Wynik wyszukiwania - "habitat" - Wiadomości

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
13.03.2024

Stare afrykańskie słonie zagrożone przez zmiany klimatu

Według naukowców z University of Massachusetts i Wildlife Conservation Society starsze słonie mieszkające na wschodzie Afryki są szczególnie narażone na skutki zmian klimatycznych. Tymczasem takie osobniki mają podstawowe znaczenie dla całej populacji.
03.03.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy

Na dnie oceanu, m.in. w tzw. kominach hydrotermalnych, naukowcy odkryli niespodziewaną dla nich bioróżnorodność. Z tego powodu zalecają szczególną ostrożność w czasie ewentualnych prac wydobywczych.
29.01.2024

Rosyjskie surowce, atom, polityka klimatyczna, czyli o energii po europejsku [RELACJA]

Jak ratować klimat zachowując przy tym bezpieczeństwo - i to w dobie kryzysu energetycznego? Na takie pytania odpowiadali uczestnicy konferencji Energy Security in Central and Eastern Europe.
04.12.2023

Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej

- Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. - Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach.
27.11.2023

Arabia Saudyjska będzie gospodarzem Światowego Dnia Środowiska w 2024 roku

Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) ogłasza, że Królestwo Arabii Saudyjskiej będzie gospodarzem Światowego Dnia Środowiska w 2024 roku, podkreślając w ten sposób pionierskie wysiłki tego kraju w skali lokalnej, regionalnej i międzynarodowej oraz przodujące inicjatywy na rzecz podniesienia poziomu świadomości i promowania działań mających na celu ochronę środowiska.
18.09.2023

Fala upałów. Większość Polaków nie ma się gdzie przed nimi ukryć

Fale upałów stały się powszechnym problemem, także w naszej szerokości geograficznej. Co roku pochłaniają one coraz więcej osób, zwłaszcza wśród seniorów. W Polsce ryzyko potęgowane przez nieodpowiednie warunki mieszkaniowe - stare, niemodernizowane budynki nie są w stanie chronić mieszkańców przed wysoką temperaturą. Kluczem do ratowania życia jest renowacja domów.
17.08.2023

Rafy z ostryg mają chronić Florydę

Oceanolodzy zamierzają hodować rafy z ostryg i innych organizmów. Mają one chronić wybrzeża Florydy przed powodziami, erozją i sztormami.
15.05.2023

Azjatyckie słonie tracą swoje środowisko naturalne

Środowisko naturalne słoni azjatyckich kurczy się w zastraszającym tempie – alarmują naukowcy na łamach „Scientific Reports”.
03.05.2023

Mikroplastik zaburza produkcję energii u małych organizmów wodnych

Cząstki mikroplastiku ograniczają fotosyntezę u mikroskopijnych stworzeń wodnych. Robią to, zaburzając symbiozę między glonami i bakteriami.
27.03.2023

W Wielkiej Brytanii ma powstać księżycowy reaktor jądrowy od Rolls-Royce

Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła wsparcie dla projektu firmy Rolls-Royce, który dotyczy budowy nuklearnego reaktora na potrzeby misji na księżycowych. Miałby on działać na powierzchni Srebrnego Globu i zapewniać energię astronautom.
21.03.2023

Bałtycki offshore i "rybne hotele"

OX2 będzie współpracować ze stacją badawczą na północy Wysp Alandzkich w celu opracowania i przetestowania metod mających na celu zwiększenie bioróżnorodności w związku z projektami morskiej energetyki wiatrowej, które OX2 rozwija wokół Wysp Alandzkich.
17.03.2023

Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Dla ekipy MEWO S.A. ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem przeprowadzonych badań geofizycznych i hydrograficznych. W 2022 r. dokonali pomiarów batymetrycznych, sonarowych i magnetometrycznych na profilach o łącznej długości niemal 45 tys. km. W rezultacie rozpoznano 3,3 tys. km kwadratowych powierzchni dna morskiego – to 6 razy tyle, ile wynosi terytorium Warszawy.
09.02.2023

Europejski Tygodzień Redukcji Odpadów - 3R!

W ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów Koalicja 5 Frakcji zachęca do wspólnego MIERZENIA WYŻEJ i podejmowania działań w ramach Zasady 3R: Reduce, Reuse, Recycle.
14.11.2022

Ochrona starych drzew elementem troski o klimat

Ochrona starych drzew to ważny element dbałości o klimat – piszą biolodzy na łamach „Trends in Ecology & Evolution”.
31.10.2022

Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ: zbliżamy się do katastrofy klimatycznej

Zbliżamy się do katastrofy klimatycznej; klimatyczny kryzys dotyka już całą ludzkość – mówiła do uczestników rozpoczętej we wtorek w Katowicach konferencji PRECOP 27 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ, dyrektor wykonawcza UN Global Compact Sanda Ojiambo.
18.10.2022

Światowe Forum Miejskie - sesja otwierająca Zgromadzenia

– Partycypacja społeczna to kluczowy element tworzenia dobrych rozwiązań w miastach. Ma na celu wykorzystanie potencjału i energii mieszkańców i włączenie we wspólne działania jak najszerszego kręgu interesariuszy. Służy również integracji lokalnej społeczności oraz aktywizuje mieszkańców i przedsiębiorców do podejmowania własnych inicjatyw – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas sesji otwierającej zgromadzenia na Światowym Forum Miejskim.
27.06.2022

Rozpoczyna się 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach

11. Światowe Forum Miejskie (WUF11) rozpoczyna się w poniedziałek oficjalnie w Katowicach. To organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa na świecie konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich.
27.06.2022

Jak radzić sobie z problemami miast? Do Światowego Forum Miejskiego WUF11 pozostało tylko kilka dni!

– Współpraca partnerska, wspólne rozwiązywanie konfliktów, transfer informacji między regionami i miastami. To jedne z najistotniejszych czynników w kontekście radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami – mówi dr hab. Adam Drobniak, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
22.06.2022

Naukowcy: system ochrony przyrody 30x30 przyniesie ogromne korzyści

Eksperci z USA i Singapuru ocenili wpływ założonej przez ponad 50 państw ochrony 30 proc. lądów do 2030 roku. Orzekli, że inicjatywa będzie wymagała wysiłku, ale będzie oznaczać specjalne prawa dla 3 mln hektarów ziemi, ochroni wiele zagrożonych gatunków i znacznie zredukuje emisję CO2.
17.06.2022

Drukarki 3D ratują rafy koralowe!

Nowa metoda pozwala na wydruk złożonych, dopasowanych do danego miejsca, ceramicznych fragmentów raf wspierających odbudowę uszkodzonych ekosystemów. Pierwsze takie struktury wspierają przyrodę w Zatoce Ejlackiej.
03.05.2022

MSC zmienia trasy statków, by nie przeszkadzać kaszalotom

Linie MSC podjęły decyzję o zmianie tras statków na zachodnim wybrzeżu Grecji, by wyeliminować ryzyko kolizji z żyjącymi tam kaszalotami.
04.02.2022

Klimaton dla Miast – znamy zwycięskie rozwiązania do walki o lepszy klimat w miastach

Prawie 130 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym Klimatonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jury wyłoniło cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania czterech miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia. Zwycięskie zespoły otrzymały po 30 000 złotych nagrody oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.
06.12.2021

Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska

Prezydent RP powołał 26 października 2021 r. Anną Moskwę na stanowisko ministra klimatu i środowiska.
27.10.2021

MFiPR: „Klimaton dla Miast” – rusza pierwszy hackathon odpowiadający na wyzwania klimatyczne polskich miast

Jak wspólnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym i sprawić, aby lokalnym społecznościom żyło się lepiej? Rusza nabór do hackathonu „Klimaton dla Miast”, wspólnego projektu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. Samorządy mogą zgłaszać swoje wyzwania klimatyczne do 3 listopada. Zespoły programistyczne, które chcą podjąć wyzwanie i zawalczyć o nagrodę – 30 000 zł, mogą aplikować do 24 listopada. 48-godzinny maraton programowania odbędzie się w dniach 3-5 grudnia.
20.10.2021

MFIPR: Młodzi podpowiedzą rządowi i ONZ, jak widzą przyszłość miast. Rusza rekrutacja do Rady Młodych WUF11

11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11) – największego wydarzenia ONZ poświęconego rozwojowi miast – odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Katowicach. W przygotowania do WUF11 angażują się młodzi ludzie w ramach Rady Młodych WUF11. W sierpniu pełnomocnik rządu ds. organizacji wydarzenia Małgorzata Jarosińska-Jedynak formalnie utworzyła radę. 1 września rusza otwarta rekrutacja.
26.08.2021

Powstał największy dom dla owadów na świecie, a zbudowali go... deweloperzy

To jedyny taki dom dla owadów w Polsce i największy na świecie. Składa się ze stu pięćdziesięciu elementów, każdy z nich wysoki na półtora metra i szeroki na metr. Konstrukcja stworzona przez przedsiębiorców z Polskiego Związku Firm Deweloperskich już zachwyciła mieszkańców, a teraz mierzy się z Guinnessem.
26.05.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • Prohabitat

    Kraków, ul. ul. Opolska 110/406 , tel.: +48 (12) 350 51 71 +48 695 528 333

Dziękujemy za wysłane grafiki.