Enefit dostarczy zieloną energię do zakładów produkcyjnych Toms Group w Polsce

Strona główna Energetyka, OZE Enefit dostarczy zieloną energię do zakładów produkcyjnych Toms Group w Polsce

Partnerzy portalu

Enefit dostarczy zieloną energię do zakładów produkcyjnych Toms Group w Polsce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Materiały prasowe

Enefit i Better Energy rozpoczęły współpracę z duńskim producentem słodyczy Toms Group w celu zapewnienia dostaw energii odnawialnej dla jego polskich zakładów produkcyjnych. W ramach umowy Enefit będzie dodatkowo odpowiedzialny za komercyjne bilansowanie farmy fotowoltaicznej Better Energy w Chełmnie. Partnerstwo, oparte na fizycznej dostawie energii, jest jednym z pierwszych na polskim rynku przykładów wykorzystania umowy PPA (Power Purchase Agreement) z udziałem wielu partnerów.

Enefit spółka wchodząca w skład estońskiej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, zapewni fizyczne dostawy energii z farmy fotowoltaicznej Better Energy dla Toms Group, a także dodatkowe wolumeny energii potrzebne do funkcjonowania zakładów produkcyjnych spółki w Nowej Soli i Lesznie. Jednocześnie Toms Group inwestuje w budowę własnego źródła energii o mocy 1 MW, które zaspokoi potrzeby energetyczne firmy w Polsce. Better Energy i Toms Group ogłosiły zawarcie umowy PPA w lutym 2023 roku, a Enefit został wybrany do dostarczenia fizycznej konfiguracji PPA w 2024 roku.

Dzięki umowie PPA Toms Group wesprze realizację instalacji OZE Better Energy w Chełmnie. Better Energy, spółka obecnie posiadająca w Polsce instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 236 MW oraz portfel projektów na etapie rozwoju przekraczający 2,5 GW, planuje dalszą współpracę z kolejnymi firmami w celu przyspieszenia transformacji energetycznej.

- W Toms Group nieustannie poszukujemy innowacyjnych rozwiązań, które zagwarantują nam czystą energię. W tym roku uruchomimy własną elektrownię o mocy 1 MW w naszym zakładzie w Nowej Soli. Już teraz współpraca z partnerami pozwala naszym zakładom wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych i aktywnie uczestniczyć w fizycznych dostawach energii na rynku PPA w Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu rynku i standardów CPPA – wyjaśnia Marta Spalt, Group Indirect Procurement Category Manager w Toms Group,

- Umowa, którą podpisaliśmy z Grupą Toms i Better Energy to przełom na polskim rynku. Dzięki opracowanej strukturze kontraktu wprowadzamy jeden z pierwszych w Polsce modeli PPA z wieloma partnerami, oparty na fizycznej dostawie energii. To rozwiązanie umożliwia różnym użytkownikom końcowym korzystanie z energii pochodzącej z jednego źródła wytwórczego. Jest to ważny krok w transformacji rynku, zarówno dla dużych odbiorców przemysłowych, jak i średnich i małych przedsiębiorstw – kontynuuje Witold Bondar, Head of B2B w Enefit w Polsce.

- Rozwój portfela pozwala nam zwiększać nasze zaangażowanie w zieloną transformację sektora energetycznego w Polsce. Nasza współpraca z Enefit i Toms Group pozwala zapewnić  przystępną cenowo energię odnawialną dla wiodących zakładów produkcyjnych. Jesteśmy przekonani, że wszechstronne i korzystne partnerstwa w zakresie umów PPA z podobnie myślącymi firmami  mogą odgrywać ważną rolę w redukcji polskiej zależności od paliw kopalnych i realizacji krajowych planów ograniczenia emisji – stwierdza Mikkel Thorup, Senior Director of Power Purchase Agreements w Better Energy.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.