Enefit zawarł umowę CPPA z URSA Polska na sprzedaż energii

zk

31.07.2022 17:54 Źródło: Newseria
Strona główna Energetyka, OZE Enefit zawarł umowę CPPA z URSA Polska na sprzedaż energii

Partnerzy portalu

Enefit zawarł umowę CPPA z URSA Polska na sprzedaż energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Enefit, oferujący rozwiązania energetyczne dla klientów biznesowych, podpisał umowę typu Corporate Power Purchase Agreement (CPPA) z fizyczną dostawą energii elektrycznej dla firmy URSA. Firma dostarczy łącznie ok. 35 700 MWh energii, w całości wyprodukowanej przez nowo wybudowaną farmę fotowoltaiczną Enefit Green w Dębniku.

Jest to jeden z pierwszych kontraktów Corporate PPA, którego przedmiotem jest stosunkowo niewielki wolumen energii. To szansa dla firm o mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym na gwarancje pochodzenia energii odnawialnej i stabilność cen.

Umowa pomiędzy URSA i Enefit została zawarta na siedem lat. Obejmie dostawę ok. 5 100 MWh zielonej energii rocznie, dostarczonej przez farmę fotowoltaiczną Enefit Green – Solar Park Dębnik o mocy wytwórczej na poziomie 6 MW. Pozostałe zapotrzebowanie energetyczne klienta Enefit zapewni za pomocą zakupów transzowych z rynku bądź poprzez kolejne umowy typu CPPA. W ramach umowy firma zagwarantuje także obsługę bilansowania energii farmy Enefit Green.

Gwarancja zielonej energii

Współpraca Enefit i URSA to jeden z pierwszych na rynku kontraktów CPPA zawartych na mniejszy niż dotychczas wolumen energii. Możliwość korzystania z takiej formy kontraktacji przez firmy o niższym zapotrzebowaniu na zieloną energię, zapewnia nie tylko dalszy, bardziej dynamiczny rozwój OZE w Polsce, ale również szereg korzyści dla klientów biznesowych.

– Corporate PPA było dotychczas skupione wokół dużych jednostek wytwórczych oraz bardzo dużych przemysłowych odbiorców energii. Teraz otwieramy się także na firmy, które mają mniejsze zapotrzebowanie na energię z OZE. W czasach niepewności na rynku i stale rosnących kosztów, przedsiębiorstwa te zyskują możliwość zagwarantowania stabilności cen oraz bezpieczeństwa odbioru – mówi Maciej Kowalski, Dyrektor Zarządzający Enefit w Polsce i dodaje: – Cieszymy się, że będziemy rozwijać naszą współpracę z URSA i wspólnie dążyć do zeroemisyjności, jednocześnie realizując strategię zielonej transformacji.

URSA to jeden z wiodących producentów i dystrybutorów najwyższej klasy materiałów do izolacji termicznej i akustycznej stosowanych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, usługowym i ogólnym.

– Podpisanie umowy z Enefit na dostarczanie energii pochodzącej z OZE jest jednym z ważnych elementów naszej strategii dochodzenia do redukcji emisji CO2 o 30% do roku 2030. URSA podjęła wyzwania związane ze strategią programu ESG w 2020 roku i z powodzeniem realizuje jej kolejne elementy – mówi Mirosław Gawryluk, Dyrektor Generalny URSA Polska.

Działający w Polsce Enefit jest częścią estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, która opracowała długoterminową strategię osiągnięcia neutralności emisyjnej – najpóźniej do 2045 r. Zakłada ona rezygnację z produkcji energii elektrycznej z użyciem łupków bitumicznych do 2030 r. i przejście na produkcję wyłącznie ze źródeł odnawialnych. W celu realizacji przyjętych założeń, należąca do Grupy firma Enefit Green rozwija portfolio inwestycji w odnawialne źródła energii. Spółka ta posiada obecnie nad Wisłą 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy nieco ponad 18 MW i generujących rocznie ok. 19 GWh energii elektrycznej. Obecnie, trwają również prace nad inwestycjami fotowoltaicznymi w Zambrowie o mocy 8,8 MW oraz w Dębniku, o mocy 6 MW. Parki te mają zostać zrealizowane w 2022 roku.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 20590,00 $ tona -3,81% 26 wrz
 Cynk 2943,00 $ tona -3,00% 26 wrz
 Aluminium 2125,00 $ tona -1,25% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.