Wynik wyszukiwania - "esti energia" - Wiadomości

Enefit Polska: rośnie zainteresowanie biznesu "zieloną" energią w kontraktach PPA

Rośnie zainteresowanie odbiorców "zieloną" energią elektryczną kontraktowaną na wiele lat w przód - ocenia prezes Enefit Polska Łukasz Musiałkiewicz. Jak mówi PAP, na polskim rynku są problemy z wieloletnim kontraktowaniem, stąd rosnąca popularność kontraktów PPA.
21.06.2024

Spółka Enefit Green wybuduje w Polsce osiem farm wiatrowych

Estońska spółka Enefit Green wybuduje w Polsce osiem farm wiatrowych. Szacunkowa wartość inwestycji wyniesie ok. 80 mln euro - poinformowała w piątek estońska telewizja ERR.
13.04.2024

Eesti Energia wybuduje pierwszy wielkoskalowy magazyn energii

Eesti Energia, estońska grupa energetyczna i wiodący producent energii wiatrowej w krajach bałtyckich, zbuduje pierwszy w historii firmy wielkoskalowy magazyn energii w Auvere, w Estonii. Celem inwestycji jest stabilizacja cen energii elektrycznej oraz wsparcie stabilności systemu elektrycznego. Pojemność magazynu pokryje dwugodzinne zapotrzebowanie energetyczne ok. 13% estońskich gospodarstw domowych.
08.03.2024

Stacje ładowania samochodów elektrycznych Enefit Volt w Bielsku-Białej już dostępne dla kierowców

Enefit w Polsce, spółka należąca do estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, udostępniła kierowcom pojazdów elektrycznych z Bielska-Białej i okolic dwadzieścia dwie stacje ładowania w dziewiętnastu lokalizacjach w całym mieście. Wszystkie urządzenia będą zasilane zieloną energią, a od 5 marca do 1 kwietnia br. korzystanie z nich będzie bezpłatne.
06.03.2024

Enefit dostarczy zieloną energię do zakładów produkcyjnych Toms Group w Polsce

Enefit w Polsce i Better Energy rozpoczęły współpracę z duńskim producentem słodyczy Toms Group w celu zapewnienia dostaw energii odnawialnej dla jego polskich zakładów produkcyjnych. W ramach umowy Enefit będzie dodatkowo odpowiedzialny za komercyjne bilansowanie farmy fotowoltaicznej Better Energy w Chełmnie. Partnerstwo, oparte na fizycznej dostawie energii, jest jednym z pierwszych na polskim rynku przykładów wykorzystania umowy PPA (Power Purchase Agreement) z udziałem wielu partnerów.
23.02.2024

Enefit przedłuża współpracę z Orange Polska

Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, jednego z największych wytwórców energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podpisała kolejną umowę na dostawę energii elektrycznej do Orange Polska. Do 2026 roku Enefit będzie agregował dostawy ok. 470 GWh energii rocznie. Umowa przewiduje, że w całym okresie umowy aż 1230 GWh zostanie dostarczone w ramach zawartych przez Orange kontraktów CPPA, w których Enefit będzie pełnić rolę integratora odpowiedzialnego za dostawy i bilansowanie.
20.12.2023

Eesti Energia w III kwartale 2023 r.: Więcej energii z OZE i wzrost sprzedaży na polskim rynku

Eesti Energia, estońska państwowa grupa energetyczna, której częścią jest obecna w Polsce spółka Enefit, w trzecim kwartale br. odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 408 mln euro. Wolumen sprzedaży energii nad Wisłą w raportowanym okresie wzrósł o 42% r/r i stanowił 25% całkowitych przychodów Grupy. Szczególną popularnością w Polsce cieszą się estońskie rozwiązania w zakresie energii odnawialnej.
14.11.2023

Enefit rozwija publiczną sieć ładowarek dla pojazdów elektrycznych na Śląsku

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, udostępni publiczną sieć ładowarek do pojazdów elektrycznych w Bielsku-Białej i w Zabrzu. Do dyspozycji kierowców oddanych zostanie łącznie 68 nowoczesnych urządzeń zasilanych zieloną energią. Enefit aktywnie poszukuje nowych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.
17.07.2023

Enefit wprowadza na polski rynek ładowarki do samochodów elektrycznych i będzie rozwijał publiczną sieć ładowania

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, zaoferuje swoim klientom biznesowym w Polsce zarówno zakup, jak i wynajem nowoczesnych ładowarek do e-samochodów. Firma będzie też rozwijać publiczną sieć ładowania dostępną dla rosnącej floty samochodów elektrycznych w Polsce, których liczba przekroczyła już 67 tys. pojazdów .
25.05.2023

W Estonii powstanie pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa

W Estonii powstaje pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa - w ostatnich tygodniach czołowe estońskie firmy, organizacje i podmioty naukowe podpisały porozumienie o stworzeniu Hydrogen Valley Estonia. Jednym z sygnatariuszy dokumentu jest Eesti Energia - państwowa grupa energetyczna, obecna również na polskim rynku poprzez spółkę Enefit.
09.05.2023

Prezes Enefit Polska: boom na OZE w krajach bałtyckich

Rozwój OZE w krajach bałtyckich jest obecnie bardzo szybki, natomiast polskie regulacje raczej hamują źródła odnawialne - mówi prezes Enefit Polska Maciej Kowalski. Jak dodaje, bez dużych wolumenów zielonej energii ceny w Polsce pozostaną wyższe względem innych krajów UE.
28.03.2023

Estoński Enefit zwiększył w 2022 r. sprzedaż energii elektrycznej w Polsce o 135 proc.

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, zakończył 2022 rok z rekordowymi wynikami sprzedaży energii elektrycznej w Polsce. W ubiegłym roku firma zakontraktowała 2,9 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 135 proc., oraz 0,5 TWh gazu. Enefit dynamicznie rozwija się na polskim rynku, otwierając m.in. biuro sprzedaży w Katowicach dla klientów z południa kraju, a także planuje wdrożenie nowych usług, w tym publicznej sieci ładowarek
01.02.2023

Eesti Energia zainwestowała w zieloną energię ponad 100 mln euro

Skorygowany zysk netto Eesti Energia, estońskiej państwowej grupy energetycznej, wyniósł w III kwartale 27,4 mln euro. Dynamiczny wzrost i wysoka rentowność pozwoliły Grupie na ponad dwukrotne zwiększenie inwestycji w stosunku do ubiegłego roku aż do 124 mln euro. Najwięcej środków przeznaczono na budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Jednocześnie ponad 60% przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej firmy pochodziło z rynków zagranicznych, na których Grupa prowadzi działalność.
08.11.2022

Eesti Energia zainwestowała prawie 100 mln euro w II kwartale 2022 r.

Zysk netto Eesti Energia w II kwartale 2022 r. wyniósł 33 mln euro. W tym samym okresie Grupa zainwestowała ponad 98 mln euro, głównie w produkcję energii odnawialnej, konserwację sieci elektrycznych oraz nowe przyłączenia do sieci. Są to największe kwartalne inwestycje Eesti Energia w ostatnich latach.
14.08.2022

Estonia przygotowuje plan przyłącza morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej

4 sierpnia estoński rząd podjął decyzję o wszczęciu specjalnej krajowej procedury planistycznej w celu zaplanowania przyłącza kablowego w Zatoce Ryskiej, aby umożliwić podłączenie jednej z morskich farm wiatrowych do systemu lądowego.
12.08.2022

Estonia przygotowuje plan przyłącza morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej

4 sierpnia estoński rząd podjął decyzję o wszczęciu specjalnej krajowej procedury planistycznej w celu zaplanowania przyłącza kablowego w Zatoce Ryskiej, aby umożliwić podłączenie jednej z morskich farm wiatrowych do systemu lądowego.
08.08.2022

Enefit zawarł umowę CPPA z URSA Polska na sprzedaż energii

Enefit, oferujący rozwiązania energetyczne dla klientów biznesowych, podpisał umowę typu Corporate Power Purchase Agreement (CPPA) z fizyczną dostawą energii elektrycznej dla firmy URSA. Firma dostarczy łącznie ok. 35 700 MWh energii, w całości wyprodukowanej przez nowo wybudowaną farmę fotowoltaiczną Enefit Green w Dębniku.
31.07.2022

Eesti Energia zwiększy czterokrotnie moce wytwórcze energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych

Grupa Eesti Energia wdraża nową, pięcioletnią strategię, która zakłada, że do 2026 r. moce wytwórcze energii elektrycznej grupy produkowane ze źródeł odnawialnych wzrosną prawie czterokrotnie. W tym okresie koncern działający w Finlandii, krajach bałtyckich i w Polsce, planuje zainwestować około 2 mld euro w nowe projekty, z czego większość zostanie przeznaczona na rozwój farm wiatrowych i fotowoltaicznych.
07.06.2022

Prezes Eesti Energia: przyszłość to elektryfikacja zamiast paliw kopalnych

Szeroka elektryfikacja, zastępowanie gdzie się da paliw kopalnych energią elektryczną, więcej "zielonego prądu" - to według prezesa estońskiego koncernu Eesti Energia Hando Suttera recepta na spadek zależności od konwencjonalnych surowców energetycznych.
05.05.2022

Prezes Eesti Energia: będziemy odchodzić od produkcji prądu z łupków

Sytuacja na rynku i wybuch wojny spowodowały wzrost produkcji energii elektrycznej z estońskich łupków roponośnych, ale na dłuższą metę nie zamierzamy utrzymywać tej sytuacji - mówi PAP prezes koncernu Eesti Energia Hando Sutter.
04.05.2022

Eesti Energia rozwija działalność międzynarodową

W 2021 r. po raz pierwszy w historii estońskiej grupy energetycznej Eesti Energia, sprzedaż energii elektrycznej w pozostałych krajach działalności przewyższyła wynik z rodzimego rynku. Grupa zakończyła rok finansowy z obrotem 1,3 mld EUR, wypracowując zysk netto w wysokości 111 mln EUR, na który wpływ miały rekordowe ceny energii.
09.03.2022

Enefit zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi ładowania aut na prąd

Działający pod marką Enefit estoński koncern Eesti Energia zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi związane z ładowaniem aut elektrycznych - poinformował PAP dyrektor zarządzający Enefit Polska Maciej Kowalski. Enefit planuje także rozbudowę polskich mocy PV.
31.01.2022

Estończycy do 2030 r. planują zakończyć produkcję prądu z łupków roponośnych

Państwowy estoński koncern Eesti Energia, działający na rynkach pod marką Enefit, do 2030 r. zamierza zakończyć produkcję energii elektrycznej z wysokoemisyjnych łupków roponośnych i przejść wyłącznie na produkcję z ze źródeł odnawialnych.
31.01.2022

Instytut Europy Środkowej: Plany budowy morskich farm wiatrowych w państwach regionu Morza Bałtyckiego

Wśród państw regionu Morza Bałtyckiego coraz większą rolę w bilansach energetycznych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii (OZE), co jest efektem działań na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Morze Bałtyckie dzięki swoim uwarunkowaniom (stosunkowo płytki akwen, niskie zasolenie – sól powoduje korozję urządzeń stalowych, niskie fale, silne wiatry, duża liczba odbiorców energii elektrycznej) ma jedne z najlepszych na świecie warunków do rozwoju morskich turbin wiatrowych.
27.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.