Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię

Strona główna Klimat, ekologia Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię

Partnerzy portalu

Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię - ZielonaGospodarka.pl

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wystąpieniem śnięcia ryb w zbiorniku Czernica, niedaleko Wrocławia.

Specjaliści z GIOŚ pobrali próbki wody oraz przebadali pozostałe zbiorniki starorzecza Odry w woj. dolnośląskim w związku ze śnieciem ryb w zbiorniku Czernice. Od teraz miejsca poboru dodatkowo włączono do prowadzonego monitoringu interwencyjnego. Śnięte ryby zostały przekazane do badań w celu wykrycia przyczyn ich śnięcia. Wstępnie wykluczono metale ciężkie.

Badania w siedmiu punktach pomiarowych


Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ po przybyciu na miejsce przebadali wodę w sumie w siedmiu miejscach. Trzy punkty były zlokalizowane na zbiorniku Czernica, a cztery pozostałe w innych starorzeczach Odry, tj. Łacha Jelcz Laskowice, zbiornik Bajkał, Wrocław Osobowice (kanał powyżej Śluzy Miejskiej) i Zalew Prężyce. Na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w tych miejscach, zostanie uruchomiony dodatkowy monitoring interwencyjny, który jest prowadzony dwa razy w tygodniu. Z przeprowadzonych wyników badań wynika, że jedynie w zbiorniku Czernica i w punkcie Łacha Jelcz stwierdzono niewielkie ilości „złotej algi” (Prymnesium cf. Parvum). Ponadto, w zbiorniku Czernica odnotowano jeszcze sinice nitkowate i zielenice, a w punkcie Łacha Jelcz okrzemki i zielenice. W pozostałych badanych punktach wykryto jedynie okrzemki i zielenice. Nie stwierdzono obecności Prymnesium cf. parvum.

Wiosenne zakwity fitoplanktonu


Należy pamiętać, że aktualna pora roku to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Tak samo jak na lądzie kwitnie roślinność, tak i w wodzie pojawiają się naturalne zakwity fitoplanktonu - głównie okrzemek, które nie są szkodliwe dla ekosystemu wodnego. Pracownicy Inspekcji Ochrony Środowiska pozostają w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego. Na miejsce zdarzenia wezwano służby, które pobrały ryby w celu przeprowadzenia badań. Na ich podstawie zostanie ostatecznie stwierdzony powód śnięcia ryb. Wstępnie wykluczono metale ciężkie.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24975,00 $ tona 1,11% 26 maj
 Cynk 2319,00 $ tona 4,32% 26 maj
 Aluminium 2241,00 $ tona 0,27% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.