Kolejny krok do rozwoju morskich farm wiatrowych w Estonii

Strona główna Energetyka, OZE Morska energetyka wiatrowa Kolejny krok do rozwoju morskich farm wiatrowych w Estonii

Partnerzy portalu

Kolejny krok do rozwoju morskich farm wiatrowych w Estonii - ZielonaGospodarka.pl

Minister spraw gospodarczych Estonii Riina Sikkut skierowała do konsultacji międzyresortowych projekt rozporządzenia, który ustanawia ramy dla procesu wydawania pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.

- Estonia podjęła zdecydowane kroki w rozwoju produkcji energii wiatrowej zarówno na lądzie, jak i na morzu. Korzystne warunki rynkowe dla tego typu inwestycji zwiększyły zainteresowanie firm, co spowodowało duże zapotrzebowanie na określenie odpowiednich lokalizacji dla morskich farm wiatrowych, przy czym na jedną lokalizację otrzymaliśmy wiele wniosków. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie aukcji w celu przyznania lokalizacji na jasnych i przejrzystych warunkach oraz zapewnienie wyboru najbardziej odpowiedniego dewelopera dla każdej lokalizacji, ponieważ w najlepszym interesie państwa jest, aby morskie farmy wiatrowe zaczęły działać jak najszybciej - powiedziała Sikkut.

Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Dozoru Technicznego (TTJA) otrzymał około 30 wniosków o pozwolenia na budowę dla miejsc odpowiednich dla morskich farm wiatrowych, z których większość dotyczy tych samych lokalizacji. W celu dalszego rozpatrzenia wniosków przepisy powinny określić kryteria wyboru.

Kristi Talving, dyrektor generalna TTJA, poinformowała, że urząd analizuje złożone wnioski o wydanie pozwolenia na budowę, które następnie będą opublikowane w dzienniku urzędowym. -Zainteresowane strony mają następnie 60 dni na konkurowanie o tą samą lokalizację i złożenie wniosków - wyjaśniła Talving.

TTJA będzie oceniać wnioski o pozwolenie na budowę przede wszystkim na podstawie estońskiego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich, biorąc jednocześnie pod uwagę regionalne plany zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich.

Wnioski o pozwolenie na budowę, które spełnią wszystkie wymagania, będą następnie sprzedawane na aukcji. Zgodnie z propozycją ministra, jej cena wywoławcza zależałaby od przeznaczenia i wielkości lokalizacji: 25 000 euro za kilometr kwadratowy w przypadku morskich farm wiatrowych i 12 500 euro za kilometr kwadratowy w przypadku innych konstrukcji. Przykładowo, cena wywoławcza dla morskiej farmy wiatrowej o mocy 1000 MW zajmującej powierzchnię ok. 200 kilometrów kwadratowych wynosiłaby 5 milionów euro – informuje Estońskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Fot. Depositphotos
Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.