Wynik wyszukiwania - "gios" - Wiadomości

MKiŚ: w Polsce jest ponad 300 składowisk odpadów, które mogą stanowić szczególne zagrożenie

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w Polsce zlokalizowanych 311 składowisk odpadów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla społeczności lokalnych - przekazał we wtorek resort klimatu i środowiska.
12.06.2024

GIOŚ: zmiany pogody mogą pobudzić złote algi do zwiększenia produkcji toksyn

Obserwowane zmiany warunków pogodowych mogą prowadzić do nagłej zmiany parametrów wody, co może stanowić formę "stresu" dla złotej algi, pobudzając ją do większej produkcji toksyn - wskazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) w opublikowanym w czwartek komunikacie.
07.06.2024

GIOŚ kolejny raz zbadał pola elektromagnetyczne - odczyty wciąż na minimalnym poziomie

Obawy dotyczące pola elektromagnetycznego emitowanego przez anteny telekomunikacyjne pojawiają się często w różnych regionach Polski, powodując wyzwania dla lokalnych urzędników. Mieszkańcy, obawiając się o wpływ fal elektromagnetycznych na zdrowie, potrafią zatrzymywać rozwój infrastruktury, co może być problematyczne dla samorządów. Jednak badania przeprowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wykazują, że emisja z tych stacji jest znacznie poniżej dopuszczalnych norm - osiągając zaledwie około 2,5% limitu dla pola
04.06.2024

GIOŚ: brak finansowania główną barierą usuwania składowisk odpadów

Główną barierą w usunięciu nielegalnych składowisk odpadów jest brak finansowania - wskazała główna inspektor ochrony środowiska Joanna Piekutowska przed posiedzeniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Zaapelowała o zdecydowane działania wszystkich służb w tej sprawie.
27.05.2024

MKiŚ proponuje wzmocnienie GIOŚ i wyższe kary za nielegalne składowanie odpadów

Wzmocnienie GIOŚ, zaostrzenie kar za nielegalne składowanie odpadów, utworzenie parku narodowego Dolina Dolnej Odry - m.in. te propozycje przedstawi premierowi minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska - poinformował w poniedziałek Radiu RMF24 wiceszef tego resortu Mikołaj Dorożała.
20.05.2024

GIOŚ: nie ma istotnego podwyższenia zanieczyszczeń powietrza po pożarach w Warszawie

Stacje monitoringu jakości powietrza nie wykazały istotnego podwyższenia stężeń zanieczyszczeń powietrza w Warszawie i na stacjach w najbliższej okolicy – poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w komunikacie opublikowanym w poniedziałek w związku z pożarami w stolicy.
13.05.2024

GIOŚ: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.
20.04.2024

Joanna Piekutowska została Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska

Joanna Piekutowska została wybrana na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - poinformował we wtorek resort klimatu. Piekutowska od 1992 roku jest związana z Inspekcją Ochrony Środowiska.
16.04.2024

GIOŚ: blisko 18 ton nielegalnych elektroodpadów wróciło do Holandii

Bisko 18 ton odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nielegalnie wysłanego do Polski wróciło do Holandii - podał we wtorek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Wśród odpadów były m.in. płytki elektroniczne, obudowy sprzętu elektrycznego i gniazdka elektryczne.
30.01.2024

Gdańsk. Inspektorzy Ochrony Środowiska nałożyli milionową karę za nielegalne zbieranie odpadów

Główny Inspektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy decyzję o wymierzeniu kary 1 miliona złotych, którą pomorscy inspektorzy wymierzyli spółce z Gdańska za nielegalne zbieranie odpadów.
19.01.2024

Mimo niskich temperatur złota alga nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry

Mimo niskich temperatur "złota alga" nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry; dla niektórych miejsc wydano odpowiednie alerty ostrzegające przed ewentualnym zakwitem glonu - poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska. Eksperci rekomendują też rozszerzenie monitoringu na dorzecze Wisły.
25.10.2023

GIOŚ: do 31 sierpnia br. w ramach systemu SENT ujawniono ponad 1200 naruszeń

Do 31 sierpnia 2023 r. w ramach systemu SENT przeprowadzono ponad 32 000 kontroli i ujawniono ponad 1200 naruszeń – poinformował w czwartek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
12.10.2023

GIOŚ: wszystkie stacje pomiarowe w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska działają

Wszystkie stacje pomiarowe w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, badające jakość powietrza w Polsce, działają - podał w niedzielę Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dodano, że stacje GIOŚ zostały ocenione jako najlepsze w Europie.
23.07.2023

GIOŚ: Kontrole spółki Awinion stwierdziły, że odpady stwarzają zagrożenie dla życia

Przeprowadzone w 2015 roku dwie kontrole w spółce Awinion stwierdziły nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami, które stwarzają zagrożenie życia i zdrowia dla osób znajdujących się w strefie oddziaływania magazynu - wynika z dokumentu przekazanego PAP przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
23.07.2023

GIOŚ walczy z nielegalnym wywozem odpadów

W ramach akcji „Nielegalne Odpady” Inspektorzy Ochrony Środowiska coraz częściej interweniują w sprawie nielegalnych międzynarodowych transportów odpadów. Od początku maja zatrzymanych zostało kilka takich przewozów. Za tego typu przestępstwa grozi kara nawet do 12 lat więzienia i 10 mln zł nawiązki.
17.05.2023

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o likwidacji poprzemysłowych "bomb ekologicznych"

Usunięcie i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko i zdrowie ludzi wielkoobszarowych terenów zdegradowanych poprzez m.in. zagospodarowanie znajdujących się tam niebezpiecznych odpadów - przewiduje rządowy projekt ustawy, który w środę wpłynął do Sejmu.
17.05.2023

Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wystąpieniem śnięcia ryb w zbiorniku Czernica, niedaleko Wrocławia.
16.04.2023

Nowy Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej powstał na Podkarpaciu [WIDEO]

W woj. podkarpackim powołano Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. To ważna inicjatywa, która łączy wiedzę i doświadczenie inspektorów i byłych funkcjonariuszy służb mundurowych, by jeszcze skuteczniej walczyć o czyste środowisko. Uroczystość poprzedziła konferencja prasowa.
20.02.2023

60 ton nielegalnych odpadów i kierowca, który próbował przejechać inspektorów

Inspektorzy ujawnili nielegalne składowisko, na którym znajdowało się aż 60 ton odpadów. Podczas interwencji jeden z kierowców próbował przejechać pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska. Dzięki sprawnej akcji służb cztery osoby zostały zatrzymane.
15.02.2023

Drony i georadary wykryły nielegalne składowisko odpadów [WIDEO]

Inspektorzy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ uczestniczyli w czynnościach, które pomogą zweryfikować nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami na terenie żwirowni w woj. pomorskim. W kontroli wykorzystano drony i georadar.
26.01.2023

W Białymstoku powołano nowy Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej

Jest to pierwszy w tym roku, a już ósmy wydział w Polsce, funkcjonujący w strukturach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. Utworzenie nowego wydziału poprzedziła konferencja prasowa zorganizowana w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.
20.01.2023

Trzy osoby zatrzymane w śledztwie dotyczącym nielegalnego składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej

Zatrzymano trzy osoby w związku ze śledztwem dotyczącym nielegalnego składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej. Wśród zatrzymanych są kierownik składowiska, jego zastępca oraz urzędnik GIOŚ - poinformowała w sobotę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.
19.12.2022

Jakość powietrza w Polsce [WYWIAD]

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się w Polsce chłodna połowa roku. Okres ten charakteryzuje się przede wszystkim pogorszeniem warunków pogodowych: spadkiem temperatury powietrza, wzrostem wilgotności, przewagą pochmurnych dni i częstszym występowaniem mgieł. Okres jesienny rozpoczyna jednocześnie sezon grzewczy. Z tym też związane jest widoczne pogarszanie się jakości powietrza i występowanie smogu. W temacie smogu porozmawialiśmy z Barbarą Toczko, zastępcą Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska w Głównym Inspektoracie
13.10.2022

GIOŚ: zawartość mezytylenu w próbkach wody z Odry całkowicie wykluczona

Zawartość mezytylenu w próbkach wody z rzeki Odry została całkowicie wykluczona - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
29.08.2022

GIOŚ: wyniki badań wody Odry wykonane w Holandii zbieżne z polskimi

Wyniki badań wody z Odry, wykonane w laboratorium w Holandii są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ - poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
26.08.2022

GIOŚ: Jakość powietrza w Polsce jest pod kontrolą

Departament Monitoringu Środowiska informuje, że na stacjach monitoringu powietrza na terenie części 5 województw odnotowane zostały podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM 10. Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski.
25.08.2022

Jadłodzielnie sposobem na niemarnowanie żywności?

Jadłodzielnie to po prostu ogólnodostępne lodówki. Służą do wymiany żywności pomiędzy ludźmi. Jedni mogą zostawić a inni wziąć produkty spożywcze. Taka idea ma pomóc w budowaniu świadomości oraz być edukacją dla nas wszystkich. Marnowanie żywności wpływa bardzo negatywnie na środowisko naturalne, a jadłodzielnie mają być sposobem na zapobieganie powstawaniu odpadów.
05.08.2022

Za 180 mln zł powstanie blok energetyczny zasilany biomasą

Za 180 mln zł spółka Megatem EC-Lublin wybuduje blok energetyczny zasilany biomasą. Po jego uruchomieniu połowa energii z tej elektrociepłowni, ogrzewającej ok. jednej trzeciej mieszkań w Lublinie, będzie powstawała ze spalania biomasy. Inwestycja ma zakończyć się w 2023 roku.
22.07.2021

GIOŚ informuje o złej jakość powietrza w wielu miastach kraju

W wielu miastach w kraju m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Białymstoku występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
23.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.