Wynik wyszukiwania - "farma" - Wiadomości

Nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wchodzi w życie

Wchodzą w życie nowe przepisy znowelizowanej ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Najważniejsza zmiana przewiduje, że - pod pewnymi warunkami - minimalna odległość turbiny wiatrowej od zabudowań mieszkalnych wyniesie 700 m.
22.04.2023

Rumunia. W lipcu rozpocznie się budowa największej elektrowni słonecznej w Europie

W okręgu Arad na zachodzie Rumunii powstanie największa w Europie elektrownia fotowoltaiczna. Pierwsze panele słoneczne zainstalowane zostaną w drugim kwartale 2023 roku - poinformowały w piątek lokalne władze, cytowane przez bukareszteński portal Ziare.
18.02.2023

PGE z pozwoleniem na budowę w Kleszczowie farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW

Polska Grupa Energetyczna otrzymała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW, która powstanie na terenie gminy Kleszczów w woj. łódzkim do końca 2024 r. – poinformowała w czwartek spółka. Inwestycja ma zaspokoić potrzeby energetyczne około 25 tys. gospodarstw domowych.
05.01.2023

Niestabilność legislacyjna załamuje rynek wiatrowy w Polsce (RELACJA)

Rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie był jednym z tematów poruszanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER. Wydarzenie było realizowane pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Obecnie główną barierą rozwoju sektora onshore w Polsce nie jest ekonomia i technologia, ale regulacje często wdrażane są bez zrozumienia po stronie branży OZE. Czarne chmury wiszą też nad dużą energetyką słoneczną.
10.11.2022

Beton zamiast stali w offshore wind? Naukowcy badają alternatywę

Stal jest jednym z kluczowych materiałów w produkcji komponentów dla morskiej energetyki wiatrowej. Naukowcy badają obecnie beton jako alternatywę w fundamentach i wieżach turbin wiatrowych. Koncepcja jest prosta, ale wiąże się z kilkoma wyzwaniami.
30.10.2022

Farma fotowoltaiczna wytworzy prąd na potrzeby wodociągów w Krzeszowicach

Zakończyła się budowa farmy fotowoltaicznej na terenie spółki komunalnej Wodociągi i Kanalizacja w Krzeszowicach (Małopolskie). Inwestycja o wartości ponad 1,76 mln zł powstała przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
29.10.2022

Na Pomorzu uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w tej części Europy [WIDEO]

300 hektarów czyli 422 pełnowymiarowe boiska piłkarskie – tyle zajmuje największa w tej części Europy farma fotowoltaiczna, która została w zeszłym tygodniu oficjalnie otwarta w miejscowości Zwartowo w województwie Pomorskim.
19.10.2022

Potencjał rozwoju offshore wind na niemieckich morzach może sięgać 82 GW

Według badań uznanego niemieckiego Instytutu Fraunhofera (Fraunhofer IWES), do 2045 roku łączna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej w Niemczech będzie wyższa niż zakładał rząd. Wskazał on wówczas na 70 GW. Według najnowszych analiz, potencjał niemieckiej części Morza Bałtyckiego i Północnego jest szacowany na 82 GW.
27.08.2022

Kolejny krok do rozwoju morskich farm wiatrowych w Estonii

Minister spraw gospodarczych Estonii Riina Sikkut skierowała do konsultacji międzyresortowych projekt rozporządzenia, który ustanawia ramy dla procesu wydawania pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.
27.08.2022

Wartość inwestycji w offshore wind wzrośnie do 100 mld dolarów w 2030 roku

Według szacunków ośrodka analitycznego Rystad Energy, globalne wydatki kapitałowe na morską energetykę wiatrową wzrosną ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 100 mld dolarów w 2030 roku.
26.06.2022

Włosi uruchomili pierwszą morską farmę wiatrową

W kwietniu 2022 roku spółka Renexia zainaugurowała pierwszą morską farmę wiatrową we Włoszech. Projekt o nazwie Beleolico obejmuje turbiny wiatrowe o łącznej mocy 30 MW.
14.05.2022

Belgia odnotowuje rekordy produkcji w offshore wind, rozważa przyspieszenie rozwoju OZE

Belgia cieszy się z wyników produkcji energii w farmach morskich na Morzu Północnym. W lutym osiągnęły kolejny rekord produkcji. W związku z inwazją Rosji na Ukrainie, Belgia zachęca Komisję Europejską do przyspieszenia rozwoju OZE. Sam kraj widzi w OZE szansę na niezależność energetyczną. Rząd rozważa także wydłużenie działania dwóch elektrowni jądrowej.
27.03.2022

Portugalia stawia na pływające farmy morskie. Latem rusza aukcja

Najbliższe lato będzie kluczowe dla morskiej energetyki wiatrowej w Portugalii. Za kilka miesięcy władze tego kraju przeprowadzą aukcję OZE obejmującą technologię pływających wiatraków. Ministerstwo środowiska i transformacji energetycznej liczy, że dzięki systemu wsparcia powstaną pływające farmy o łącznej mocy 3-4 GW.
27.03.2022

Grupa Famur z kredytem na budowę 140 farm fotowoltaicznych

140 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 134 MW stworzy Grupa Famur dzięki środkom z zawartej właśnie umowie kredytowej typu project finance na kwotę 428 mln zł.
12.03.2022

Brytyjscy ekolodzy obawiają się wpływu wiatraków za zagrożone gatunki ptaków

Według mediów brytyjskich kolejny projekt morskiej farmy wiatrowej na Wyspach ma otrzymać wkrótce pozwolenie na realizację. Aktywiści ekologiczni obawiają się o bezpieczeństwo zagrożonych gatunków ptaków.
12.12.2021

Vestas dostarczy do USA turbiny wiatrowe o łącznej mocy 290 MW

Duński potentat energetyczny Vestas zrealizuje trzy duże dostawy turbin wiatrowych na rzecz amerykańskich projektów realizowanych przez m.in. Algonquin Power. W sumie wyprodukuje 290 turbin wiatrowych.
05.09.2021

Nowa farma wiatrowa Polenergii zasili 20 tys. domów

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Piekło. To dwunasta lądowa elektrownia wiatrowa Grupy.
23.08.2023

Na Pomorzu uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w tej części Europy

300 hektarów czyli 422 pełnowymiarowe boiska piłkarskie – tyle zajmuje największa w tej części Europy farma fotowoltaiczna, która została w zeszłym tygodniu oficjalnie otwarta w miejscowości Zwartowo w województwie Pomorskim.
19.10.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.