Nowy Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej powstał na Podkarpaciu [WIDEO]

zk

20.02.2023 15:13 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse Nowy Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej powstał na Podkarpaciu [WIDEO]

Partnerzy portalu

Nowy Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej powstał na Podkarpaciu [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

W woj. podkarpackim powołano Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. To ważna inicjatywa, która łączy wiedzę i doświadczenie inspektorów i byłych funkcjonariuszy służb mundurowych, by jeszcze skuteczniej walczyć o czyste środowisko. Uroczystość poprzedziła konferencja prasowa.

Decyzją Kierownictwa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska 20 lutego br. w Mielcu utworzono Zespół Terenowy (ZT) Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. To już druga tego typu jednostka w Polsce, w grudniu ubiegłego roku ZT został powołany w Krakowie.

Przed uroczystą inauguracją odbyła się konferencja prasowa, w której udział wziął m.in. wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Podczas wydarzenia wspomniał m.in. o zaostrzeniu przepisów Kodeksu karnego.

– Walka z przestępczością środowiskową staje się jeszcze bardziej skuteczna. Dzięki takim inicjatywom przestępcy nie czują się bezkarni. Ubiegłoroczne zaostrzenie przepisów Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń, czyli wysokie kary finansowe i perspektywa więzienia, przynosi konkretne efekty. Nie ma tolerancji dla przestępczości środowiskowej. Nie ma naszej zgody na niszczenie środowiska – mówił wiceminister podczas konferencji.

Dodatkowo wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podziękował wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Warchołowi za wspólną inicjatywę, która doprowadziła do powstania Zespołu Terenowego.

Obecny na konferencji wiceminister Marcin Warchoł zwrócił szczególną uwagę na niezależność członków nowego Zespołu.

– Zaletą mieleckiego Zespołu będzie jego niezależność od lokalnych relacji i uwarunkowań, którym mogą ulegać inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska – powiedział Warchoł.

Z kolei p.o. z-cy GIOŚ Krzysztof Gołębiewski podkreślił rolę rozwijania struktur Inspekcji.

– Wzmacniamy struktury Inspekcji w terenie, abyśmy wszyscy mogli korzystać z czystego środowiska. Inspektorzy współpracują oraz dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi służbami, by działać jeszcze skuteczniej. Zespół Terenowy ma narzędzia do tego, żeby natychmiast reagować na przestępstwa środowiskowe. To nasz priorytet – zauważył p.o. z-cy GIOŚ i zwrócił również uwagę na zakres działań Zespołu:

Chcemy na co dzień działać w zakresie kontroli, zwłaszcza kontroli interwencyjnych. Będziemy prowadzić także działania obserwacyjne, które na celu mają ujawnianie miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów - dodał.

Utworzenie Zespołu Terenowego skomentował też jego kierownik Wiesław Kluk:

– Powstanie Zespołu Terenowego to kolejny krok w walce z przestępczością środowiskową. Wykorzystamy swoje dotychczasowe doświadczenie, by prowadzić skuteczne działania operacyjne.– utworzenie Zespołu Terenowego skomentował też jego kierownik Wiesław Kluk.

Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ docelowo będzie liczył sześciu ekspertów. Będzie działać przede wszystkim na terenie woj. podkarpackiego, ale specjaliści z ZT będą również wspierać Inspektorów z województw ościennych. Do najważniejszych zadań inspektorów z ZT będzie należało prowadzenie pozaplanowych kontroli interwencyjnych oraz typowanie potencjalnych podejrzanych miejsc służących do nielegalnego porzucania lub deponowania odpadów, w tym niebezpiecznych, np. wyrobisk, żwirowisk itp. Priorytetową misją będzie również współpraca z wojewódzkimi inspekcjami w zakresie przeciwdziałania i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń przeciwko środowisku.

Podczas konferencji zaprezentowano sprzęt, w tym drony, georadary, fotopułapki, które na co dzień wykorzystuje Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ oraz mobilne laboratorium Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.  

Rozszerzanie struktur Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska stanowi wsparcie dla wojewódzkich inspekcji i innych służb w walce o czyste środowisko. Dotychczas z inicjatywy m.in. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska powstało już dziewięć Wydziałów Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w strukturach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim i podlaskim.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.