Wynik wyszukiwania - "gazociag" - Wiadomości

Gaz-System uzyskał pozwolenie na budowę gazociągu Wężerów - Przewóz

Wojewoda Małopolski wydał decyzję zatwierdzającą projekt architektoniczno-budowlany oraz udzielił pozwolenia na budowę dla inwestycji pn. „Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia DN 700, MOP 8,4 MPa, relacji Wężerów - Przewóz, wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności.
06.06.2024

Grupa Orlen zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu z własnego wydobycia w Norwegii

Grupa Orlen o ponad 30 proc. zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu pochodzącego z własnego wydobycia w Norwegii, gdzie działa PGNiG Upstream Norway. W skali roku oznacza to dodatkowy miliard metrów sześciennych gazu - poinformował we wtorek koncern.
09.04.2024

Energa: zakończono nagazowywanie gazociągu do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce

Energa poinformowała w komunikacie, że nagazowywanie gazociągu prowadzącego do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce rozpoczęło się 4 marca i zakończyło po trzech dniach.
25.03.2024

PSG ma pierwszy w Polsce gazociąg do przesyłu wodoru

Polska Spółka Gazownictwa ma pierwszy w Polsce gazociąg, którym można przesyłać gaz z domieszką wodoru - poinformowała w piątek spółka. Mierzący 7 km gazociąg powstał na Dolnym Śląsku.
15.03.2024

PGE: elektrociepłownia uzyskała decyzję środowiskową dla budowy gazociągu

Krakowska elektrociepłownia, należąca do spółki PGE Energia Ciepła, uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu - poinformowała we wtorek Grupa PGE. W ramach inwestycji ma powstać 5-kilometrowy gazociąg wysokiego ciśnienia wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.
05.03.2024

PSG: awaria gazociągu w Łupowie usunięta; przywracane są dostawy gazu do kolejnych gmin

Awaria gazociągu wysokiego ciśnienia w Łupowie została usunięta; służby rozpoczęły przywracanie dostaw gazu do kolejnych gmin: Bogdaniec, Witnica, Kostrzyn nad Odrą, a także Dębno i Mieszkowice - podała w niedzielę Polska Spółka Gazownictwa. Bez gazu pozostaje ok. 15 tys. odbiorców - dodano.
04.12.2022

Lubuskie. Wybuch podczas prac przy budowie gazociągu

W Łupowie niedaleko Gorzowa Wlkp. doszło do wybuchu podczas prac przy układaniu gazociągu średniego ciśnienia. Poszkodowanych zostało dwóch pracowników. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, są pod opieką pogotowia ratunkowego – poinformował oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Wlkp. Bartłomiej Mądry.
03.12.2022

Spółka Nord Stream AG zakończyła wstępne badania w sprawie uszkodzenia gazociągu

Operator Nord Stream 1, spółka Nord Stream AG, poinformowała w środę, że zakończyła wstępne zbieranie danych w miejscu uszkodzenia gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji. Znaleziono tam na morskim dnie dwa kratery o głębokości od 3 do 5 metrów, będące pochodną wybuchu.
03.11.2022

Ekspert podważa możliwość przesyłu zielonego wodoru gazociągiem BarMar

Transport zielonego wodoru planowanym gazociągiem BarMar z Barcelony do Marsylii jest nierealnym przedsięwzięciem - uważa cytowany w środę przez portugalskie media koordynator niezależnego Iberyjskiego Obserwatorium ds. Energii (OIE) Antonio Eloy.
26.10.2022

Wyciek z Nord Stream 2: to nie przypadek?

Nie mogę wykluczyć żadnego scenariusza. Jesteśmy w sytuacji dużego napięcia międzynarodowego. Nasz wschodni sąsiad cały czas realizuje agresywną politykę, w tym zbrojną na Ukrainie, więc nie można wykluczyć żadnych prowokacji - ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz po wycieku gazu z Nord Stream 2.
27.09.2022

Doszło do wycieku z gazociągu Nord Stream 2

W poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 - poinformowała Duńska Agencja Energii. Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu.
26.09.2022

Szef PSG: koszt przyłączenia biogazowni do sieci jest problemem

Ambicją Polskiej Spółki Gazownictwa jest budowa gazociągów przystosowanych do przesyłu wszystkich gazów domieszkowych, jednak problemem jest koszt przyłączenia biogazowni do naszej sieci - ocenił prezes spółki gazowej Robert Więckowski podczas VIII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.
28.06.2022

Gaz-System: interkonektor ze Słowacją ruszy latem

Uruchomienie połączenia systemów gazowych Polski i Słowacji jest planowane latem tego roku, nie ma jednak jeszcze decyzji, kiedy na aukcjach zostaną zaoferowane zdolności przesyłowe tego interkonektora - poinformował PAP polski operator Gaz-System.
15.05.2022

Hiszpania wysyła gaz do Europy przy maksymalnej przepustowości

Od kwietnia dwa gazociągi z Hiszpanii do Francji, Larrau i Irun, pracują przy maksymalnej przepustowości - wynika z danych firmy zarządzającej rurociągami Enagas, na którą powołał się dziennik „ABC”. W kwietniu wyeksportowano nimi do Europy o ponad 172 proc. więcej gazu niż w marcu, jednak zdolności przesyłowe tych transpirenejskich połączeń są ograniczone.
14.05.2022

Morawiecki: uwolnimy się od rosyjskich surowców, Niemcy popełniły błąd z NS2

Jest wielka determinacja, żeby uniezależnić się od surowców rosyjskich - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek na briefingu w trakcie nieformalnego szczytu UE.
11.03.2022

Spółka Nord Stream 2 AG nie potwierdza wniosku o bankructwo

Właściciel gazociągu Nord Stream 2 - zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 ogłosiła w środę, że nie potwierdza medialnych doniesień, jakoby złożyła wniosek o bankructwo.
03.03.2022

Rosja uważa, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji NS2 jest nie do przyjęcia

Rosyjskie MSZ oświadczyło w środę, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 jest nie do przyjęcia i doprowadzi do nieodwracalnych szkód w stosunkach dwustronnych.
03.03.2022

Budowa gazociągu GIPL na finiszu. Gazociąg Polska-Litwa udostępniony od 1 maja 2022 roku

Gazowy interkonektor Polska-Litwa (GIPL) zostanie udostępniony do przesyłu gazu 1 maja 2022 r. - poinformowali w poniedziałek operatorzy przesyłowi gazu z obydwu krajów: Gaz-System i Amber Grid. Pełną przepustowość gazociąg osiągnie 1 października.
01.03.2022

Polski głos o Nord Stream 2 w Brukseli. Projekt zawieszony i zakończony?

Jedynie zdecydowana odpowiedź może powstrzymać agresję. Będziemy apelować żeby projekt Nord Stream 2 był nie tylko zawieszony, ale żeby był zakończony - powiedziała dziennikarzom w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Biden: jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2

Jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2 - powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Białym Domu. Scholz nie potwierdził tego bezpośrednio, jednak zapewnił, że podejmie takie same kroki, co USA.
08.02.2022

Prezes PGNiG: Baltic Pipe popłynie gaz wydobywany na szelfie norweskim przez PGNiG i innych producentów [WYWIAD]

Gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz z własnego wydobycia i od innych producentów, dzisiejsze ceny gazu dla odbiorców wynikają wyłącznie z sytuacji rynkowej - mówi PAP prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak dodaje, dla PGNiG najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.
26.01.2022

Ceny gazu znów wzrosły; surowiec w gazociągu jamalskim wciąż płynie z zachodu na wschód

Hurtowe ceny gazu w Europie wzrosły w poniedziałek o 5 proc. w związku z ograniczeniem podaży surowca z Rosji i prognozami obniżenia temperatury - informuje Reuters. Przypomina, że od końca grudnia gaz w rurociągu Jamał-Europa przesyłany jest w odwrotnym kierunku, z Niemiec na wschód.
11.01.2022

Ekspert o Nord Stream 2: jeszcze nie wszystko stracone, walka ma sens

Gazociąg Nord Stream 2 będzie borykać się z poważnymi problemami prawnymi w 2022 roku - przewiduje w rozmowie z PAP analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell. Oprócz tego projekt mogą "wykończyć" sankcje europejskie i amerykańskie za jakąkolwiek rosyjską zbrojną interwencję na Ukrainie - dodaje.
01.01.2022

Umowa na 54 kilometry gazociągu podpisana!

Grupa NDI powiększa portfel zamówień w sektorze gazowym, wybuduje gazociąg DN1000 relacji Gustorzyn – Leśniewice oraz wykona prace budowlane przy zagospodarowaniu odwiertów gazu ziemnego w kopalni Kościan-Brońsko.
14.12.2021

Niemiecka fundacja pomaga w realizacji Nord Stream 2

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) jest bardziej zaangażowany w starania o uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 niż do tej pory wiedziano. Fundacja Klimatyczna MV aktywnie pomaga w realizacji rurociągu - ku niezadowoleniu USA - pisze we wtorek "Handelsblatt".
25.11.2021

Przywrócono planowy przesył ropy rurociągiem Przyjaźń "po remoncie"

Białoruska Homeltransnafta, miejscowy operator rosyjskiego rurociągu Przyjaźń, poinformował w czwartek wieczorem o wznowieniu pełnego przesyłu ropy w kierunku Polski po ogłoszonym w środę "planowym remoncie" białoruskiego odcinka magistrali.
19.11.2021

Eksperci: Baltic Pipe zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

Ukończenie gazociągu Baltic Pipe spowoduje, że Polska będzie mniej podatna na szantaż energetyczny - oceniają eksperci. U wybrzeży Danii statek Castoro 10 zakończył budowę podmorskiego odcinka gazociągu pod Bałtykiem.
19.11.2021

Dostawy ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" do PKN Orlen zgodnie z planem

Dostawy ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" do PKN Orlen odbywają się zgodnie z planem - zapewnił w środę koncern. Wcześniej PERN podał, iż z uwagi na nieplanowane prace remontowe na odcinku magistrali na Białorusi do czwartku rano tłoczenie surowca do Polski i Niemiec będzie mieć nieznacznie zmniejszony reżim.
19.11.2021

PGNiG: spółka jest dobrze przygotowana na sezon zimowy

PGNiG jest bardzo dobrze przygotowane do zapewnienia klientom dostaw gazu w okresie zwiększonego zapotrzebowania w sezonie grzewczym - zapewniła spółka. Dostawy kontraktowe są realizowane zgodnie z zamówieniami, a magazyny pełne - podkreśliło PGNiG.
04.11.2021

Morawiecki: polityka gazowego szantażu Rosji tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy NS2

– Polityka gazowego szantażu Rosji i Gazpromu będzie tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy Nord Stream 2 – mówił w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu UE premier Mateusz Morawiecki, który wskazywał działania Gazpromu jako jedną z przyczyn rosnących cen energii w UE.
22.10.2021

Putin: Jeśli dziś będzie certyfikacja Nord Stream 2, jutro popłynie gaz

Jeśli tylko druga nitka gazociągu Nord Stream 2 zostanie zapełniona gazem technicznym, a niemiecki regulator wyda zezwolenie, Rosja następnego dnia może zacząć dostawy tym gazociągiem – powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin.
22.10.2021

Rzecznik TSUE: Nord Stream 2 może zaskarżyć dyrektywę gazową przed sądami Unii Europejskiej

Unijna dyrektywa gazowa zmieniła sytuację prawną gazociągu Nord Stream 2; spółka ta może ją zaskarżyć przed sądami Unii Europejskiej - ocenił w wydanej w środę opinii rzecznik generalny TSUE. Stwierdził też, że Sąd UE popełnił błędy, odrzucając skargę spółki na dyrektywę gazową i powinien ją rozpatrzyć ponownie.
07.10.2021

Memorandum regulatorów z Polski i Danii ws. współpracy przy Baltic Pipe

Regulatorzy z Polski i Danii - Urząd Regulacji Energetyki i Forsyningstilsynet (DUR) podpisali Memorandum ws. wspólnych działań przy projekcie Baltic Pipe - poinformował we wtorek URE. Regulatorzy mają m.in. wymieniać się informacjami.
22.09.2021

Morawiecki i Merkel: klimat i bezpieczeństwo Nord Stream2

Omówiliśmy tematy Nord Stream2 i bezpieczeństwa regionu, związanego z tranzytem gazu przez Ukrainę i Polskę oraz potencjalne rozwiązania, które się z tym wiążą, a także problem polityki klimatycznej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
11.09.2021

Tusk: Nord Stream 2 to błąd, wynik egoistycznie rozumianych interesów Niemiec

Decyzja o Nord Stream 2 to błąd z kategorii niewybaczalnych; błąd wynikający z egoistycznie rozumianych niemieckich interesów - powiedział lider PO Donald Tusk w piątek. Zaznaczył, że takie działanie Niemiec szkodzi Unii Europejskiej jako całości, a nie tylko Polsce.
10.09.2021

FSB oskarżyła wywiad Ukrainy i tatarski Medżlis o uszkodzenie gazociągu

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oświadczyła we wtorek, że za niedawnym uszkodzeniem gazociągu na anektowanym Krymie stoi wywiad ukraiński i organizacja Tatarów krymskich - Medżlis. Rosja zarzuca grupie Tatarów, że podjęli się wysadzenia gazociągu.
07.09.2021

Ukraina powstrzymuje Rosję przed pełnowymiarową agresją tranzytem gazu

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę powstrzymuje Rosję przed pełnowymiarową agresją – ocenia w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko. Kijów chce, by USA rozpatrywały ten projekt jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.
01.09.2021

Szef dyplomacji: przerwanie tranzytu gazu przez Ukrainę zaszkodziłoby nam

Przerwanie tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy miałoby negatywne konsekwencje dla Węgier – oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w Budapeszcie.
25.08.2021

Ukraiński wicepremier za zaostrzeniem sankcji przeciw firmom budującym Nord Stream 2

Za zaostrzeniem sankcji przeciw firmom związanym z budową gazociągu Nord Stream 2 opowiedział się we wtorek ukraiński wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow.
11.08.2021

Zapadła decyzja o lokalizacji budowy gazociągu na odcinku Kalisz-Sieradz

Wicewojewoda Aneta Niestrawska podpisała decyzję o lokalizacji budowy gazociągu na odcinku Kalisz-Sieradz – poinformowała w czwartek PAP Anna Czuchra z biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
09.08.2021

MKiŚ: certyfikacja Nord Stream 2 musi odpowiadać najwyższym europejskim standardom

Procedura certyfikacji Nord Stream 2 musi odpowiadać najwyższym europejskim standardom - podkreśla resort klimatu i środowiska. Szef MKiŚ dodał, że niemiecki urząd regulacyjny, mając na uwadze kontrowersje związane z Nord Stream 2, powinien dążyć do zagwarantowania konkurencji.
06.08.2021

Szefowie komisji spraw zagranicznych parlamentów 9 krajów potępili Nord Stream 2

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez oraz jego odpowiednicy z Polski i siedmiu innych krajów wyrazili w poniedziałek rozczarowanie w związku z porozumieniem USA i Niemiec dotyczącym gazociągu Nord Stream 2.
03.08.2021

Premier Holandii wprowadzał w błąd posłów w sprawie NS2

Premier Holandii Mark Rutte "nieprecyzyjnie i błędnie" informował niższą izbę parlamentu tego kraju o prowadzonych z Rosją rozmowach na temat gazociągu Nord Stream 2 - twierdzi portal Follow the Money. Opozycja zażądała w poniedziałek pilnej debaty parlamentarnej w tej sprawie.
28.07.2021

Prezydent: deklaracja Niemiec i USA o NS2 zmniejsza bezpieczeństwo znacznej części Europy

Prezydent Andrzej Duda skrytykował w czwartek w wypowiedzi dla PAP amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie budowy Nord Stream 2. Deklaracja Niemiec i USA zmniejsza - jego zdaniem - bezpieczeństwo znacznej części Europy i może być zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych.
23.07.2021

Prezes PGNiG: po wyroku TSUE ws. OPALa, zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL może mieć istotne znacznie dla rynku gazu, np. zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Jego zdaniem, wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów UE.
19.07.2021

Polska wygrała spór o gazociąg OPAL

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Komisja Europejska naruszyła zasadę solidarności energetycznej wydając decyzję w sprawie gazociągu OPAL. Wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i może mieć istotne znaczenie dla dalszych losów projektu Nord Stream 2.
15.07.2021

Gaz-System: najdłuższy element Baltic Pipe wkroczył w zaawansowany etap

Najdłuższy element projektu Baltic Pipe w Polsce, gazociąg Goleniów-Lwówek, wkroczył w zaawansowany etap budowlany – poinformował w środę Gaz-System. Trwa spawanie i zasypywanie gazociągu w wykopie, a na trasie powstanie 98 bezwykopowych przejść pod przeszkodami terenowymi.
14.07.2021

Węgry i Serbia połączyły rurociągi, by popłynął rosyjski gaz

Końcówki gazociągów z Węgier i Serbii zostały połączone w okolicach serbskiej wsi Horgosz – poinformowały węgierskie media, powołując się na prezesa spółki gazowej FGSZ Szabolcsa Ferencza. Według dziennika "Vilaggazdasag" dzięki tej inwestycji rosyjski gaz będzie mógł ominąć Ukrainę.
05.07.2021

Duda: bardzo poważnie podejmujemy działania w kierunku budowy w Polsce elektrowni atomowych

Dzisiaj bardzo poważnie podejmujemy działania w kierunku budowy w Polsce elektrowni atomowych po to właśnie, aby chronić środowisko - powiedział prezydent Andrzej Duda. Wymieniał też inwestycje - m.in. w budowę gazociągów - które zapewnią Polsce suwerenność energetyczną.
04.07.2021

Szef MSZ: w sprawie Nord Stream 2 osiągnęliśmy istotny postęp

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego dziennika "Die Welt", że w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 w kontekście stosunków Niemiec z USA "osiągnięto istotny postęp", a celem jest "znalezienie rozwiązań do sierpnia".
21.06.2021

Republikanie oburzeni możliwością odstąpienia od sankcji ws. Nord Stream 2

Republikanie oburzeniem zareagowali na informację portalu Axios, że administracja USA ma odstąpić od sankcji związanych z budową rurociągu Nord Stream 2.
19.05.2021

PERN zamierza przełożyć głębiej rurociągi biegnące pod dnem Wisły w Płocku

PERN zamierza przełożyć na głębokość ok. 25 metrów pod dnem Wisły w Płocku dwie nitki rurociągu naftowego i jeden rurociąg produktowy. Inwestycja ma być wykonana metodą HDD, czyli poziomego przewiertu pod dnem rzeki, gdzie magistrale ułożone są obecnie na głębokości do 2,5 m.
11.03.2021

Nord Stream 2 łamie zasady bezpieczeństwa i zagraża sytuacji gospodarczej Polski

Nord Stream 2 łamie zasady UE dotyczące bezpieczeństwa energetycznego - ocenił w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken, zeznając przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.
11.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.