PGE: elektrociepłownia uzyskała decyzję środowiskową dla budowy gazociągu

PGE: elektrociepłownia uzyskała decyzję środowiskową dla budowy gazociągu - ZielonaGospodarka.pl
05.03.2024 14:21
Strona główna Energetyka, OZE PGE: elektrociepłownia uzyskała decyzję środowiskową dla budowy gazociągu

Partnerzy portalu

PGE: elektrociepłownia uzyskała decyzję środowiskową dla budowy gazociągu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE

Krakowska elektrociepłownia, należąca do spółki PGE Energia Ciepła, uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu - poinformowała we wtorek Grupa PGE. W ramach inwestycji ma powstać 5-kilometrowy gazociąg wysokiego ciśnienia wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.

Gazociąg zostanie poprowadzony od stacji gazowej w okolicy ulicy Bugaj w Krakowie do terenu elektrociepłowni. Jego trasa skrzyżuje się m.in. z drogą ekspresową S7 i Mostem Wandy; będzie biegła wzdłuż wałów, a częściowo także pod Wisłą.

"Prace na rzecz uruchomienia w Krakowie nowego, ekologicznego źródła ciepła dla miasta są coraz bardziej zaawansowane, a wdrożenie tego projektu przybliża kolejny etap dekarbonizacji aktywów wytwórczych PGE Energia Ciepła w stolicy Małopolski. Realizując te założenia, w 2023 roku spółka przygotowała stosowną dokumentację i złożyła wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu budowy gazociągu. Teraz wniosek został rozpatrzony, a decyzja środowiskowa wydana" - przekazało biuro prasowe PGE.

W ramach inwestycji krakowska elektrociepłownia zostanie przyłączona do Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Doprowadzenie gazu ma pozwolić na przepaliwowanie istniejących kotłów szczytowych, zasilanych dotychczas olejem opałowym.

Nowy projekt inwestycyjny przewiduje stworzenie układów wysokosprawnej kogeneracji, zbudowanych z silników gazowych o mocy do 49,9 MW. W lutym podpisana została umowa na wykonanie wielobranżowego, podstawowego projektu budowlanego oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę nowej części elektrociepłowni gazowej. W pierwszej połowie br. ma zostać ogłoszony przetarg na dostawę technologii.

"Realizacja projektu budowy nowych jednostek kogeneracji to tylko jeden z etapów dekarbonizacji aktywów wytwórczych PGE Energia Ciepła w Krakowie, którego uzupełnieniem będzie wybudowanie wielkoskalowej pompy ciepła oraz kotłów elektrodowych" - wskazano w komunikacie.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Firma posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie.

autorka: Julia Kalęba

juka/ pad/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.