działania (dotykające wszystkich istotnych obszarów, takich jak dostępność transportowa, rozwój gospodarczy, edukacja i rozwój zasobów ludzkich, warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza, infrastruktura elektroenergetyczna) pozwolą przygotować region na realizację tak istotnej dla bezpieczeństwa państwa inwestycji.

Jak zauważa Marszałek Struk z realizacją elektrowni wiązać się będzie potrzeba budowy infrastruktury - dróg, linii kolejowej czy linii elektroenergetycznych - które na zawsze zmienią charakter i krajobraz gminy, w której powstanie elektrownia i jej otoczenia. Dodatkowo powstanie zaplecze mieszkalne i usługowe dla budowniczych elektrowni, których docelowa liczba może przekroczyć kilka tysięcy osób. To wszystko budzi wśród mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców poczucie niepewności, a wiele z ich pytań póki co pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego chcemy zwrócić uwagę Premiera RP na potrzebę szerokiego i kompleksowego podejścia do przygotowania całego przedsięwzięcia. 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.