PSG ma pierwszy w Polsce gazociąg do przesyłu wodoru

PSG ma pierwszy w Polsce gazociąg do przesyłu wodoru - ZielonaGospodarka.pl
15.03.2024 11:36
Strona główna Energetyka, OZE PSG ma pierwszy w Polsce gazociąg do przesyłu wodoru

Partnerzy portalu

PSG ma pierwszy w Polsce gazociąg do przesyłu wodoru - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Polska Spółka Gazownictwa

Polska Spółka Gazownictwa ma pierwszy w Polsce gazociąg, którym można przesyłać gaz z domieszką wodoru - poinformowała w piątek spółka. Mierzący 7 km gazociąg powstał na Dolnym Śląsku.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała w piątek, że w ramach wartej ponad 11 mln zł inwestycji powstał gazociąg średniego ciśnienia Jelenia Góra-Piechowice o długości ok. 7 kilometrów. Wykonawcą zadania była firma "GAZ" z siedzibą w Błoniu. PSG podkreśliła, że to pierwszy gazociąg w Polsce, który otrzymał Świadectwo Oceny Technicznej sieci gazowej w zakresie przesyłu gazu ziemnego z domieszkami wodoru.

Spółka podała, że z uwagi na brak norm i specyfikacji technicznych na poziome unijnym jak i krajowym, PSG w lipcu 2023 r. rozpoczęła wspólnie z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym oraz spółką "GAZ" "prekursorski" projekt na Dolnym Śląsku. Wskazała, że jego celem było wybudowanie pierwszego w Polsce gazociągu, który uzyska świadectwo oceny technicznej potwierdzające możliwość dystrybuowania nim gazu ziemnego z domieszkami wodoru. Wyjaśniła też, że na podstawie przeprowadzonej oceny zastosowanych wyrobów, technologii budowy i jakości wykonanych prac Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytutu Badawczy potwierdził możliwość przesyłania gazociągiem Jelenia Góra-Piechowice mieszaniny gazu ziemnego i wodoru do 20 proc. objętości.

"Jesteśmy gotowi na to, by dystrybuować naszymi sieciami biometan, natomiast od teraz możemy powiedzieć, że mamy już także gazociąg, którym możemy przesyłać gaz z domieszkami wodoru" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Więckowski. "To bardzo ważny krok, który nie tylko pozwala nam realizować cele Polskiej Strategii Wodorowej, ale również przybliża nas do tego, aby w przyszłości stać się najważniejszym graczem na polskim rynku, który będzie dostarczał klientom do ogrzewania czysty wodór" – dodał Więckowski.

Dr hab. inż. Jacek Jaworski, prof. INiG-PIB, dyrektor Instytutu Nafty i Gazu -Państwowego Instytutu Badawczego, dodał, że ze względu na nowatorski charakter projektu, w pierwszej kolejności opracowane zostały kryteria oceny obejmujące swym zakresem zarówno wymagania dla wyrobów do budowy gazociągu, jak i technologii jego budowy. "Kolejnym krokiem było wykonanie specjalistycznych badań oraz analiz, a następnie ocena spełnienia postawionych wymagań i jakości zrealizowanych prac technologicznych" - poinformował Jaworski, podkreślając, że zakończona inwestycja jest ważnym krokiem w dążeniu do transformacji energetycznej gospodarki.

"Zakończony projekt to świetny początek transformacji energetycznej w kierunku zapewnienia zdolności transportu sieciami gazowymi mieszanin zawierających gazy zdekarbonizowane" – dodał prezes "GAZ”" Sp. z o.o. Karol Papiernik.

Pod koniec stycznia br. także Gaz-System operator systemu przesyłu gazu w Polsce informował PAP, że w 2024 r. planuje kontynuować prace rozpoczęte w zakresie realizacji strategii wodorowej spółki. "W listopadzie 2023 r. rozpoczęliśmy prace mające na celu rozpoznanie deklarowanej podaży oraz zapotrzebowania polskiego rynku na paliwa zielone, w tym wodór. Produktem tych prac będzie Polska Mapa Wodoru" - zapowiedział Gaz-System.

Operator zwrócił również wtedy uwagę, że równolegle kontynuuje prace badawcze dotyczące wykorzystywania istniejącej infrastruktury gazowej do transportu metanu z domieszką wodoru (do 10 proc.). Zaznaczył, że na poziomie unijnym i krajowym spółka zaangażowana jest w prace nad regulacjami prawnym dotyczącymi tej kwestii.

Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. informuje, że zatrudnia ponad 11 tys. pracowników, działa na terenie całej Polski i dystrybuuje gaz poprzez ponad 200 tys. km gazociągów. 

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.