Potencjał rozwoju offshore wind na niemieckich morzach może sięgać 82 GW

Strona główna Energetyka, OZE Potencjał rozwoju offshore wind na niemieckich morzach może sięgać 82 GW

Partnerzy portalu

Potencjał rozwoju offshore wind na niemieckich morzach może sięgać 82 GW - ZielonaGospodarka.pl

Według badań uznanego niemieckiego Instytutu Fraunhofera (Fraunhofer IWES), do 2045 roku łączna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej w Niemczech będzie wyższa niż zakładał rząd. Wskazał on wówczas na 70 GW. Według najnowszych analiz, potencjał niemieckiej części Morza Bałtyckiego i Północnego jest szacowany na 82 GW.

W badaniu zleconym wspólnie przez Federalne Stowarzyszenie Operatorów Morskich Farm Wiatrowych (BWO) oraz Federalne Stowarzyszenie Gospodarki Energetycznej i Wodnej (BDEW), naukowcy przeanalizowali potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec.

Przedmiotem badań Fraunhofer IWES był początkowo potencjał obszarów morskich dostępnych zgodnie z krajowym planem zagospodarowania obszarów morskich. Przy rozplanowaniu obszarów farm wiatrowych w bliskiej odległości skorygowanej o gęstość mocy wynoszącej niekiedy ponad 10 MW/km², godziny szczytu produkcji wypadają średnio znacznie poniżej uzysku w farmach wiatrowych, które już dziś są eksploatowane. Zastosowanie większych i wyższych turbin wiatrowych na morzu będzie miało pozytywny wpływ na efektywność produkcji energii elektrycznej. Dotyczy to zarówno nowych obszarów, jak i obecnie wykorzystywanych do produkcji energii z wiatraków.

W kolejnym kroku przeanalizowano możliwy przyszły potencjał współużytkowania obszarów morskich. W tym celu naukowcy z Instytutu Fraunhofera przeprowadzili najpierw dyskusje z interesariuszami związanych z ochroną środowiska, rybołówstwem i siłami zbrojnymi. Na ich podstawie dokonano analizy i podsumowania przeszkód i potencjałów wspólnego użytkowania tych samych obszarów morskich. Przyszły rozwój technologiczny, obejmujący pływające fundamenty, może umożliwić większe zaangażowanie pozostałych użytkowników.

Ponadto przeanalizowano dodatkowe scenariusze o wyższej całkowitej mocy zainstalowanej z uwzględnieniem współużytkowania obszarów morskich przez wielu użytkowników obszarów morskich. Wyniki obliczeń pokazał, że mniejsza gęstość zabudowy wiatrowej na obecnie planowanych obszarach i przeniesienie tych mocy na obszary współużytkowane może prowadzić do znacznego wzrostu liczby godzin pracy turbin z pełnym obciążeniem i wydajnością. Łącznie przeanalizowano kilka scenariuszy współużytkowania obszarów morskich, które przekraczają plany rządu niemieckiego dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Przy całkowitym potencjale 81,6 GW mocy zainstalowanej w morskich wiatrakach w niemieckiej WSE, około 3580 godzinach pracy przy ich pełnej wydajności, można wyprodukować do 292,1 TWh energii elektrycznej.

Szczegółowe opracowanie Instytutu zostanie zaprezentowane 20 września.

Fot. Depositphotos



Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.