POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Enefit Polska: rośnie zainteresowanie biznesu "zieloną" energią w kontraktach PPA

Enefit Polska: rośnie zainteresowanie biznesu "zieloną" energią w kontraktach PPA - ZielonaGospodarka.pl
21.06.2024 09:24
Strona główna Energetyka, OZE Enefit Polska: rośnie zainteresowanie biznesu "zieloną" energią w kontraktach PPA

Partnerzy portalu

Enefit Polska: rośnie zainteresowanie biznesu "zieloną" energią w kontraktach PPA - ZielonaGospodarka.pl

Rośnie zainteresowanie odbiorców "zieloną" energią elektryczną kontraktowaną na wiele lat w przód - ocenia prezes Enefit Polska Łukasz Musiałkiewicz. Jak mówi PAP, na polskim rynku są problemy z wieloletnim kontraktowaniem, stąd rosnąca popularność kontraktów PPA.

Enefit Polska to część Enefit, należącego do estońskiego państwowego koncernu Eesti Energia - największego producenta energii w krajach bałtyckich.

"Na rynku płynność jest niska. Na Towarowej Giełdzie Energii trudno się zakontraktować na więcej niż rok w przód. Tymczasem po stronie klientów jest chęć kontraktowania się na 3,4,5 lat w przód. Giełda tego nie umożliwia, dlatego szukamy możliwości zawierania kontraktów PPA" - powiedział PAP Musiałkiewicz. PPA (Power Purchase Agreement) to rodzaj kontraktu, w którym producent, najczęściej z OZE, umawia się z odbiorcą na odbiór określonego wolumenu energii w określonym czasie, oraz określa sposób rozliczenia. "Widzimy duże zapotrzebowanie klientów biznesowych na zieloną energię w formacie PPA" - podkreślił Musiałkiewicz.

"Zaletą fizycznych PPA (powiązanych z konkretnym źródłem OZE) jest rzetelna cena energii. Koszty budowy źródła są dobrze znane, zatem i koszty wytwarzanej w nim energii. Można wynegocjować wiarygodną cenę na lata, co jest korzystne zarówno z perspektywy odbiorcy, jak i wytwórcy" - wyjaśnił prezes Enefit Polska.

Jak podkreślił, w tym roku spółce udało nam się także zbudować trójstronną formułę takich kontraktów, w której Enefit zapewnia bilansowanie pomiędzy wytwórcą z OZE, a odbiorcą. "To znaczy uzupełniamy energię, gdy jej brakuje, a odbieramy, gdy producent ma nadwyżkę. To przyszłościowy model, zwłaszcza w kontekście nadchodzącej reformy rynku bilansującego" - zaznaczył Musiałkiewicz. Wielu wytwórców na rynku poszukuje klientów, a ze strony klientów mamy pytania o zieloną energię i proponujemy taką formę bilansowania - dodał.

Jako przykład podał trójstronną umowę Enefit Polska z Leroy Merlin – odbiorcą i Better Energy jako wytwórcą. Tego typu kontrakt jest bardziej wiarygodny i maksymalizuje przepływ energii między wytwórcą, a odbiorcą - ocenił.

"Wierzymy, że takie relacje są w stanie przetrwać długie lata, gdzie w zwykłej umowie dwustronnej któraś strona zawsze jest w jakiś sposób stratna, w zależności od ceny rynkowej. W umowie trójstronnej nawet w przypadku cen ujemnych, które są już codziennością, odbiorca łatwo może przerzucić się na zakupy na rynku, a wytwórca bez problemu może ograniczyć produkcję. Więc żadna ze stron nie traci" - zaznaczył Musiałkiewicz.

Cała grupa Enefit ma długoletnie PPA w wolumenie rzędu 17 TWh w całym okresie kontraktowania, a w 2024 r. korzysta z tego 1100 klientów biznesowych. "Ciekawostką jest, że w krajach bałtyckich mamy również zawarte umowy w formule PPA z ponad 183 tys. klientów indywidualnych" - zwrócił uwagę Musiałkiewicz.

Jak podkreślił, polski rynek jest dla Enefit perspektywiczny, ze względu na wielkość. "Jest większy niż ten krajów bałtyckich, gdzie jako Enefit jesteśmy liderem rynku. Polska jako kierunek rozwoju jest naturalny. Od 2017 r. rozwijamy się dynamicznie, sprzedajemy już wolumeny przekraczające 4 TWh w okresie dostawy zarówno energii elektrycznej jak i gazu, a to jest dowód, że oferta jest atrakcyjna i wybierana przez klientów biznesowych" - zaznaczył.

Enefit jest częścią estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia – jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich. Eesti Energia w samej Estonii eksploatuje złoża łupków roponośnych i produkuje z nich paliwa płynne oraz spala się je na potrzeby produkcji energii elektrycznej. Jej wytwarzaniu towarzyszy jednak bardzo wysoka emisja CO2. Od dłuższego czasu firma inwestuje też w OZE. Spółka wytwórcza Enefit Green ma 515 MW mocy wiatrowych i PV w całej grupie Enefit. Kolejne 709 MW jest w trakcie budowy. Enefit Green planuje również rozbudowę mocy wytwórczych OZE w Polsce. Spółka podpisała umowę na pakiet ośmiu projektów wiatrowych o mocy minimum 360 MW. Budowa ma ruszyć w 2028 r.

wkr/ malk/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.